BudKocka.cz logo

Ricinový olej a jeho všestranné využití

Krása Rady Markéta 3. prosince 2013
ricinový olej

Ricinový olej je přírodní prostředek, který se získává ze subtropické rostliny zvané skočec obecný (lidově ricin, ricinovník nebo Kristova ruka). Je to užitková bylina, která může dorůst až 10 m. Z jejích plodů se lisuje ricinový olej, bezbarvá nebo světle žlutá tekutina bez aroma a chuti.

Paradoxem je, že semena skočce jsou prudce jedovatá, ale po přefiltrování a tepelném zpracování ztrácí olej toxické účinky a má velmi široké použití. Věděla jste, k čemu všemu je ricinový olej prospěšný? Pokud ne, v tomto článku si uvedeme, na co všechno jej lze využít.

Na co je ricinový olej dobrý?

Na problémovou pleť

Díky své schopnosti hydratovat a regenerovat se ricinový olej hodí pro ošetřování suché a citlivé pleti. Působí také proti vráskám, při hojení jizev, odstraňování pigmentu a některých typů bradavic.
Pomáhá i na akné, protože neucpává póry, uklidňuje zarudlá místa, zastavuje dozrání dalších pupínků a celkově zabíjí bakterie. Jelikož je hodně mastný, doporučuje se ho zředit jemnějšími oleji, např. dýňovým nebo tea tree.

Pro růst řas a obočí

Ricinový olej stimuluje růst řas, obočí i vlasů, o tom si řekneme níže. Pokud chcete delší a hustější řasy, aplikujte jej na ně vatovou tyčinkou nebo štětečkem. Dávejte pozor, aby se nedostal do oka a doporučuje se provádět tuto proceduru před spaním.

ricinovník a semena

Pomáhá i na obočí, které některým ženám přestane téměř růst kvůli pravidelnému vytrhávání. Po pár týdnech nanášení ricinového oleje lze obočí opět tvarovat.

Pro růst a kvalitu vlasů

Pokud chceme ricinový olej aplikovat na vlasy, nalijeme jej do menší misky a vmasírujeme do pokožky na hlavě. Pokud vám nevyhovuje jeho hustá konzistence lze jej naředit jakýmkoli jemnějším olejem (kokosovým, olivovým, mandlovým...), takže bude tekutější, méně lepkavý a navíc se bude lépe vymývat. Pro jednodušší vymývání se doporučuje i přidání rozmarýnového éterického oleje nebo jednoduše kondicionéru. Předtím se je vhodné ponechat na hlavě alespoň půl hodiny, ale klidně i více.
Ricinový olej má na vlasy řadu skvělých účinků, kromě toho, že posiluje jejich růst a hustotu, tak pomáhá i proti nepříjemným lupům a posiluje vlasové folikuly, takže vlasy zesílí a méně jich vypadává.

Mezi další blahodárné účinky na lidský organismus patří, že ricinovým olejem můžeme ošetřit drobná zranění (lehké popáleniny, říznutí, oděrky) nebo jej použít pro teplý zábal při bolesti svalů a kloubů. Při vnitřním užití (má být střídmé a jen v malých dávkách!) působí jako projímadlo, takže pomáhá při zácpě, pročisťuje střeva, detoxikuje organismus a stimuluje činnost lymfatického systému.

Kde a za kolik jej lze koupit?

Ricinový olej se prodává v některých lékárnách, ale spíše jej seženete v obchodech a e-shopech s přírodními a bio přípravky nebo přes internet. Obvykle se dá 50 ml koupit od necelých 70 Kč.

Vyzkoušela jste už ricinový olej a jaké jste zaznamenala účinky?Názory k článku


Dobry den ja se chci zeptat, mam týden nový ric. olej .. a zacina nejak divne zapachat. Proč to smrdí a dá se to jeste používat?
martina, 25. dubna 2014

ricinový olej na zácpu,popis?
Karel, 20. března 2015

Jak často by se měl ten ricinový olej nanášet prosím? Stačí jednou do týdne? U řas bych to přežila skoro každý večer, ale pleť a strie si tím mazat každý den bych asi ani nestíhala... :-/
Izzy, 3. února 2016

Dobrý den,prosím je možné používat ricínový olej z lékárny na mazání krku?
Marie, 25. května 2017

Jak používat ricinovy olej proti zácpě?
Stanislav, 4. června 2019

Napište, co si o tom myslíte