BudKocka.cz logo

Jak snadno vyčistit kosmetické štětce?

Krása Kosmetika Monika 7. dubna 2017
štětec a líčení

Tak jako se pravidelně líčíte, tak byste se měla pravidelně starat i o kosmetické štětce. Jak by měla takováto péče vypadat, ať je máte stále jako nové a bez bakterií? Podívejte se na jednoduché tipy, jak je můžete vyčistit.

Proč byste měla štětce čistit?

Na štětcích zůstávají nejen zbytky make-upu, ale i krémů, kožního mazu, prachu, zbytky pokožky a bakterie. To vše ničí jak štětce, tak pleť. Díky jejich čistění prodloužíte životnost štětců, budou stále vypadat jako nové, pleť i líčení bude vypadat lépe, nebudou se roznášet po pleti bakterie a neobjeví se vám pupínky nebo ekzém. Bakterie se také roznášejí i při dotyku s jinými štětci nebo přípravky.

štětce a číštění

Jak na čištění štětců

Štětec si můžete vyčistit různými přípravky, vhodný je šampón nebo speciální přípravek, který je určený na čistění štětců. Vždy se ale ke štětci chovejte jako ke svým vlasům, jinak ho zničíte.

Ke štětinám štětce se chovejte jako ke svým vlasům. Opatrně a s trpělivostí.

Jak vyprat štětce šampónem?

„Vyprání štětců” je oblíbený a funkční způsob, jak můžete štětec vyčistit bez poškození pouze s domácími přípravky. Dobře připravená šampónová lázeň štětcům neškodí.

Čištění krok za krokem

Podívejte na postup na videu

Pokud by nepomohl šampón, někdy může být složité odstranit velmi silný make-up, pomůže olivový olej, který přidáte k šampónu v poměru 1:1 nebo jedlá soda, kterou posypete štětiny a dál ji do nich vmasírujete.

Čistič na kosmetické štětce

Existuje hodně různých čističů na štětce, které seženete v drogeriích nebo parfumeriích za pár stovek. Mezi oblíbené přípravky patří Ebelin - čistič štětců, Sephora brush cleaner, Mac brush cleanser, Sefiros - Sprej na čištění a dezinfekci kosmetických štětců, Vizart - brush cleaner, dezinfekce štětců atd. U daného přípravku si vždy přečtěte návod na daném přípravku, protože se každý sprej může používat jinak. Obecně platí tento návod.

  1. Sprej nastříkejte přímo na štětec (na štětiny) a rovněž do jeho středu.
  2. Do papírového ubrousku ho otřete, dokud nebude čistý.
  3. Jakmile bude čistý, je již očištěn.
  4. Štětec je hned suchý a připraven na použití.

I když ho čistíte některým z čističů, jednou za čas je dobré ho i vyprat v šamponu a pak pořádně propláchnout. Ze štětce pořádně vymačkejte vodu, vytvarujte a nechejte ve vodorovné poloze uschnout. Jedná se o stejné praní, jak bylo již uvedeno.

štětce praní číštění

Jak štětce usušit?

Vyčištěný štětec vymačkejte od přebytečné vody, vytvarujte do požadovaného tvaru a nechejte uschnout ve vodorovné poloze na ubrousku nebo ručníku. Uschne za pár hodin. Jistější je ho nechat schnout přes noc.

V žádném případě štěteček nedávejte schnout na radiátor nebo jej nesušte fénem, mělo by to na něj negativní vliv.

Jak často je mýt?

Nejvhodnější je štětce mýt po každém líčení, aby se zabránilo tvorbě bakterií a aby se odstranily nánosy líčidel. Málokdo je ale opravdu čistí každý den, protože čištění zabere nějaký čas. Určitě byste je měla čistit alespoň jednou týdně, pokud je štětec hodně znečištěn tak několikrát za týden. Nejhorší je štětec na make-up, který by se měl opravdu umývat po každém použití, protože ztvrdne a má na sobě nánosy make-upu, bakterií, zbytky kůže atd.

kosmetické štětce a číštění

Jak čisté štětce ukládat?

Častou chybou je, že některé ženy mají štětce uloženy jako tužky ve stojánku nebo si rovnou pořídí nějakou rádoby chytrou vychytávku přímo na štětce. Pak se na ně snadno nachytá prach, který si pak nanesete při líčení do pórů a z toho pak mohou vzniknout různé pupínky či se může pleť podráždit.

Štětce by měly uloženy v uzavřeném obalu či taštičce, aby se na ně neprášilo a tam by měly být uloženy vždy suché.

Máte nějakou radu, jak pečovat o štětce?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte