BudKocka.cz logo

Jak se donutit cvičit, když je lenošení tak prima?

Hubnutí Cvičení Rady Lucie 8. srpna 2013
cvičení

Bez cvičení nikdy nebudete mít krásně štíhlou postavu. Samozřejmě je nutné se správně stravovat a dodržovat určitá pravidla. Cvičení je ale taktéž důležitou součástí, protože k čemu by vám byla nezpevněná postava s povolenými svaly? Na to je právě vhodné cvičení. Pokud jste nikdy necvičila, je vždy těžké začít, stejně jako je to v případě velké pauzy po cvičení. Důležité ale je začít a cvičení si oblíbit. Pokud se do něj budete nutit, budete se akorát stresovat a vytvoříte si velký odpor ke cvičení. Jak byste tedy na to měla jít? Co pomůže a čemu byste naopak měla vyvarovat?

Donutit se ke cvičení není tak jednoduché, jak si každý myslí. Začněte postupně. Nejprve si najděte vhodné cvičení, neboť jste nikdy nebo dlouho necvičila, nevrhejte se na nějaké cvičení pro pokročilé, neběhejte dlouhé hodiny ani se nesnažte za každou cenu cvičit do odpadnutí. Začněte postupně, vyberte si zajímavé cvičení a ze začátku můžete cvičit třeba jen pár minut nebo i půl lekce. Vhodné je cvičit každý týden 2 - 3x alespoň po 45 minutách, pokud ale začínáte se cvičením tak nejprve cvičte třeba 20 - 30 minut jednou či dvakrát týdně. Až postupem času dobu zvyšujte.

Do cvičení se nenuťte

Pokud budete cvičit s odporem a budete se do cvičení nutit, tak vás brzy přestane bavit a pravděpodobně se k němu již nevrátíte. Lepší by bylo, kdybyste si našla nějaké cvičení, které se vám líbí a na to se zaměřila. Nezačínejte s běháním, veslováním nebo skákáním přeš švihadlo, když vás to nebaví a k tomu vás bolí ještě klouby. Raději zkuste něco, co je vám milejší a co se vám líbí. Vhodná je zumba či spinning. Pokud nikam nechcete chodit, tak cvičte doma podle videa nebo choďte na dlouhé procházky.

cvičení

Slibte si odměnu

Vhodnou motivací také je, že si slíbíte odměnu za to, že budete chodit cvičit. Můžete si vybrat podle toho, co máte ráda. Měla by být přiměřená a rozhodně si ji nevybírejte hned po první hodině cvičení. Třeba po prvním měsíci si můžete dát první menší odměnu a po půl roce i větší. Správně zvolená odměna vás k cvičení donutí.

Cvičení na rotaně je zábavné a můžete při něm třeba sledovat filmy.

Namotivujte se vzorem

Obdivujete nějakou ženu, která je štíhlá? Nemusí to být jen herečka, zpěvačka, ale i třeba kamarádka. Pokud chcete tak nebo podobně vypadat, tak si ji dejte jako vzor. Uvidíte, pomůže vám to. Ženy se rády motivují vzorem, ke kterému by se chtěly přiblížit.

Silový trénink vám pomůže k vašemu cíli.

Někdy pomůže i permanentka do fitka

Permanentka a vynaložené peníze vás mohou přinutit k tomu, že začnete pravidelně chodit do fitka nebo posilovny, ale toto nemusí vůbec platit. Pokud si najdete ve cvičení zálibu, tak se vám určitě vyplatí si ji zaplatit. Ale pokud budete mít ke cvičení odpor, peníze oželíte a ve výsledku se nic nestane. Najděte si výhody, které má fitness centrum nebo posilovna, můžete se tam s někým seznámit, využít další zajímavé služby nebo se odreagovat se.

Kamarádka vás donutí

Budete-li chodit cvičit s kamarádkou, tak už jen pocit zklamání a ostudy vás může donutit se cvičení věnovat. Najděte si ale takovou, kterou to baví nebo která také potřebuje podporu k chození (v tom případě ale musíte to být vy, kdo bude pravidelně chtít cvičit). Ve výsledku se budete podporovat navzájem.

Stanovte si čas na cvičení

Nejhorší, co vás může nejen při cvičení potkat, je nepravidelnost. Stanovte si několik dní v týdnu s přesným časem, že budete cvičit. Například: pondělí 16:00 - 17:00 zumba, každá sudá středa 18:00 - 19:00 pilates, pátek 20 - 20:30 běhání s kombinací chůze,...). S pravidelností to půjde mnohem lépe než při zmatcích v čase.

Máte nějaký tip na to, jak se donutit cvičit?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte