BudKocka.cz logo

Jak se ráno snadno probrat a konečně vstát?

Zdraví Spánek Soňa 16. března 2018
ranní vstávání

Vstávat včas každý den z postele je velmi náročné hlavně pro sovy, skřivani vstávají rádi a nejlépe před zvoněním budíku. Jako účinný pomocník při vstávání může být kočka nebo pes, který potřebuje vyvenčit a zabavit. Jak se ale donutit ráno vstát?

Každý jistě nabízí plno rad, mezi než patří třeba to, že byste měla jít dříve spát, nastavit si budík na co největší hlasitost nebo objednat si buzení telefonátem od partnera. To vše ale dokáže celkem hodně pokazit ráno, že se na něj ani nebudete těšit. Čím si můžete zpříjemnit ranní vstávání?

Jak ráno lépe vstát?

Pohlazení od sluníčka potěší

V noci je pochopitelné, že máte zatažené žaluzie, rolety či závěsy, ať vám do pokoje neproniká světlo z pouličních lamp či měsíce, ale ráno vás potěší paprsky slunce. Jakmile ráno vstanete, hned nechte slunce na sebe svítit a vytáhněte je nejlépe ve všech oknech.

Pusťte si domů čerstvý vzduch

Pokud nemíváte nikde přes noc otevřená okna, tak rovnou s vytažením žaluzií či závěsů otevřete i okno nebo okna, ať si domů pustíte čerstvý vzduch, který vám dodá novou energii.

Neposunujte si budík

Oblíbila jste si, že první budík zvoní brzo ráno a ten pak neustále posunujete až do okamžiku, kdy už musíte vstávat? Tak to je zásadní chyba, která vás hned ráno vyčerpá. Nebylo by lepší dát si budík rovnou na ten nejzazší čas a pak následně vstát? Jako pojistku nastavte si další budík, kdybyste náhodou zaspala.

Pořiďte si nový budík

Možná vás už štve to zvonění, které vydává váš budík, proto by bylo vhodné ho změnit. Pořiďte si nový budík, na který nebudete tolik let zvyklá. Pokud se budíte mobilem, změňte čas od času danou melodii, ať máte změnu a možná se vám bude i lépe vstávat.

Protáhněte se

Co tak malá rozcvička, cvičení nebo alespoň protáhnutí se, jakmile vstanete? Stačí pár minut, které vás nabijí na celý den. Pokud běháte, tak není nic lepšího, než vyběhnout na malý výklus.

Na probrání zkuste studenou vodu

Dalším zajímavým tipem je probrání se vodou, což je ideální po protáhnutí či cvičení. Nejlepší je při sprchování střídat teplou a studenou vodu. Pokud se nepotřebujete osprchovat, opláchněte si alespoň studenou vodou obličej.

Dejte si něco dobrého

Ráno začněte dobrou snídaní a k ní si dejte i něco dobrého k pití. Můžete to být čaj, káva, voda nebo ovocný džus. A ke snídani třeba ovesná kaše, pečivo se sýrem, něco sladkého a také nezapomeňte na ovoce nebo zeleninu. Ke snídani byste se neměla nutit, měla by vám chutnat a hlavně dodat energii na cestu do práce nebo školy.

Nemůžete usnout? Usínejte lépe s Dreamly.

Nachystejte si předem věci

Den předem nachystejte si všechny věci, které budete následující den potřebovat. A rovněž to platí i u oblečení. To si předem vyberte, ať nemusíte dlouze vybírat ze skříně ten nejlepší outfit. Ušetří to čas a nebude muset na poslední chvíli zkoušet jeden kus za druhým.

Nebuďte pořád v posteli

Ráda kontrolujete e-mailovou schránku v posteli nebo se díváte na zprávy zachumlaná v peřině? To vám ukradne zbytečně hodně času, můžete usnout nebo se tam zdržet. Raději si tyto úkoly přesuňte ke snídani nebo nejlépe až po ní.

Naučte se zdravěji jíst

Se vším a to i se spánkem souvisí i stravování. Jezte hodně ovoce a zeleniny, dejte si ryby, libové maso, kvalitní oleje, luštěniny, celozrnné potraviny, mléčné výrobky, oříšky i semínka, ale vyhněte se smaženým, tučným a sladkým pokrmům. Jezte pravidelně a před spánkem byste si poslední jídlo měla dát tak 2 - 3 hodiny. Jídlo by mělo být lehčí, aby se dobře přes noc trávilo.

Změna by měla být postupná

Můžete zkusit ze dne na den změnit svůj způsob vstávání, ale pravděpodobně u něj vydržíte jen pár dnů. Postupně změňte své zažité zvyky za nové, které vám vydrží delší dobu a budou vás bavit.

Máte nějakou radu, která zaručeně funguje?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte