BudKocka.cz logo

Jsem těhotná a co dál? Co teď dělat?

Zdraví Rady Těhotenství Lucie 16. května 2013
těhotná žena s testem

Těhotenství je určitě nádherné období, ale někdy dvě čárky na těhotenském testu nejsou zrovna potěšující. A to z několika důvodů: žena je příliš mladá, je nepřipravená nebo nechce být těhotná. Podívejte se tedy, jaké máte možnosti. Pokud si dítě chcete nechat, tak zajděte za gynekologem a zjistěte si ze serverů o těhotenství, co vás čeká a co byste měla dělat. V případě, že si dítě nechcete nechat, tak jej můžete porodit a dát k adopci nebo jít včas na potrat.

Ve všech případech se vždy bude jednat o velmi složité rozhodnutí, které ho byste mohla (v jakémkoliv případě) litovat. Rozmyslete si pořádně, co doopravdy chcete.

Těhotenství a následné vychovávání dítěte

Mnoho mladých slečen je natěšených, že bude mít svého vlastní miminko, ale v nízkém věku je to spíše na opováženou. Být matkou v 16, 17, 18 a zahodit studium a kariéru je složité, ovšem ne nemožné. V tomto věku by si daná slečna, která je ještě sama dítětem, měla uvědomit, že ji čeká závazek, o který se musí starat nejméně 18 let. Nemůže ho jen tak vyhodit, darovat nebo na něj zapomenout, ale prostě se bude muset o něj starat a rodiče ji nebudou pořád pomáhat.

O pár let později je to určitě pro ženu menší problém, pokud má dostatek financí, partnera a bydlení.

Potrat či miniinterrupce

Na potrat pomyslí mnoho žen a dívek, které otěhotněly neplánovaně. Jedná se o umělé ukončení těhotenství, které se provádí do 12. týdne těhotenství (v případě onemocnění matky nebo plodu i později). Zdravotní rizika při interrupci jsou celkem minimální, ale občas se objevuje nemožnost znova otěhotnět nebo plod udržet. Horší to ale bývá s psychikou ženy, kdy žena může mít výčitky.

potrat

V Česku se provádějí dva typy interrupcí v celkové anestezii nebo analgosedaci:
Miniinterrupce - dělá se do 8. nebo 10. týdne (u ženy, která už rodila), plod se odsává z dutiny děložní, cena se pohybuje okolo 3 tisíc korun.
Klasická interrupce - potrat se provádí do 12. týdne, plod se odstraňuje pomocí kyretáže. Cena obvykle je nad 5 tisíc korun podle zařízení a města.
Dále je možné potratit pomocí potratové pilulky RU-486, která ale v Česku ještě není schválená, ale v některých zemích EU ano. I u této metody musí být pacientka sledovaná a pilulky se rozhodně nejí jako lentilky.

Adopce potěší mnoho čekajících párů

Dalším možným řešením je dítě donosit a dát ho k adopci. V Česku je mnoho párů, které marně čekají na dítě a mohly by dítě adoptovat. Po porodu ale pro dívku i ženu může být mnohem složitější udělat takový krok. Během těhotenství si na vyrůstající dítě navykne a může ho začít mít ráda. V takovém případě se určitě bude těžko dávat pryč. Pokud si ale žádný cit k němu nevytvoří či dokonce ho nebude mít ráda, adopce je ideálním řešením.

Odložení dítěte do babyboxu

Dále je možné dítě zcela anonymně odložit do babyboxu, které jsou ve velkém množství rozseté po Česku. Po odložení dítěte začne box okamžitě hlásit v dané nemocnici, že tam někoho mají. Problém je ale, že váš gynekolog bude vědět, že jste těhotná a někde také porodíte. Častým a nebezpečným řešením je ale těhotenství utajit a porodit doma.

Není přece jen lepší mít dobrou ochranu něž se stresovat, že jste neplánovaně těhotná?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte