BudKocka.cz logo

Časté zlozvyky, které škodí vaší pleti

Krása Pleť Markéta 15. června 2017
pleť

O pleť se asi valná většina z vás pravidelně stará, pravděpodobně si myslíte, že neděláte žádnou chybu, ale to tak vůbec nemusí být. Víte, že možná trpíte zlozvyky, kterými jí škodíte? V tomto článku se dozvíte o těch nejčastějších, kterých byste měla zanechat.

Kouření

Další důvod proč přestat s kouřením? Vaše pleť! Jestli budete v kouření pokračovat, nejen, že uškodíte svému zdraví celkově, ale koledujete si i o vrásky a nevzhledné skvrny. Podle studií každých 10 let kouření vám přidává 2,5 roku navíc.

Přemíra alkoholu

Neškodí dát si skleničku, ale pokud pijete více, vaše pleť trpí. Alkohol ji dehydratuje, ničí zásoby vitamínu A, takže je pak povislá, vrásky jsou hlubší a kruhy pod očima tmavší, po čase je pokožka zarudlá, s popraskanými cévkami a opuchá vám obličej.

Špatný výběr přípravků pro váš typ pleti

Jedná se o velmi častou chybu. Mastná pleť vyžaduje jemné hydratační krémy nebo emulze, vhodné jsou i se zmatňujícími a antibakteriálními přísadami. Na suchou pleť nepoužívejte vysušující a drsné peelingy a odličující přípravky, zvolte šetrná výživná mléka a neparfémovaná hydratační tonika bez alkoholu. Pro normální pleť jsou ideální jemné hydratační krémy. U smíšené je důležité hydratovat suché partie a vysušovat mastnou T-zónu, nepoužívejte olejové make-upy. Citlivá pleť bude možná potřebovat hypoalergenní přípravky.

Nestaráte se o krk a dekolt

Péče o pleť nekončí u vaší brady. Krk a dekolt jsou často odhaleny stejně jako obličej, přesto je při hydrataci a ochraně proti slunci často ignorujeme. I tady je však pokožka citlivá a náchylná k předčasnému stárnutí. Proto až si příště budete nanášet krém, opalovací krém, peeling a další, nezapomeňte ani na tyto partie.

Používání špinavých kosmetických štětců

Víte o tom, že i štětečky, kterými si nanášíte pudr, make-up nebo oční stíny, potřebují pravidelnou údržbu? Jinak si zaděláte na ucpané póry a bakteriální infekce. Co týden je umyjte jemným šamponem (u přírodních štětin použijte i kondicionér), vypláchněte pod tekoucí vodou, dokud nebude čirá a nechte přes noc uschnout. Více, jak je umýt, najdete zde.

Občas také otřete antibakteriálním ubrouskem displej na telefonu, pravidelně vyměňujte povlaky na polštáře a vyhýbejte se sahání si na pleť nemytýma rukama.

péče o pleť

Příliš častý peeling

Pravidelný peeling čistí póry, ale pokud používáte drsné přípravky nebo provádíte peeling často, zvyšuje se produkce mazu a šíří se bakterie způsobující výskyt pupínků. Jako alternativu používejte glykolický nebo enzymatický peeling.

Ponocování

Nedostatek spánku vede ke stresu, který se mj. projevuje zhoršením všech kožních potíží včetně akné, ekzému nebo lupénky. Spánek je také doba, kdy se tělo zotavuje z náročného dne, a pokud jej máte málo, dochází ke zpomalení obnovování buněk. To se může projevit problémy v prokrvování kůže a pobledlou pletí.

Nezdravá jídla

Dříve se příliš nevěřilo, že strava má vliv na pleť, ale nové studie ukazují opak. Lidé, kteří nahradili rafinované potraviny jídlem bohatým na bílkoviny a celozrnnými výrobky, mají podle nich menší problémy s pletí.

Potraviny s vysokým glykemickým indexem způsobují zvýšení hladiny cukru v krvi a tím i inzulinu. Inzulin stimuluje produkci hormonů androgenů, které zas zvyšují produkci mazu a to se na vaší pleti projeví výskytem pupínků. Pozor na fast-foody, sladkosti, ale i extrémní diety, kvůli kterým mohou chybět důležité vitamíny a minerály.

Nešetrnost k očím

Pokožka kolem očí je ještě jemnější a citlivější než jinde na obličeji, přesto se k ní často chováme nešetrně. Rozhodně ji nikdy nedrhněte při odličování, protože tím poškozujete jemné cévky v okolí. Používejte krémy proti stárnutí a vráskám, pokud je retinol na vás příliš silný, zkuste ty s obsahem peptidů.

Vymačkávání pupínků

Víme, je to lákavé, ale ve skutečnosti tím zatlačujete bakterie hlouběji do pórů, což může způsobit infekci, zánět, zjizvení a pupínku se v konečném důsledku nezbavíte, naopak, bude vás trápit déle nebo vyskáčou další. Používejte přípravky, které akné vysuší, ale jen na postižená místa. Méně agresivní čisticí prostředky vaši pleť uklidní.

Nedostatečná fyzická aktivita

Cvičení podporuje krevní oběh, a to i ve vašem obličeji. Pleť bude jasnější a jemnější, navíc pohyb pomáhá proti stresu a když jste ve stresu, zvyšují se hladiny kortizolu, hormonu, který při nadměrné produkci způsobuje akné a další kožní obtíže. Samozřejmě si po cvičení nezapomeňte omýt zpocený obličej.

kosmetika

Opalování

V létě je přirozené, že toužíme po pěkně bronzové pokožce, ale opalujte se s mírou, slunečním krémem a ne v hodinách, kdy sluníčko pálí nejvíce. Pozor také na solária, mnohé z nich používají silnější paprsky, než tvrdí, a koncentrované UVA paprsky, které do kůže pronikají hlouběji než kombinace UVA a UVB paprsků ze slunce.

Raději vyzkoušejte samoopalovací krémy a spreje. Přílišné slunění a časté návštěvy solárií vedou k předčasnému stárnutí kůže a zvyšují riziko vzniku melanomu. Proti slunci byste se měla chránit i jindy než jen v létě - používejte kosmetické přípravky s ochranným SPF faktorem.

Zahlcení kosmetickými přípravky

Často si díky reklamě nebo slevám nakoupíme hromadu kosmetických a pleťových přípravků, které pak používáme bez rozmyslu a tím svou pokožku přímo zahltíme. Možná nevíte, že některé látky mohou negovat účinky druhých. Např. retinol, kyselinu glykolovou, vitamín C nebo benzoyl peroxidu byste měla používat každý v jinou denní dobu, ne dohromady.
Vyhoďte kosmetiku, na kterou vaše pokožka reaguje jakýmkoli podrážděním a nepoužívejte prošlé výrobky.

Horká sprcha

Vy možná milujete stát pod horkým proudem vody, ale vaše pokožka ne. Horká voda totiž ničí její přirozenou ochrannou bariéru. Pokud je po sprchování či koupání zarudlá, ošetřete ji hydratačním mlékem nebo olejem. Utírejte se jemně, kůži ručníkem nedrhněte.

Neodličování

Ať se děje cokoli, nikdy se nezapomeňte před spaním odlíčit! To je nejdůležitější pravidlo, které byste si měla vzít k srdci. Když spíte, zvyšuje se teplota těla a kůže více vstřebává to, co je na povrchu, a zbytky líčidel ucpávají póry. Použijte kvalitní pratelné odličovací tampóny, pokud jsou vám proti srsti ty jednorázové. Na obličeji vám pak vyskáčou pupínky a černé tečky. Obličej si večer umyjte, i když jste se ten den nelíčila.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte