BudKocka.cz logo

Střevní chřipka - příznaky a účinná léčba

Zdraví Nemoci Lucie 28. března 2015
Střevní chřipka

Střevní chřipka neboli gastroenteritida je onemocnění, které se může vyskytnout, pokud se nakazíte určitými bakteriemi nebo viry. Projevuje se celkem nepříjemně a to neustálými průjmy, zvracením nebo bolestmi břicha. Zjistěte o střevní chřipce všechny důležité informace, jak se z ní můžete co nejrychleji dostat a proč se vůbec objevila.

Někteří střevní chřipku označují jako střevní viróza nebo žaludeční viróza. Často se objevuje u dětí a starších lidí poté, co se setkají s danými bakteriemi nebo viry. Inkubační doba zpravidla bývá 2 - 4 dny, ale může být i kratší. Střevní chřipka se většinou objevuje velmi rychle a nečekaně. Objevují se příznaky, které jsou podobné chřipce, jsou ale doprovázeny průjmem. Dále je nutné na dbát na dostatečný pitný režim, klidový stav a dietu. Střevní chřipky se zbavíte do 5 - 6 dní, pokud by ale trvala déle než 7 dní, měli byste navštívit lékaře.

Příznaky střevní chřipky

Mezi hlavní příznaky pro toto onemocnění patří:
- časté průjmy, které jsou až vodové,
- trápí vás obecně nevolnost,
- máte bolesti a křeče v břiše,
- objevila se u vás zvýšená teplota nebo horečka,
- občas také zvracíte,
- dostavily se bolesti hlavy, svalů a kloubů,
- cítíte se unavení nebo malátní,
- trápí vás nadýmání.

Při těchto příznacích není nutné vyhledat lékaře, chřipku snadno přeléčíte doma. Pokud byste ale měli další problémy, mezi které patří:
- ve stolici se objeví krev,
- průjem vás trápí již několik dní,
- zvracíte několik dní,
- nemůžete pít,
- nemůžete srazit teplotu a je již několik dní vyšší než 38,5°C,
vyhledejte lékaře. Stačí navštívit praktického nebo dětského lékaře.

Proč vůbec vznikla?

Jako hlavní příčiny se často uvádějí tyto:
viry a bakterie (šíří se i vzduchem),
neumytá zelenina a ovoce,
zkažené jídlo,
znečistěná voda,
nedostatečně tepelně upravené pokrmy,
vedlejší účinky léků.

Účinná léčba střevní virózy

Abyste se brzy vyléčili, je potřeba dbát následujících rad:
Pokud se střevní viróza u vás objeví, přestaňte jíst na pár hodin (nejlépe celý první den). Jen pijte, vhodná je voda, čaj nebo minerálky (neperlivé). Sladké nápoje nejsou zrovna ty pravé (max. černý čaj, který jen trošku osladíte). Důležité je hodně pít, protože kvůli častým průjmům a zvracení jste dehydrovaní. Pro děti je vhodné pít rehydratační roztoky (např. Iontia Prebio, Vodníček nebo od firmy Valosun), které koupíte v lékárně. Až tyto potíže ustoupí, začněte postupně jíst. Jezte ale málo a vybírejte si potraviny, které se hodí při střevní viróze. Nejméně dva týdny od projevů je nutné dodržovat dietu.

Dieta při střevní chřipce

Dietu je nezbytné držet z toho důvodu, aby se zničily bakterie a viry. Trávicí soustava tak zregeneruje a vy se brzy vyléčíte. Nezapomeňte pořád pít dostatek tekutin.

Co při dietě jíst?

1. den - nic nejezte, ale dostatečně pijte.
2. - 3. den - můžete jíst pečivo, piškoty, suchary nebo rýži.
4. - 5. den - můžete jíst ovoce, které ale nesmí být dráždivé. Vhodné jsou banány.
6. den a 7. den - můžete sníst cokoliv v menším množství, co je dietní.

Co se nesmí jíst?

I týden po uzdravení je nutné si dávat pozor na stravu. Nesmíte jíst smažené, tučné, sladké a dráždivé pokrmy. Není příhodný ani alkohol, sladké a perlivé limonády. Také mléko a mléčné výrobky byste měli vynechat. Dietu je potřebné vydržet, aby nebyla gastroenteritida špatně vyléčená.

Nejlepší je prevence

Nejlepší prevencí, jak nedostat střevní virózu, je dodržovat základní hygienické návyky. To znamená, že je vhodné si častěji umývat ruce (po příchodu domů, před konzumací jídla, po krájení masa) a umývat před konzumací zeleninu a ovoce. Dále je nutné pořádně tepelně upravit potraviny a nekonzumovat ty zkažené. Dále není dobré používat láhve od někoho jiného nebo líbat se s osobou, která má střevní chřipku nebo má podezření na to, že ji má, i tak hrozí přenos.

Střevní chřipka u dětí

Ani dětem se střevní chřipka nevyhýbá. Děti by měly dostatečně pít a být v klidu. Pokud mají teplotu zvýšenou déle než tři dny, navštivte dětského pediatra. Dětem by se měly podávat rehydratační roztoky, protože u nich hrozí dehydratace.
Pokud se vyskytne u kojenců, je nutná návštěva lékaře a možná i hospitalizace.

Co vám pomáhá na střevní chřipku? Máte zkušenosti s přípravkami z lékárny?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte