BudKocka.cz logo

Příčiny a léčba nadměrného pocení

Zdraví Nemoci Markéta 29. dubna 2018
sportovani pot

Při horku nebo nadměrné námaze se potřebuje lidský organismus ochladit a potní žlázy, konkrétně apokrinní (pachové) a ekkrinní (pravé) začnou vylučovat vodnatý výměšek - pot. Apokrinní žlázy se nacházejí v podpaží, ušních kanálcích, v oblasti pohlavních orgánů a bradavek. Ekkrinních žláz je v lidském těle ještě více - až 2-3 miliony. Pocení je životně důležité, ale někdy může být nadměrné. Tomu se říká hyperhidróza neboli nadměrné pocení.

Jak se hyperhidróza projevuje?

Je to velmi častý a velmi nepříjemný problém. Buď se jedná o nadměrné pocení v podpaží (axilární), nebo na dlaních a chodidlech (palmoplantární). Podpažní pocení se většinou začne objevovat kolem puberty, zatímco na dlaních a chodidlech i dříve, často už v dětství. Pokud se neléčí, mohou tyto obtíže pokračovat celý život.

Jaké jsou komplikace hyperhidrózy?

Nadměrné pocení uvádí člověka, který jím trpí, do rozpaků, vytváří skvrny na oblečení a může komplikovat i obchodní jednání a jiné společenské interakce. Těžší případy mohou znemožňovat rovněž různé běžné činnosti jako držet propisku, řídit, nebo si s někým potřást rukou.

Jaké jsou příčiny nadměrného pocení?

Ačkoli někdy může hyperhidrózu způsobit porucha metabolického, neurologického nebo jiného systému v těle, většinou se vyskytuje u lidí, kteří jsou jinak zcela zdraví. U některých mohou vyvolat nadměrné pocení horko či silné emoce, ale mnoho jich má tento problém celou dobu bez ohledu na počasí a náladu.

Jak se hyperhidróza léčí?

Léčí se prostřednictvím systematického vyhodnocování příčin a spouštěčů nadměrného pocení a následného rozumného a zodpovědného přístupu k léčbě, většina lidí s touto nepříjemnou obtíží může dosáhnout významného zlepšení kvality života. Mezi obvyklé léčebné prostředky patří:

Volně prodejné antiperspiranty

Jelikož jsou snadno dostupné, antiperspiranty většinou patří k první pomoci. Přípravky obsahující chlorid hlinitý (chlorid hlinitý hexahydrát) mohou být efektivnější než ty, které jej neobsahují (deodorant). Vhodné jsou i přírodní antiperspiranty (např. kamenec).
Zvlášť silný je např. Driclor. 7-10 nocí za sebou jej zkuste aplikovat těsně před spaním, poté cca jednou týdně jako udržovací léčbu. Hliníkové soli v těchto přípravcích se hromadí v potních kanálcích a zablokují je. V průběhu času se může zpocení zmírnit natolik, že není potřeba další léčby.

Nevýhodou hliníkových antiperspirantů je, že mohou podráždit kůži, být v kontraindikaci s protizánětlivými léky (např. hydrokortizony) a nefungují u lidí, kterým se potí dlaně a chodidla.

Iontoforéza

Tento druh léčby je známý již přes 50 let. Na tělo jsou přes vodu napuštěnou látku přiloženy elektrody a v místech jako podpaží apod. i speciální adaptéry, a je vyslán slabý elektrický proud. Zpočátku se většinou provádějí 2-3 sezení týdně po dobu 10-20 minut, poté v závislosti na reakci pacienta v 1-3týdenních intervalech.

Ústně podávané léky

Občas se předepisují perorální léčiva, tzv. anticholinergika obsahující glykopyrolát. Jejich nevýhodou jsou vedlejší účinky jako sucho v ústech, nespavost nebo rozmazané vidění.

Botoxové injekce

Botulotoxin (botox) se často používá v kosmetice, ale i na léčbu svalových křečí, některých druhů bolestí hlavy a také hyperhidrózy. Vstřikuje se do tkáně podpaží nebo rukou maličkými jehlami minimalizujícími nepohodlí. Botoxové injekce se však nedoporučují pro pacienty s palmoplantárním pocením, protože injekce do těchto míst jsou bolestivé a způsobují dočasnou svalovou slabost.

Chirurgický zákrok

Toraskopická nebo endoskopická hrudní sympatektomie je operace, při níž se odstraňují nervy zodpovědné za pocení. Nemusí být však vždy efektivní (člověk se začne potit jinde), popř. může způsobit vážné komplikace, takže se provádí jen zřídka a pouze jako poslední možnost.

Máte zkušenosti s nadměrným pocením? Jaká léčba vám pomáhá?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte