BudKocka.cz logo

Pilates - cvičení, které vytvaruje postavu

Zdraví Cvičení Markéta 30. dubna 2014
cvičení pilates

Pilates je druh cvičení, které dnes řadíme mezi fitness, vyvinutý na začátku 20. století v Německu Josephem Pilatesem. Dnes je tato metoda oblíbená po celém světě (v roce 2005 jen v USA cvičilo pilates pravidelně 11 milionů lidí a působilo zde 14 tisíc instruktorů) a není divu. Zdravě posiluje a zpevňuje postavu, učí správnému držení těla, ladným, elegantním a hospodárným pohybům a je vhodné pro všechny bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici.

Historie pilates

Joseph Pilates byl odmalička velmi neduživý a trápily ho různé nemoci, proto se začal zajímat o posilování, jógu, gymnastiku a kung-fu (chi-kung). Věřil, že moderní životní styl, špatné držení těla a nesprávné dýchací techniky jsou příčinami podlomeného zdraví. V dospělosti se zabýval různými sporty – potápěním, boxem, sebeobranou či wrestlingem. Nakonec sám vyvinul cvičební metodu, kterou pojmenoval kontrologie – byl přesvědčen, že lze využít mysl, aby kontrolovala a řídila svaly. Když získáte nad svým tělem kontrolu a naučíte se správně dýchat, posílíte jej a zlepšíte jeho pružnost. Pilates napsal i dvě knihy a získal řadu následovníků, kteří jeho techniky učili další.

Moderní a tradiční pilates

Klasické pilates dodržuje a praktikuje původní metody, které Joseh Pilates učil. Ty byly zpočátku omezené a provozovaly se ve speciálních studiích, ale časem se pilates rozšířilo do tělocvičen, rehabilitačních klinik, mezi fyzioterapeuty a samozřejmě do fitness center, z nichž mnohé kombinují vlastní chápání pilates s jinými disciplínami (např. jogalates, Stott pilates nebo Menzesova metoda). I současné pilates je částečně odvozeno z výuky některých žáků první generace, ale Pilatesovi následovníci většinu dnešních metod neuznávají a považují jej za jediného mistra jeho vlastní techniky.

pilates cvičení

Pilates je založeno na 6 základních principech

Soustředění

Pilates vyžaduje intenzivní koncentraci – po celou dobu se musíte soustředit na to, co děláte a na celé tělo, aby vaše pohyby byly plynulé. Není to snadné, ale u pilates je důležitější, jak ho provádíte než cvičení samotné.

Ovládání

Joseph Pilates svou metodu nazýval kontrologie, protože je založena na myšlence svalové kontroly. Nic zde není nahodilé. Důvod, proč se intenzivně soustředit je, že tak můžete mít pod kontrolou každý aspekt v každém okamžiku. Přístroje na pilates jsou proto založeny mj. na hrazdách, lanech a pružinách. Naopak nejtěžší je cvičit na zemi bez jakýchkoli pomůcek.

Zaměření na střed těla

Aby se lidé naučili ovládat své tělo, musí znát místo, odkud vše vychází – střed. Střed těla je ústředním bodem pilates. Patří sem břicho, záda, boky, hýždě a vnitřní strana stehen. Všechny pohyby by měly začínat v nich a pokračovat do končetin.

Plynulost a přesnost

Podle pilates by měla fyzická energie, vycházející ze středu těla, koordinovat pohyby končetin. Nezbytná je také přesnost – lepší je udělat jeden přesný a dokonalý cvik než mnoho polovičatých. Cílem je, aby se plynulost a přesnost staly vaší druhou přirozeností a využívala jste je v každodenním životě k elegantním a úsporným pohybům.

Správné dýchání

J. Pilates považoval za důležitý soulad dechu a pohybu. Zvýšený přísun kyslíku a dobrá cirkulace okysličené krve do všech částí těla je podle něj pročišťující, osvěžující a snižuje svalové napětí. Základem je hluboký nádech nosem a stejně hluboký výdech ústy a nikdy při tom nezadržovat dech! Často si myslíme, že správně dýchat umí každý, ale pak jsme překvapeni, že i to vyžaduje cvik.

Zdravotní přínosy pilates

Tento druh cvičení posiluje břišní a zádové svaly a je prevencí proti bolestem a natažení všech ostatních svalů, účinně formuje postavu, učí správnému držení těla, elegantním pohybům a dýchacím technikám a je ideálním doplňkem pro aktivní sportovce, kterým pomáhá zlepšit výkon. Navíc jde o bezpečné ověřené cvičení.

Pomůcky na pilates

J. Pilates sám vymyslel řadu nástrojů, které jsou založeny hlavně na hrazdách, pružinách, lanech a žebřících, jako reformer, cadillac (trapézový stůl), různé druhy „židlí“, „korektory“ páteře či chodidel apod. V současnosti se používají i další oblíbené pomůcky, např. medicinbaly, fitbaly, válce nebo rotační disky. Lze cvičit rovněž vleže na podložce. Jinak stačí jen pohodlné oblečení, cvičí se naboso. Kurzy pilates dnes nabízí většina měst, můžete jej praktikovat i doma s pomocí DVD programů a videí. Video najdete i na internetu, což na naladění můžete ze začátku stačit.

Pokud s pilates začínáte, je doporučováno nejprve chodit pilates pro začátečníky, kde si osvojíte správné cviky.

Cvičíte pilates? Projevilo se to na vaší postavě?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte