BudKocka.cz logo

Jak na zvýšený cholesterol v krvi? Pomůže zdravý životní styl!

Zdraví Nemoci Eliška 23. dubna 2017
cholesterol hodnoty

Vyšší hladina cholesterolu nebolí a ani nemá žádné příznaky, které bychom mohli pozorovat, ale jedná se o faktor, který ovlivňuje kardiovaskulární nemoci. Dá se zjistit jen z vyšetření krve. V případě, že vyjde hladina cholesterolu vyšší, je nutné změnit stravování nebo užívat léky. Proč bychom si na něj měli dávat tolik pozor a na čem je založena dieta?

Co to ten cholesterol je?

Cholesterol je látka, která tukovou povahu a nachází se v každé buňce. Důležitý je v nervech, mozkových buňkách, pohlavních hormonech a steroidních hormonech. Účastní se mnoha procesů v těle (např. při tvorbě žlučových kyselin, při přeměně vitamínu D v kůži, podílí se na stavbě membrán buněk). Organismus si jej vyrábí sám a rovněž ho přijímáme stravou. Ačkoliv je pro naše tělo významný, jeho nadbytek nám škodí.

Cholesterol dělíme na hodný (dobrý) cholesterol (HDL) a špatný (zlý) cholesterol (LDL). Cholesterol se účastní transportu v krvi za pomoci částic, které určí způsob, jakým se pohybují.

LDL částice přenášejí cholesterol z jater do ostatních tkání. Pokud jich je nadbytek, může se přebytečný cholesterol usazovat na stěnách cév, ty mohou pak ztrácet pružnost a být i méně průchodné. Tento cholesterol se označuje jako LDL cholesterol.
HDL částice odnášejí nadbytečný cholesterol z tkání (i cév) zpátky do jater, kde se vylučuje do žluče. Tento cholesterol se označuje jako HDL cholesterol. Na stěnách se neukládá, protože je transportován pryč.

Proč je tak nebezpečný?

Vysoká hladina cholesterolu je nebezpečný rizikový faktor pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění (ischemická choroba srdeční, mozková mrtvice, srdeční infarkt, ateroskleróza), která jsou nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělém světě. Kromě cholesterolu má na ně vliv také cukrovka, nadváha či obezita, kouření, nedostatek pohybu, nevhodná strava, sedavý způsob života atd.

pohyb pomáhá na cholesterol

Bezpečné hodnoty cholesterolu

 Bezpečná hodnota
Celkový cholesterol3,9 - 5,2 mmol/l
HDL cholesterol1,2 mmol/l a více
LDL cholesteroldo 3,4 mmol/l

Kde změří hladinu cholesterolu?

Hladina cholesterolu se dá změřit pouze krevním testem, který si můžete nechat udělat u praktického lékaře, v laboratoři jako samoplátce nebo v různých poradnách zabývající se hubnutí. Existuje i domácí test na cholesterol, který je dostupný v lékárnách.

Co může za zvýšenou hladinu cholesterolu?

Za zvýšenou hladinu cholesterolu mohou následující faktory:

Jak snížit hladinu cholesterolu?

Pokud máte vysokou hladinu cholesterolu, můžete si ji snížit následujícími způsoby:

Nízkocholesterolová dieta

Dieta při vysokém cholesterolu je založena na zdravém stravování. Měli byste rovněž omezit potraviny, které obsahují cholesterol, a naopak jíst potraviny, které jsou zdravé a neobsahují tolik cholesterolu.

zdravé stravování při vysokém cholesterolu

Co byste měli omezit?

Co byste měli naopak jíst více?

Strava by měla být založena na principech zdravého stravování, proto byste měli hlavně jíst následující potraviny:

Změna nejen ve stravování, ale i v pohybu nebo pití alkoholu musí být dlouhodobou změnou, první výsledky se projeví až po několika týdnech.V případě potřeby se poraďte se svým lékařem, co byste pro snížení cholesterolu měli dělat.Názory k článku


Dobry den jsem rada,ze jsem si to precetla a davam za pravdu dekuji
Marie, 22. října 2021

Napište, co si o tom myslíte