Bojujte účinně proti příznakům stárnutí
Zdraví Rady Markéta 28. května 2015Zůstat věčně mladý a zdravý je snem většiny lidí už od počátků věků. Celá staletí alchymisté, mágové a léčitelé hledali elixíry věčného mládí. Žádný přípravek, který stačí vypít a zajistí vám jej sice stále ještě neexistuje, takže se musíme vynasnažit sami, ale zdravý životní styl je přece zábava a ne nepříjemná povinnost. Zjistěte, co konkrétně pomáhá proti příznakům stárnutí a udrží vás dlouhodobě fit.
Jezte zdravě a pestře
Volné radikály vznikající v našem organismu jako vedlejší produkt látkové výměny v buňkách jsou příčinou řady potíží doprovázejících stárnutí - horší imunita, nemoci srdce a plic, rakovina, ateroskleróza, senilita a další.
Negativní účinky radikálů snižují antioxidanty, tj. různé vitaminy (hlavně C, E a beta-karoten), selen, zinek a koenzym Q10.
Antioxidanty obsahuje ovoce (hlavně lesních a bobulovitých plodech a meruňkách), zelenina (hodně antioxidantů a vitaminů obsahuje brokolice) i koření (rozmarýn, máta, šajvěj, oregano, kopr).
Zinek najdeme např. v drůbežím a červeném mase, mořských plodech, celozrnných a mléčných výrobcích, fazolích nebo oříšcích.
Selen v drůbežím a hovězím, tuňáku, ořeších a celozrnném pečivu.
Beta-karoten v různém ovoci a zelenině.
Často se doporučuje se i makrobiotická strava založená na ovoci, zelenině, luštěninách a obilninách, středomořská (ovoce, zelenina, ryby, olivový olej, lehké mléčné výrobky) a japonská (Japonci se dožívají nejvyššího věku na světě, jedí hlavně ryby, rýži a sójové výrobky).
Dodržujte pitný režim
Vypijte alespoň 2-3 l čisté vody denně. Antioxidanty obsahují zelený čaj, hroznové šťávy, ovocné džusy, červené víno a káva.
Věnujte se aktivnímu pohybu
Pravidelné cvičení zabraňuje řídnutí kostí (osteoporóze), ochablosti svalů a obezitě, která může vést v pozdějším věku k srdečním problémům. Pokud nejste vyloženě sportovkyně, stačí pravidelné procházky, turistika, chůze po schodech, aerobic, návštěva posilovny nebo alespoň 3x týdně 10 minut cvičit doma.
Nepodceňujte spánek
Příliš zaneprázdnění lidé někdy říkají: „Vyspím se až v hrobě.“ Ale nedostatek spánku a odpočinku vás do toho hrobu může přivést předčasně. Osm hodin nočního spánku je základem. Nerušený a klidný spánek vám přivodí večerní koupel v levandulovém oleji nebo heřmánkový čaj či teplé mléko. Nedostatek spánku (pravidelně méně než 6 hodin denně) zvyšuje riziko infarktu v pozdějším věku, urychluje proces stárnutí a způsobuje i nervozitu, stres a zhoršení fyzické a psychické kondice.
Zapojte mozek :-)
Je dokázáno, že u lidí, kteří se celý život učí novým věcem, hrozí nižší riziko Alzheimerovy nemoci a stařecké demence. Učte se cizí jazyky, luštěte křížovky nebo sudoku, dělejte si zábavné kvízy, trénujte paměť, věnujte se něčemu kreativnímu (malování, focení, psaní – nemusíte být nadaní, hlavní je, když vás to bude bavit), hledejte zajímavosti na internetu, možností je spousta.
Pro udržení mentální aktivity i jemné motoriky je vhodné malování s diamanty. Znáte to?
Co naopak nedělat?
Pokud nechcete zestárnout předčasně a koledovat si v pozdějším věku o různé potíže, je také důležité nekouřit, nepřehánět to s alkoholem, vyhýbat se přemíře červeného masa, uzenin, smažených jídel, bílého cukru a mouky, udržovat si optimální váhu, vyhýbat se stresu (proti němu pomáhají relaxační techniky jako jóga, meditace apod.) a také znečištěnému prostředí, pokud to lze.
Dodržujete tato pravidla? Máte nějaké další tipy boje proti stárnutí?
Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte