BudKocka.cz logo

Jak vyřešit suché a popraskané rty?

Krása Postupy Pleť Markéta 29. listopadu 2014
popraskané rty

Suché, popraskané a bolestivé rty jsou častým problémem mnoha z nás, zejména s nastupujícím chladným počasím. Chronicky poškozené rty mohou být i příznakem závažnějšího onemocnění, ale jinak se obvykle dají ošetřit běžnými domácími přípravky. Zjistěte co dělat, ať se tohoto problému rychle zbavíte.

Balzám v tyčince s kokosovým olejem

Balzám v tyčince s kokosovým olejem

Vanilkový balzám s bambuckým máslem

vanilkový balzám na rty s bambuckým máslem

Neolizujte si rty a nesahejte na ně

Tyto dva běžné zlozvyky mohou způsobit, že rty vyschnou ještě více a vést až k infekci nebo oparu. Když máte popraskané rty a koutky, vyhněte se pokušení je olizovat či si na ně sahat.

Proveďte jemný peeling

Před použitím masti odstraňte odumřelou kůži peelingem. Neprovádějte jej příliš silně, stačí jemně masírovat. Ke sloupání staré kůže můžete použít stejné přípravky jako jinde na tělo, např. peeling s obsahem soli nebo cukru. Lze použít i čistý zubní kartáček. Odumřelou kůži odstraňujte lehkými krouživými pohyby. Nepoužívejte však peelingy na mýdlové bázi, které by mohly způsobit ještě větší vysušení.

Aplikujte balzám

Pozor, mnoho přípravků na rty obsahuje složky, po kterých rty vysychají ještě více, abyste je používala znovu a znovu. Podívejte se po balzámech či jeleních lojích, které obsahují včelí vosk, bambucké nebo kakaové máslo, mandlový olej a další přírodní hydratační složky a nic jiného. Dobrý je také vitamín E a glycerin. Užitečnou radou je nevybírat takové prostředky, které mají dlouhý seznam složení s přísadami, které ani neumíte vyslovit. K hydrataci nepoužívejte jen rtěnku - i pod ni aplikujte ochrannou mast.

Balzám s granátovým jablkem Lavera

balzám s granátovým jablkem

Levandulový balzám s kandelilovým voskem

Levandulový balzám s kandelilovým voskem

Pomohou i přírodní oleje

Pro ještě větší hydrataci vetřete na rty trochu oleje, které je uklidní a zároveň chrání před dalším poškozením. Vhodný je např. kokosový, mandlový, jojobový, ricinový a olivový olej.

Dodržujte pitný režim

Ideální je vypít denně nejméně 2 litry vody. Když je vaše tělo dehydratované, často se to jako první projeví na rtech. Čím více vody, tím lépe.

Jak zmírnit bolest?

Pokud jsou rty popraskané natolik, že bolí, zkuste je denně potřít plátkem čerstvého okurku, gelem aloe vera nebo trochou medu. Jsou to jednoduché domácí způsoby, které pomáhají.
Pro ošetřování rtů není nutné používat spoustu běžné komerční kosmetiky.

Vyzkoušejte zubní pastu bez fluoru

Někteří lidé jsou alergičtí na fluorid, který jim pak dráždí nejen rty, ale i vnitřek úst. Zkuste změnit zubní pastu, třeba si všimnete rozdílu.

Použijte zvlhčovač vzduchu

Doma či v kanceláři instalujte zvlhčovač vzduchu. Vytápění vnitřních prostor v zimě vede k suchu, které se projeví i na rtech. Zvlhčovače vzduch zvlhčují a tím také vaše rty.

Podívejte se na to, jak zatočit s opary.

Co všechno může dále způsobit, že jsou rty popraskané?

Spánek s otevřenými ústy

Pokud se probouzíte se suchými popraskanými rty, může to být proto, že jste spala s otevřenými ústy. Zkuste změnit polohu nebo nanést před spaním dostatek masti.

Okolní prostředí

Vliv může mít silný vítr, sucho i zima. Pokud je viníkem vaše okolí, musíte dbát o zvýšenou opatrnost a ochranu, když vyrážíte ven. Rty se mohou rovněž popálit od sluníčka. Rychlou úlevu poskytne aloe vera a příště používat balzám s ochranným faktorem.

Kouření a žvýkání

Vše, co přichází pravidelně do kontaktu se rty, je může ovlivňovat. Chemikálie v cigaretách, žvýkačkách a průmyslově zpracovaném občerstvení mohou být další příčinou suchých a popraskaných rtů.

Nedostatek vitamínů

Pro zdravou kůži, včetně rtů, jsou důležité vitamíny A, B2, C a E. Ujistěte se, že jich máte dostatek a to buď z jídla, nebo alespoň jako doplněk stravy.

Alergická reakce

Kromě již zmiňovaného fluoridu můžete být alergická na další přípravky, a to i v běžně prodávané kosmetice. Zejména nadměrné používání komerčních výrobků může zhoršit to, na co mají vlastně pomáhat. Další příčinou suchých a rozpraskaných rtů mohou být také vedlejší účinky některých léků.

Vážnější onemocnění

Pokud vás nenapadá nic, co by špatný stav vašich rtů mohlo způsobovat, poraďte se s lékařem, zda se nejedná o projev zdánlivě nesouvisejícího onemocnění. Patří sem např. diabetes, Kawasakiho nemoc (horečnatá choroba postihující cévy), Sjögrenův syndrom (autoimunitní onemocnění vysušující slzné žlázy), makrocytóza (stav, kdy se počet červených krvinek nebezpečně zvyšuje) a některé pohlavně přenosné choroby včetně HIV.

Máte nějakou radu, která funguje na suché nebo popraskané rty?


Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte