BudKocka.cz logo

Jak ošetřit ztvrdlé a popraskané paty?

Krása Hygiena Babské rady Veronika 3. září 2015
péče o nohy

Tvrdá a popraskaná kůže na patách není nic příjemného, ale občas se může stát, že se objeví. Víte, jak byste se měli o kůži na nohou starat, abyste se ztvrdlé kůže zbavili a co dělat, aby se znovu neobjevila?

Ztvrdlá kůže se na patách neobjevuje jen tak, mohou za ni boty (vysoký podpatek i obuv zcela bez podpatku), práce ve stoje, chůze, nemoc, plíseň na nohách nebo i nadváha. Měli byste zjistit, která příčina je zrovna ta vaše a pak se jí zbavit nebo alespoň se o nohy lépe starat.

Záleží vždy na tom, v jakém stavu je stav kůže. Někdo ji má pouze trošku popraskanou a někdo velmi hodně. Pokud je to jen trošku, tak si určitě pomůžete doma sami domácí pedikúrou, ale pokud je to hodně, raději vyhledejte pedikérku, ať se vám o vaše nohy pořádně postará, neboť doma by to bylo nadlouho. Poté již můžete doma o ně pečovat.

Co pomůže na ztvrdlou kůži?

Pemzy, pilníky, škrabky atd.

Pro pravidelnou péči jsou ideální různí pomocníci, mezi které patří pemzy, pilníky či škrabky. Při výběru dbejte na hrubost, ať mají vůbec nějaký účinek. Následně je použijte na změkčenou kůži (například po lázni s mořskou solí) a poté si důkladně nejen paty, ale i celé šlapky a případně prsty pořádně opilujte. Následně nezapomeňte nohy umýt a pomůcku taktéž umýt, aby na ní nezůstaly zachycené bakterie. Některé pomůcky se mohou použít i na suché nohy.

pilník na nohy

Tyto pomůcky koupíte v každé drogerii za pár korun. Nezapomeňte je ale občas měnit za nové právě kvůli bakteriím, které tam mohou přežít.

Přístroje na domácí pedikúru

Též je možné koupit si elektrické pilníky a brusky pro ošetření nohou. Díky tomu, jak přístroj funguje, se dá označit, že je to domácí profesionální přístroj na pedikúru (strojek), který dokáže krásně zjemnit paty. Důležitá je správná a pravidelná péče. Odstraňovač ztvrdlé kůže funguje na klasické baterie a přístroj vydrží celkem dlouho. Stojí necelou tisícovku, cena se liší podle typu a značky.

Odborná pedikúra

Asi nejjednodušší je navštívit pedikérku, aby vám něco s popraskanými patami udělala. Odborně vám po rozmočení nohou v lázni nohy ošetří a zbaví vás ztvrdlé kůže nebo můžete vyzkoušet i suchou pedikúru. Někdy je nutné podstoupit několik návštěv, aby opravdu tato procedura pomohla. Není to jen o šikovnosti pedikérky, ale i o tom v jakém stavu jsou vaše nohy. Při výběru dejte na recenze a zkušenosti, ať si dobře vyberete.

Krémy a balzámy

Na ošetření nohou můžete použít také krémy a balzámy, které jsou přímo na nohy určené. Dají se koupit v drogerii nebo lékárně. Nanášejte přesně podle návodu a aby byl jejich účinek ještě větší, naneste větší množství krému na nohy před spaním a oblečte si silnější bavlněné ponožky nebo si můžete nohy obléknout do mikrotenového sáčku a pak až ponožky. Ráno budete mít jemná chodidla a popraskaná kůže zmizí nebo se alespoň zmenší.

pilník na nohy

Vyzkoušejte babské rady

Sádlo

Nejlépe nesolené sádlo naneste večer na nohy a oblečte ponožky. Nohy přes noc krásně zregenerují a zjemní se. Ráno ale počítejte s tím, že nohy budou stále mastné. Nachystejte si k posteli ubrousky na otření a pak si nohy umyjte.

Šťáva z citronu

Čerstvě vymačkanou šťávu z citronu vmasírujte do nohou a nechte přes noc působit. Na nohy si oblečte bavlněné ponožky.

Tvaroh

Taktéž tvaroh má zjemňující účinky. Namažte si s ním nohy, oblečte sáček a ponožky. Ráno se připravte na nepříjemný zápach a následně si umyjte nohy.

Vazelína

Stejně funguje i neparfemovaná vazelina, kterou koupíte v lékárně. Nohy pořádně promazávejte, oblékněte si mikrotenový sáček a ponožky. Ráno budou zahojené praskliny a nohy budou krásně jemné.

Mezi nejlepší postup, který pomůže na ztvrdlé paty, je asi ten: nejprve si naložte nohy do lázně (teplá voda a mořská sůl), ať pořádně změknout. Následně pořádně pilníkem nebo pemzou pořádně obruste paty, plosku nohy a palce, pak je omyjte a pomůcky také. Na noc naneste na nohy krém, sádlo nebo něco dle svého výběru. Oblékněte si ponožky a k tomu případné sáček pro lepší účinek.

Nezapomeňte na pravidelnost

Ať si vyberte na péči, co chcete, nezapomeňte, že je nutné, abyste pečovali o nohy pravidelně. Nejlepší je se o ně starat jednou týdně nebo minimálně dvakrát měsíčně. Jen tak bude mít paty krásně jemné, zamezíte opětovnému praskání a nebudete se muset za ně stydět.

Jak o nohy pečujete vy?Názory k článku


Prasklá kůže né na patě ale na šlapce, co je nato dobré ?
p.lidarik, 18. června 2016

Ten tvaroh jsem vyzkoušela na chodidla a doporučují to dokonce přes noc tak jsem udělala zábal. Do igelitových pytlíků jsem rozdrobila tvaroh (cca jedna kostka 250gr postačí na obě chodidla) vložila obě nohy a navlékla bavlněné ponožky. Ráno vše sundat a nohy opláchnout teplou vodou a natřít hydratačním krémem.Mohu jen doporučit nebo alespoň vyzkoušet.
Majka, 30. srpna 2020

Tvaroh je dobrý ale zkusila jsem nevyzkoušené to jest udělala jsem zábal z měkkým taveným sýrem a je to lepší protože měkký tavený sýr obsahuje tuk a ten paty a plosky chodidel pěkně promastí a vstřebá se. Zábal se udělá samozřejmě přes noc a ráno se chodidla opláchnou jen teplou vodou a celá procedura je hotova. Chodidla už žádným krémem nemažu. Jinak dle uvážení možno střídat zábaly tvaroh,sýr,tvaroh sýr. Napsala jsem to proto že to s tím sýrem ještě pravděpodobně nikdo nevyzkoušel a protože jsem zatím žádný příspěvek nikde nenašla.Je to jen můj názor v případě nesouhlasu můj příspěvek můžete smazat.

Petra, 13. října 2020

Na sýrové zábaly jsou nejlepší měkké smetanové sýry dobře roztíratelné které se přes noc dobře vstřebávají do chodidel. Večer se chodidla namažou větší vrstvou měkkého sýru a navléknou mikroténové sáčky nebo možno použít taky potravinářskou folii a chodidla do ní zabalit.Potom už jen navléct bavlněné ponožky a jít spát. Ráno sejmout a zbytek sýru nechat na chodidlech a rozetřít resp. roztírat až se sýr postupně vstřebá a chodidla zůstanou suchá. Pak už jen opláchnout vlažnou vodou utřít a eventuálně natřít krémem.
Lucka, 11. ledna 2021

Taky dělám zábaly chodidel z tvarohu. Používám výhradně tučný tvaroh do kterého přidám ještě kostku Lučiny 100g rozmíchám z tvarohem nanesu na chodidla a nechám působit přes noc. Chodidla jsou vláčnější.
Marta, 31. května 2022

Napište, co si o tom myslíte