BudKocka.cz logo

Lymfodrenáže jsou pro tělo prospěšné

Zdraví Masáže Markéta 7. června 2016
lymfodrenáž

Lymfatický systém se skládá z cév a uzlin, které shromažďují lymfu z celého organismu a odvádějí ji zpět do krevního oběhu. Lymfa je tekutina obsahující lymfocyty (typ bílých krvinek, které patří mezi tzv. imunitní buňky, schopné neutralizovat a ničit bakterie a viry), bílkoviny a tuky. Lymfa hraje v imunitním systému důležitou roli v obraně organismu před infekčními a nádorovými onemocněními.

Špatná funkce lymfatického systému se projevuje např. otoky, únavou, celulitidou, oslabenou imunitou apod. Jeho fungování lze zlepšit změnou jídelníčku (vyhýbat se tučným, průmyslově zpracovaným a rafinovaným potravinám, mléčným výrobkům, červenému masu a cukrům, naopak přidat čerstvé ovoce a zeleninu) a právě lymfodrenážemi (lymfatickými masážemi).

K čemu slouží lymfodrenáže?

Lymfatická masáž je nejúčinnějším způsobem, jak uvést lymfu do pohybu. Napomáhá tak odtoku přebytečné vody a odpadních látek z těla. Má tedy detoxikační účinek, ale zdaleka nejen to. Spolu se správnou funkcí lymfatického systému posiluje imunitu a působí jako prevence rakoviny. Tato procedura má však i řadu dalších výborných účinků na celý organismus a zdraví - pomáhá proti celulitidě, migrénám, otokům, slouží jako prevence a léčba křečových žil, zlepšuje metabolismus, zdraví pokožky a fyzickou kondici, podporuje hubnutí a působí relaxačně a regeneračně.

Přístrojová lymfodrenáž

U ní se používají různé přístroje (například Bodystyling nebo Vacupress), které však většinou fungují na stejném principu - tzv. postupující tlakové vlně. Části těla klienta se umístí do speciálních návleků a v jejich jednotlivých komorách se vytváří v naprogramovaných intervalech zvolna postupující tlak efektivně nahrazující svalovou pumpu. Toto střídavé stlačování a uvolňování rozvádí po těle čerstvou okysličenou krev, roztahuje a posiluje kapiláry (vlásečnice), zásobuje kyslíkem buňky a zároveň je příjemnou masáží ztuhlých a unavených svalů.

Manuální lymfodrenáž

Tato speciální masáž se provádí ručně pomalými krouživými hmaty. Postupně se masíruje krk zepředu, krk zezadu, obličej, paže, záda, bedra a nohy zepředu a zezadu. Při ruční lymfatické masáži dochází ke změně tlaku na kapilární stěny a ke zlepšení výměny látek mezi krví a tkáněmi.

Kolik stojí lymfodrenáže a jak často na ně chodit?

Masáž vybraných částí těla stojí většinou 450 Kč na hodinu, celková cca 1200 Kč. Přístrojové lymfodrenáže (především na celulitidu) vyjdou na 300-500 Kč za návštěvu, ale to se může lišit v závislosti na doplňkových službách apod. Pokud vám lymfatické masáže předepíše lékař, hradí je zdravotní pojišťovna podle tabulek.

Frekvence návštěv závisí na tom, s čím konkrétně potřebujete pomoci, např. prevence obranyschopnosti organismu a detoxikace 1x měsíčně 2 hodiny, prevence celulitidy, pocitu těžkých nohou a křečových žil 2x měsíčně hodinu, prevence migrény 2x měsíčně, odstranění a léčba celulitidy, otoků, těžkých nohou apod. 10 minut 2x - 3x týdně, poté 2x měsíčně, akné při akutní potřebě denně, poté 2x týdně.

Jak podpořit lymfodrenáže?

V období, kdy chodíte na lymfatické masáže, dávejte přednost čerstvému ovoci a zelenině, bílému masu, rýži a těstovinám, dodržujte pitný režim (alespoň 2 l tekutin denně, vyhýbejte se alkoholu, kávě, cole, sladkým nápojům, minerálkám) a snažte se co nejvíc omezit fyzickou i psychickou námahu.

Ze začátku vám možná bude připadat, že je váš stav horší, ale to je jen krátkodobá reakce těla na odstraňování toxických látek z organismu, která brzy odezní, nebojte se tedy pokračovat.

Pro koho nejsou lymfodrenáže vhodné?

Lymfatické masáže by se neměly praktikovat, pokud jste těhotná či kojíte, trpíte akutním zánětem, virovým nebo bakteriálním onemocněním a horečkou, dále při epilepsii a rakovině. Poraďte se s lékařem, jestliže máte vysoký krevní tlak, problémy se srdcem, zelený zákal, implantát nebo kloubní náhradu v místech, která se masírují nebo onemocnění ledvin, jater, štítné žlázy, kůže, tepen či žil.

Máte zkušenosti s lymfodrenážemi? Jaký byl jejich účinek?



Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte