Strie - jak se jich zbavit? Jak na odstranění?
Krása Rady Lucie 14. července 2015Strie (nesprávně strije) jsou malé jizvičky, které se objevují většinou u žen v těhotenství a při dospívání, ovšem ani mužům se při růstu nevyhnou. Zbavit se jich nedá, ale díky některým radám můžete omezit jejich vznik. Víte, z jakého důvodu kůže popraská a vytvoří se tyto jizvičky?
Jizvičky, jizvy a pajizévky označovány jako strie vznikají kvůli tomu, že kůže, která je tenká s omezenými nebo dokonce žádnými elastickými vlákny, popraská. Přesněji, při náhlém zvětšení popraskají elastická vlákna pokožky v hlubších vrstvách kůže. To se stává v těhotenství hlavně v druhém a třetím trimestru a v pubertě, když se rychle roste a to nejen do výšky, ale i do šířky. Taktéž se strie objevují při přibírání nebo napínání kůže u sportovců.
Jak strie vypadají?
Jakmile se strie na pokožce objeví, jsou červené až fialové, mohou být i vypouklé, později vyblednou a připomínají klasické vybledlé jizvy. Na rozdíl od jizev se vyskytují vždy na určitém místě ve větším množství - typické je břicho po těhotenství, prsa nebo stehna. Mohou připomínat vrásčitou silnější jizvu nebo jsou naopak tenké.
Čerstvé strie se projevují tím, že svědí a bolí. To je tím, jak pokožka popraskala, ale časem tento příznak ustoupí sám.
Co je způsobuje?
- rychlý růst a přibírání v pubertě
- těhotenství, kdy se zvětšuje rychle břicho, hýždě a prsa, nejvíce 8. měsíci
- tloustnutí
- napínání kůže u sportovců
- hormonální změny
- geny
Kde se nejvíce vyskytují?
Strie se nejčastěji objevují na břiše v těhotenství, dále na prsou, když se zvětšují v těhotenství nebo v pubertě, na stehnech, na zádech, na zadku, na nohou, bývají jimi zasaženy boky, hýždě nebo paže. Dá se konstatovat, že se mohou objevit kdekoli na těle.
Co funguje na strie?
Nedá se přímo říct, že existuje něco, co funguje na strie, protože strie se nedají úplně vyhladit, pouze zmenšit a zesvětlit. Neexistuje ani nějaká léčba, prášky nebo přípravky na předpis. Nejdůležitější je prevence, protože dostatečně hydrovaná pokožka nemůže tolik popraskat. To znamená, že potřebujete pokožku a hlavně problémová místa pravidelně mazat, masírovat a prsty mnout.
K tomu není nutné používat speciální krémy proti striím, ale vystačí vám cokoliv, co je mastné. Dobré účinky má sádlo (nejlépe domácí) a měsíčková mast, pomáhají i oleje, olejíčky, mastičky, krémy či gely. Rozhodně neplatí, že když použijete drahý přípravek na strie, že se jim vyhnete. Někomu nepomůže ani hodinové mazání denně, pokud má velmi ztenčenou pokožku nebo kůži nemá pružnou (třeba i kvůli dědičnosti).
V lékárně můžete koupit nejen měsíčkovou či jinou bylinnou mast, ale i různé přípravky s kolagenem a vitamínem E. Dost je chválen krém Elasti-Q, těhotenský olej od Weledy, Bi-Oil, Eucerin proti striím, Vichy na strie, měsíčková mast atd. V lékárně taktéž najdete plno přípravků proti striím, záleží pouze na vás, co vyzkoušíte. Pokud sázíte na sádlo, tak to by mělo být domácí a bez soli, ta totiž vysušuje. Na mazání můžete použít i různé oleje, jako je avokádový, olivový, arganový nebo kokosový a máslo, jakékoli mazání pomáhá na lepší pružnost pokožky.
Vyzkoušejte také Růžový kolagen MyKeto, který je vhodný i při striích.
Dá se jich zbavit zákroky?
Existují i další metody, které by měly pomoct zlepšit nebo téměř odstranit strie. Mezi tyto metody na vyhlazení strií patří mikrodermabraze, mikrojehličková radiofrekvence, biolampa, laser nebo plastická operace břicha. Ty můžete vyzkoušet po porodu, ne během gravidity. Žádný zákrok ale nepomůže stoprocentně strie odstranit, u starých jizev je to téměř bez šance a u nových může jen trošku pomoct. Jediné, co funguje na odstranění, je kompletní odebrání kůže, jak se děje při plastice břicha. Časem ale jizvy stejně vyblednou, takže si jich moc nevšimnete.
Nezapomeňte na prevenci
Prevence je na strie nejlepším řešením, i když ne u každého pomůže. V pubertě bude málokdo řešit, že mu může kvůli růstu popraskat kůže, protože v té době se řeší jiné věci, ale v těhotenství, při posilování nebo přibírání na to myslet už můžete. Nejlepší účinek má obecně promazávání pokožky a u těhotenství již před samotným těhotenstvím, ať je kůže připravená a k tomu je vhodné cvičit na břicho.
Funguje na ně pravidelné promazávání rizikových partií (každý den), masáže, dostatek tekutin, vyvážená životospráva, užívání vitamínu E, střídání teplé a studené vody, pravidelné cvičení, také pomalé přibírání a opatrné posilování.
Pokud se vám strie objeví, není důvod k panice. Brzy vyblednou a moc znatelné nebudou. A kvůli nim vás stejně nebude nikdo odsuzovat nebo mít méně rád, protože je má téměř každý a rozhodně se nejedná o nějakou vadu na kráse.
Máte zkušenosti s nějakým přípravkem nebo tipem, který pomáhá na strie? Napište do diskuze své poznatky.