BudKocka.cz logo

Celozrnné a obarvené pečivo - známé mýty

Hubnutí Rady Nakupování Lucie 1. srpna 2014
pečivo

O celozrnném pečivu koluje tak velké množství mýtů, že mnoho lidí může být zmateno, co je vlastně a co není pravda. My se podíváme na to, jak to ve skutečnosti je. Možná budete celkem koukat, jak to s celozrnným a obarveným pečivem opravdu vypadá.

Velmi často se stává, že si mnoho lidí koupí tmavé pečivo a myslí si, že právě kvůli tomu, že je tmavé, je rovnou celozrnné. I když to nikde na cedulce není napsáno. Ale na druhou stranu, je tam napsáno cereální, tmavé nebo vícezrnné. Tyto popisky ale neznamenají, že je celozrnné. Cereální znamená, že výrobek byl vyroben z obilí, takže to může být napsáno i u obyčejného bílého rohlíku. Dále si někteří myslí, že celozrnné je jen obarvené pečivo a že se jedná jen o podvod. Ovšem tak to vůbec není.

Podívejte se na nejčastější mýty.

Celozrnné pečivo je jen obarvené karamelem

Jedná se o nejčastější mýtus, kdy si lidé opravdu myslí, že celozrnné je jen obarvené a ve výsledku se jedná o podvod. Ve skutečnosti je to úplně jinak, neboť celozrnné pečivo obsahuje min. 80 % celozrnných mouk. Barva je ve skutečnosti dána pouze moukou a ne karamelem nebo sladem. Skutečně celozrnné je opravdu celozrnné a ne obarvené.

Celozrnné pečivo se označuje jako cereální

Cereální houska, bageta, kaiserka nebo rohlík rozhodně neznamená, že se jedná o celozrnné pečivo. Kouzelné slovo cereální značí, že výrobek je vyroben z obilí a vůbec nemusí být celozrnný. Mnoho lidí si tak myslí, že ano, ale ve výsledku často jde pouze o vícezrnné a obarvené pečivo. Takže, pokud jej konzumujete z důvodu, že si myslíte, že je celozrnné a tudíž zdravější, tak tomu tak vlastně není.

cereální pečivo

Celozrnné pečivo obsahuje méně kalorií než bílé

Celozrnné obsahuje stejně nebo někdy dokonce více kalorií. Na druhou stranu v něm najdete více vlákniny, vitamínů a minerálních látek, bílé jich obsahuje mnohem méně kvůli tomu, že použitá zrna jsou obrušována a látek zbavena.

S celozrnným pečivem snadněji zhubnu

Celozrnné pečivo rozhodně nepomáhá zázračně zhubnout. Pokud budete jít rozumnou a vyváženou stravu, zařazovat do stravy přiměřené množství celozrnného pečiva, určitě vám na snižování váhy pomůže. V případě ale, že byste jedli mnoho celozrnného pečiva či chleba, tak místo hubnutí můžete tloustnout, protože pravděpodobně váš energetický příjem bude vyšší než výdej.

Obarvené pečivo se neliší od celozrnného

Jak již bylo zmíněno, vícezrnné pečivo se obarvuje sladem nebo karamelem. Bez tohoto zkrášlení by vypadalo jako bílé se semínky. Celozrnné se vyrábí nejméně z 80 % celozrnných mouk, obsahují tak více vlákniny a zdraví prospěšných látek.

Tmavé je vždy celozrnné

Setkali jste se s názorem, že tmavé pečivo je celozrnné? Ani toto nemusí být pravda. Tmavé může být jak vícezrnné, které bývá obarveno karamelem nebo sladem, speciální (grahamový či sojový rohlík) nebo celozrnné. Ve většině případů se jedné o vícezrnné pečivo či chléb, je tmavý a často na něm najdete nejrůznější semínka.

Celozrnné pečivo dopékají v každém supermarketu

Většinou dopékané pečivo je vícezrnné nebo bílé, celozrnné se v sortimentu obchodů téměř vůbec nevyskytuje. Najdete tam tmavé a obarvené pečivo, což by mělo být uvedené na cenovce - vícezrnné.

Jak poznat v obchodě celozrnné pečivo a chléb?

Nejjednodušší pomůcka je sledovat cenovky, kde je uvedeno, zda se jedná o celozrnný nebo vícezrnný výrobek a musí tam být uvedeno, zda je výrobek ze zmrazeného polotovaru. Jakmile na cedulce najdete vícezrnný, není tedy celozrnný.

Na baleném pečivu najdete vždy správné označení a k tomu i složení. V nabídce je ale celozrnného pečiva zatím velmi málo, u chlebů je to mnohem lepší. Celozrnný chléb je vždy těžký a hutný. Koupíte ho zpravidla jako balenou kostku, která je rovnou nakrájená na plátky chleba. Nabízí ho super a hypermarkety nebo drogerie DM.

celozrnný chléb

Může se zdát, že řešením je zajít si do menší pekárny, kde by vám měli dobře poradit, ale v některých případech to vypadá, že i tam tmavé pečivo se zrníčky berou za celozrnné. To ale záleží vždy na pekárně a na tom, jak to daní zaměstnanci vědí.
Ve zdravých výživách přehled většinou o těchto výrobcích mají. Vždy záleží na daném jedinci.

Poznáte jednotlivé druhy pečiva nebo v tom pořád tápete?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte