BudKocka.cz logo

Bojujte účinně proti příznakům stárnutí

Zdraví Rady Markéta 28. května 2015
stárne

Zůstat věčně mladý a zdravý je snem většiny lidí už od počátků věků. Celá staletí alchymisté, mágové a léčitelé hledali elixíry věčného mládí. Žádný přípravek, který stačí vypít a zajistí vám jej sice stále ještě neexistuje, takže se musíme vynasnažit sami, ale zdravý životní styl je přece zábava a ne nepříjemná povinnost. Zjistěte, co konkrétně pomáhá proti příznakům stárnutí a udrží vás dlouhodobě fit.


Jezte zdravě a pestře

Volné radikály vznikající v našem organismu jako vedlejší produkt látkové výměny v buňkách jsou příčinou řady potíží doprovázejících stárnutí - horší imunita, nemoci srdce a plic, rakovina, ateroskleróza, senilita a další.
Negativní účinky radikálů snižují antioxidanty, tj. různé vitaminy (hlavně C, E a beta-karoten), selen, zinek a koenzym Q10.

Antioxidanty obsahuje ovoce (hlavně lesních a bobulovitých plodech a meruňkách), zelenina (hodně antioxidantů a vitaminů obsahuje brokolice) i koření (rozmarýn, máta, šajvěj, oregano, kopr).
Zinek najdeme např. v drůbežím a červeném mase, mořských plodech, celozrnných a mléčných výrobcích, fazolích nebo oříšcích.
Selen v drůbežím a hovězím, tuňáku, ořeších a celozrnném pečivu.
Beta-karoten v různém ovoci a zelenině.

Často se doporučuje se i makrobiotická strava založená na ovoci, zelenině, luštěninách a obilninách, středomořská (ovoce, zelenina, ryby, olivový olej, lehké mléčné výrobky) a japonská (Japonci se dožívají nejvyššího věku na světě, jedí hlavně ryby, rýži a sójové výrobky).

Dodržujte pitný režim

Vypijte alespoň 2-3 l čisté vody denně. Antioxidanty obsahují zelený čaj, hroznové šťávy, ovocné džusy, červené víno a káva.

Věnujte se aktivnímu pohybu

Pravidelné cvičení zabraňuje řídnutí kostí (osteoporóze), ochablosti svalů a obezitě, která může vést v pozdějším věku k srdečním problémům. Pokud nejste vyloženě sportovkyně, stačí pravidelné procházky, turistika, chůze po schodech, aerobic, návštěva posilovny nebo alespoň 3x týdně 10 minut cvičit doma.Nepodceňujte spánek

Příliš zaneprázdnění lidé někdy říkají: „Vyspím se až v hrobě.“ Ale nedostatek spánku a odpočinku vás do toho hrobu může přivést předčasně. Osm hodin nočního spánku je základem. Nerušený a klidný spánek vám přivodí večerní koupel v levandulovém oleji nebo heřmánkový čaj či teplé mléko. Nedostatek spánku (pravidelně méně než 6 hodin denně) zvyšuje riziko infarktu v pozdějším věku, urychluje proces stárnutí a způsobuje i nervozitu, stres a zhoršení fyzické a psychické kondice.

Zapojte mozek :-)

Je dokázáno, že u lidí, kteří se celý život učí novým věcem, hrozí nižší riziko Alzheimerovy nemoci a stařecké demence. Učte se cizí jazyky, luštěte křížovky nebo sudoku, dělejte si zábavné kvízy, trénujte paměť, věnujte se něčemu kreativnímu (malování, focení, psaní – nemusíte být nadaní, hlavní je, když vás to bude bavit), hledejte zajímavosti na internetu, možností je spousta.

Co naopak nedělat?

Pokud nechcete zestárnout předčasně a koledovat si v pozdějším věku o různé potíže, je také důležité nekouřit, nepřehánět to s alkoholem, vyhýbat se přemíře červeného masa, uzenin, smažených jídel, bílého cukru a mouky, udržovat si optimální váhu, vyhýbat se stresu (proti němu pomáhají relaxační techniky jako jóga, meditace apod.) a také znečištěnému prostředí, pokud to lze.

Dodržujete tato pravidla? Máte nějaké další tipy boje proti stárnutí?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte