BudKocka.cz logo

Avokádový olej si zamilujete!

Zdraví Rady Ovoce Eliška 3. července 2016
avokádo

Samotné avokádo má zázračné účinky, kterými pochopitelně vládne i avokádový olej. Jedná se o velmi zdravý olej, který se může chlubit všemožnými účinky na zdraví, dá se také použít při péči o vlasy a pleť a rovněž v kuchyni. Zjistěte, proč je tak výjimečný.

Tajemné avokádo

Avokádo roste na zemi již dlouho. Před 300 lety před naším letopočtem ho používali Aztékové jako afrodiziakum. Z Mexika také pochází a až v novověku se rozšířilo jeho pěstování i zkoumání dál do světa. Avokádo je plodem stromu, který se nazývá hruškovec přelahodný. Zajímavostí je, že se jedná o ovoce a ne o zeleninu, jak se mnozí mylně domnívají.

Nezralý plod má typickou hladkou zelenou slupku, zralý ji má vrásčitou tmavě zelené až hnědé či černé barvy. Pod slupkou se nachází světle žlutá dužnina, která je měkká a obepíná velkou pecku, jež se skrývá uprostřed plodu. Dužnina je bohatým zdrojem látek, které jsou tolik potřebné pro organismus a také se využívají k výrobě avokádového oleje.

avokádo

Co je to avokádový olej?

Olej se lisuje z dužniny avokáda. Jeho chuť je jemně oříšková a barva je lehce zelenkavá. Obsahuje velké množství látek, které jsou přínosné pro zdraví a navíc skvěle chutná. Nevýhodou je, že je nutné sehnat kvalitní avokádový olej - musí být panenský za studena lisovaný. Dalším problémem je jeho vyšší cena - 250 ml stojí přes 300 Kč.

Avokádový olej má všestranné použití, skvěle ochutí saláty či jiné jídlo, pleť za na něj prostřednictvím masky také poděkuje, pomáhá při hojení, má taktéž zdravotní účinky atd. Jakmile si oblíbíte avokádový olej a budete ho pravidelně používat, využijete všechno, co toto ovoce nabízí.

Co se nachází v avokádu?

V avokádu se nachází nenasycené mastné kyseliny (kyselina olejová, kyselina linolová, kyselina palmitová), vitamíny A, B, D, K, a vitamíny skupiny B. Ze stopových prvků to je draslík, měď, hořčík a fosfor. Dále tam najdeme také lutein, beta-sitosterol a lecitin. Na druhou stranu avokádo není vhodné pro zvířata.

Účinky avokádového oleje

Použití oleje z avokáda k jídlu

Avokádový olej je lisovaný za studena, proto jej můžete použít k různým pokrmům. Hodí se přidat do salátů, omáček, bramborové kaše, k dresingům, masu, rybám i moučníkům. Chutná dobře i na pečivu místo másla (pečivo můžete jím pokapat nebo namáčet přímo do oleje). Vhodné je, pokud ho již nebudete tepelně upravovat, abyste nepřišli o cenné látky, které olej z avokáda nabízí. Protože má vysoký tepelný bod rozkladu, může se na něm také smažit, ale přijdete o cenné živiny.

Taktéž není špatný nápad dát si denně lžíci oleje, při pravidelném používání poznáte jeho účinky na tělo.

Avokádový olej a jeho použití na pleť

Výhodou avokádového oleje je ta, že nedráždí pokožku. Může se použít na všechny typy pleti, můžete ho používat v každém věku a pomáhá na různé problémy. Díky tomu, že obsahuje mnoho látek, se dá využít v kosmetice místo mnohdy drahých krémů jako pleťový krém.

Dále pomáhá na problémy s kůží z dermatologického hlediska. Pomáhá při lupénce, na ekzémy, při hojení nebo na akné. Pravidelné natírání postižených míst dokáže udělat divy. Navíc můžete využít i účinky, které jsou zmíněny nahoře. Odstraníte tak více problémů pouhým natíráním nebo masážemi.

Avokádová maska na pleť

Suroviny: 1/2 avokáda (4 lžíce oleje), 1 žloutek, citron
Postup: Polovinu avokáda rozmačkejte vidličkou na kaši, do ní vmíchejte žloutek a pár kapek citronové šťávy. Případně smíchejte olej se žloutkem a citrónovou šťávou. Směs naneste na obličej a krk a nechte působit 20 - 30 minut. Poté smyjte vlažnou vodou.

Použití avokádového oleje na vlasy

Avokádo se pyšní výbornými vlastnostmi na vlasy, proto je využijte i vy. Hodí se na suché a zplihlé vlasy, pomůže roztřepeným konečkům a i na pokožku hlavy. Obecně vám nikdy tento olej na vlasech neuškodí a vlasy po něm budou vypadat mnohem lépe. Existují různé recepty, my jsme jich vybrali několik.

Maska na suché a zplihlé vlasy

Suroviny: 4 lžíce avokádového oleje, 1 lžíce olivového oleje
Postup: Smíchejte oleje a naneste je do umytých a vlhkých vlasů. Vlasy zabalte do fólie a ručníku a nechejte působit hodinu. Poté masku z vlasů smyjte. Maska dodá vlasům lesk a objem.

Avokádový peeling

Suroviny: 2 lžíce avokádového oleje, 1 lžíce třtinového cukru.
Postup: Tuto směs pořádně promíchejte a pak naneste na na pokožku hlavy. Při nanášení pokožku pořádně promasírujte, ať se odstraní odumřelé části. Před nanášením by vlasy měly být vlhké. Nechejte působit 20 minut a poté umyjte.

Maska na poškozené vlasy

Suroviny: 4 lžíce avokádového oleje, 2 lžíce majonézy
Postup: Olej s majonézou pořádně smíchejte a naneste na vlasy. Masku nechte působit půl hodiny a poté vlasy pořádně umyjte.

Jednoduchá maska na regeneraci

Suroviny: 5 lžic avokádového oleje
Postup: Olej naneste na vlasy, které by měly být umyté a trošku vlhké. Poté vlasy zabalte do fólie a ručníku a nechejte na vlasech olej působit hodinu nebo klidně přes noc. Poté vlasy pořádně umyjte.

Jaké máte zkušenosti s avokádovým olejem? Napište své recenze do diskuze.



Názory k článku


Olej mi přišel poštou teprve včera. Chtěla jsem ho vyzkoušet, protože jsem na něj četla samou chválu. Namazala jsem se s ním celá a výsledek byl okamžitá jemná pleť. Na obličej jsem použila pleťový avokadovy olej a na to ještě samotný, čistý avokadovy olej. Krásně se vstřebává, pleť je hladká a okamžitě jemná. Použila jsem jej i na suché lokty a je skvělý. To vše po prvním použití!! Uvidím ty zázraky za pár dní, či týdnů při pravidelném používání :-)
Jani, 29. července 2016

S olejem mám skvělé zkušenosti, hebká pleť a pokožka, používám ho i na paty, které mám jako miminko a prostě jen spokojenost.
Lenka, 20. prosince 2016

Je opravdu skvělý a nejvíc mi chutná v salátech.
Deer, 8. února 2017

Napište, co si o tom myslíte