BudKocka.cz logo

Zácpa - babské rady, její léčba a příčiny

Zdraví Babské rady Eliška 16. července 2015
zácpa bolest břicha

Zácpa je celkem častým problémem, u kterého se tvrdí, že trápí každou 4. dospělou osobu. Tento nepříjemný problém se týká převážně žen. Může za to nejen strava, ale i stres nebo cílené nechození na záchod. Víte, proč vůbec zácpa vzniká a jak vám ji pomohou vyřešit babské rady?

Zácpa je specifikována tak, že máte méně než tři stolice za týden. Také by mělo být vyprazdňování pravidelné a bezbolestné, což se u zácpy často nestává. To je bráno také za hlavní příznaky.

Pokud vás zajímavá, co máte dělat, když máte zácpu, zjistěte nejprve její příčinu, ať ji můžete vyřešit. Zpravidla je účinná domácí léčba, u chronické zácpy to ale může být složitější.

Hlavní příčiny zácpy

Tři druhy zácpy

Zácpa se dělí na krátkodobou, dlouhodobou a habituální.

Krátkodobá neboli akutní zácpa vzniká většinou kvůli stresu, cestování, pobytu v cizím prostředí, léky nebo dietní chyby. Často po nějaké době (většinou krátké) tato akutní zácpa zmizí. Pomáhají na ni různé babské rady nebo projímadla.

Dlouhodobá neboli chronická zácpa se definuje, pokud máte tři stolice a méně za týden, dle různých názorů se o ni jedná až při dvou a méně za týden. K tomu se připojují i další projevy jako bolesti břicha, křeče, hlavy a únava. Spekuluje se, že zácpa může také za další problémy, mezi které patří polypy, záněty, hemeroidy nebo rakovinu. Někdy se může zácpa připojit i k dalším onemocněním jako další potíž. V těhotenství se také může objevovat zácpa, která po porodu ustoupí.

Habituální neboli obvyklá, návyková či funkční zácpa je nejčastější typ, který vzniká kvůli tomu, že vrozený defekační reflex je menší a navíc díky chybějícímu pohybu, vláknině, tekutin nebo zadržování vyprazdňování se dále zmenšuje. Dá se říct, že kvůli chybám ve stravování, stresu a potlačování vyprazdňování si lidé vypěstují zácpu, která se stává chronickou.

Co pomáhá na zácpu?

Nejlepší je začít se lépe stravovat, zařadit do stravy více vlákniny (nachází se v celozrnných potravinách, zelenině, ovoci, ovesných vločkách, luštěninách atd.), více pít, nevyhýbat se úplně tukům a více sportovat. Častým problémem je totiž nedostatek vlákniny ve stravě, tu můžete také najít ve psylliu nebo otrubách.

Dále si můžete pomoct i přípravky z lékárny, ale ty by měly být používány pouze krátkodobě. Při dlouhodobém užívání hrozí návyk a zpomalení střev. Navíc léčba zácpy se stane stále obtížnější. Mezi oblíbené a funkční přípravky patří čaj z listu senny, Gutalax, Regulax, Fenolax, glycerinové čípky atd.

Vyzkoušejte babské rady

V případě, že vás trápí zácpa, vyzkoušejte, než sáhnete po přípravku z lékárny, nejprve babské rady.

Doplňte probiotika

Probiotika jsou přátelské bakterie, které obnovují přirozené prostředí, aby v něm rostly prospěšné bakterie. Tímto procesem se obnoví narušená rovnováha ve střevech a obnoví se střevní mikroflóra. Nacházejí se se v kysaných mléčných výrobcích a můžete je také koupit v lékárně. Oblíbený je Biopron, Hylak forte nebo Lactobacily.

Dodržujte i následující doporučení

Máte svůj tajný tip, co funguje na zácpu? Dejte vědět i ostatním do diskuze, co na ni funguje.Názory k článku


Mam to a same beru gutalax
Ruza, 20. července 2017

teplá voda na lačno ráno s citronem pomáhá na vyprazdňování během chvíle
liduna, 9. května 2018

Nejlépe funguje kysaná smetana k snídani.....
Monika, 1. října 2018

Byla jsem u lékaře ale Psylim mne nevyhovuje.Muze mne nekdo poradit?dekuji
Marie, 30. června 2020

jaký je rozdíl mezi gutalaxem a regulaxem. . Máme dost jablek, tak dělám kompot neslazený. Ale moc to nepomáhá. Helena
helena, 19. září 2020

Napište, co si o tom myslíte