BudKocka.cz logo

Jóga – poznejte cvičení pro tělo i duši

Zdraví Cvičení Volný čas Markéta 13. dubna 2014
jóga

V současnosti se jóga považuje především za cvičení k protáhnutí těla, uvolnění stresu či hubnutí a existuje mnoho moderních dynamických druhů jako hot, power apod. Nejstarší zmínky ale o ní pocházejí z hinduistických véd (900 – 500 př. n. l.), kdy byla chápána jako jedna z asketických praktik světců a kněží.

Jóga jako technika osobního rozvoje

I v moderní době nás jóga učí, že klidu a spokojenosti můžeme dosáhnout jedině vyrovnaností celé naší bytosti. Jóga nám ukazuje cestu, jak dosáhnout rovnováhy. Vede nás systematicky a postupně tělesnými pozicemi (ásánami), dýchacími technikami (pránajámou), relaxací, rozjímáním a pozitivním způsobem myšlení k fyzickému zdraví, klidu a poznání sebe sama. Jóga je systém cvičení a metod, které nás vedou k osvícení, ale pouze tehdy, provádíme-li je s důvěrou, disciplínou a pevným rozhodnutím.

Jóga dnes

Kurzy jógy dnes najdete v každém městě a všude jsou velmi oblíbené, protože i jen jako "pouhé" fyzické cvičení je jóga velmi prospěšná.

Může být doplňkovým cvičením k jiným aktivitám jako aerobic, tanec, atletika, fitness aj. Obecně zlepšuje zdraví a zvyšuje fyzickou zdatnost, flexibilitu, sílu a rovnováhu. Udržuje kostru zdravou, silnou a pružnou. Mohou ji dělat všichni bez ohledu na věk a fyzickou kondici. Zmírňuje nebo odstraňuje bolesti zad a krční páteře, učí nás správnému dýchání, což vede ke snižování hladiny cholesterolu, ovlivňuje správnou činnost metabolismu, napomáhá ke zlepšení činnosti štítné žlázy nebo jako prevence osteoporózy.

Hot jóga

Tzv. „horká jóga“ znamená různé druhy jógy, kdy se cvičí ve speciální místnosti s teplotou kolem 40 – 42°C a vlhkostí cca 40 %, což má napodobit klimatické podmínky Indie, kde jóga vznikla. Často se zaměňuje za tzv. bikram, vyvinutou slavným soudobým jogínem Bikramem Choudhurym, ale nyní se pojem hot jóga považuje za různé styly, které používají teplé a vlhké prostředí pro zvýšení pružnosti cvičících v jednotlivých pozicích.

jóga

Bikram jóga

Tento typ jógy vyvinul indický jogín a mistr Bikram Choudhury. V 70. letech ji představil v USA a nyní patří k nejoblíbenějším druhům hot jógy. Skládá se z 26 pozic včetně dvou pránajám (dýchacích technik), z nichž každá se provádí během 90minutové lekce 2x. Pravidelné pránajámické dýchání pomáhá snižovat potřebu kyslíku, zpomalit tep a snížit krevní tlak, zlepšuje astma a působí protistresově. Choudhury dále zjistil, že podobné teplo a vlhkost jako jsou v Indii, lze při cvičení perfektně zužitkovat. Podle něj je obzvlášť zdravé, protože svaly se lépe uvolní a cvičenci tak mohou dosahovat efektivnějších výsledků, aniž by cítili bolest nebo napětí.

Tip: Cvičení na disku rotana pomůže skvěle vytvarovat pas.

Power jóga

Power jóga vznikla v polovině 90. let v USA, kdy několik cvičitelů hledalo způsoby, jak jógu udělat více dynamickou a přitažlivější pro lidi a dnes je ohromně populární. Stala se alternativou nejen ke klasické józe, ale i dalším cvičením jako aerobic nebo pilates.
Na rozdíl od tradiční jógy, kde se v jednotlivých pozicích setrvává poměrně dlouho, se v power józe dynamicky střídají. Jedná se hlavně o strečinkové (protahovací) cviky a pozice, které pomáhají zklidnit mysl.

Hormonální jóga

Tuto metodu vyvinula brazilská doktorka psychologie a filozofie Dinah Rodrigues. Je určena speciálně ženám, které mají potíže s menopauzou, premenstruačním syndromem, bolestivou menstruací, otěhotněním, hormonální nerovnováhou, cystami apod.
Prostřednictvím dýchacích technik, cvičení a řízení toku energie v konkrétních částech těla, ovlivňuje hormonální jóga důležité žlázy a reaktivuje tak produkci hormonů.

Gravidjóga

Jóga pro těhotné ženy (od 13. týdne těhotenství do porodu) znamená speciálně připravené lekce v klidném tempu ideální pro nastávající maminky. Mezi její účinky patří zmírnění ranních nevolností a bolesti zad a v bederní oblasti, posiluje svaly pánevního dna, čímž pomáhá přípravě na porod, pozitivně ovlivňuje různé tělesné funkce a orgány a je prevencí proti křečovým žilám.
Jógu můžete praktikovat i po porodu se svým děťátkem (od 2 měsíců). Cvičení podporuje růst a vývoj dětí a ty jsou pak šikovnější v době, kdy se učí sedět, lézt a chodit.

Jogalates

Jak už název napovídá, jde o kombinaci jógy a dnes velmi populárního pilates, vyvinutou pilates trenérem a specialistou na zdravý životní styl a fitness Jonathanem Urlou. Většinou 75 minut dlouhá lekce je zaměřena hlavně na posílení, zpevnění, stabilitu a pružnost těla. Cvičí se za doprovodu relaxační hudby, lekce končí tradičním způsobem relaxací a meditací.

Co říkáte na jógu? Cvičíte ji rádi?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte