BudKocka.cz logo

Jak si účinně poradit se striemi?

Krása Rady Markéta 4. listopadu 2017
mazání strií

Strie patří vedle celulitidy k nejčastějším kosmetickým kožním problémům. Vypadají jako podlouhlé jizvičky (proto se jim říká také pajizévky), které se mohou slévat dohromady a vytvářet nevzhledné linie narůžovělé, nafialovělé nebo bílé barvy.

Strie se obvykle objevují na bocích, břichu, hýždích, stehnech a prsou. Nejčastější příčiny vzniku jsou hormonální změny (puberta, těhotenství, kojení, menopauza) a obezita, mohou být i dědičné.
Úplně zbavit se strií nedá, ale lze jejich vzniku předejít nebo je částečně zredukovat. V tomto článku vám poradíme, co můžete vyzkoušet.

Hydratační krémy

Každodenním promazáváním a hydratací pokožky se významně zlepšuje její vzhled a elasticita. Aplikujte krém na postižená místa nebo partie, o kterých víte, že by se na nich mohly strie objevit.
Pokud vám vadí chemické látky v krémech, vyrobte si vlastní z pšeničných klíčků, olivového oleje a aloe vera.

Retin - A

Jedná se vlastně o přirozenou formu vitamínu A, popř. se nazývá kyselinou retinovou. Zdá se, že pomáhá zvyšovat produkci kolagenu, který zlepšuje pružnost a kvalitu kůže, což může pomoct i na strie. Přípravky s retinem-A by neměly užívat těhotné a kojící ženy a během léčby byste se neměla vystavovat slunci, hrozí vyšší riziko spálení.

Glykolová kyselina

Stejně jako retinová i tato kyselina pomáhá zvyšovat tvorbu kolagenu. Jako tzv. alfa-hydroxylová kyselina (AHA) patří ke stejnému druhu sloučenin často obsažených v chemických peelingových přípravcích. Výrobky s glykolovou kyselinou se dají koupit i bez předpisu, pro intenzivnější léčbu s vyššími dávkami vám je může předepsat dermatolog. Také při jejich užívání se nesluňte.
Lze rovněž zkombinovat léčbu retinem - A a glykolovou kyselinou.

Olej s obsahem vitamínu E

O olejích s tímto vitamínem se často říká, že na strie působí zázračně, i když podle výzkumů je účinnější spíš u žen, které už byly těhotné a není 100% efektivní při obecném užívání. Přesto by v malých dávkách neměl nijak uškodit.
Pro lepší pokrytí pokožky jej smíchejte s běžným hydratačním krémem nebo mlékem.

Esenciální (éterické) olejíčky

Na rozdíl od výše uvedených přípravků neexistují zatím studie o jejich skutečné účinnosti, ale často se používají jako domácí prostředek na strie. Můžete je nanést na kůži přímo nebo společně s kokosovým olejem či běžným neparfémovaným hydratačním krémem. Obvykle se doporučuje levandulový, růžový, kadidlový, kakostový nebo myrhový olejíček.

Vitamín C

Zvyšte přísun tohoto důležitého vitamínu. 500 mg vitamínu C užívaného jako doplněk stravy může prý pomoci snížit výskyt strií. Pro ještě lepší výsledky kombinujte konzumaci “céčka” s promazáváním přípravku obsahujícího kyselinu glykolovou.

Další rady a tipy

Trápí vás tento kosmetický problém? Co na něj pomohlo vám?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte