BudKocka.cz logo

Oční alergie může pěkně potrápit. Proč vůbec vzniká?

Zdraví Alergie Markéta 4. dubna 2018
zdravé oči v přírodě

Alergie jsou čím dál rozšířenějším problémem - v současnosti jimi trpí dokonce každý třetí člověk. V ČR jsou až 2 miliony alergiků a každý druhý z nich má i oční alergii. Oční alergie se odborně nazývají alergická konjuktividita. Způsobují ji alergeny, které, když se dostanou do oka, podráždí spojivku, a ta se zanítí. Není pravdou, že se projevuje jen sezónně (na jaře a v létě), ale může člověka trápit i většinu roku.

Jaké jsou příznaky oční alergie?

Mezi obvyklé symptomy patří zarudnutí očního bělma či vnitřního víčka, svědění očí, slzení, rozmazané vidění, pálení, oteklá víčka a citlivost na světlo. Oční alergie se může objevit samostatně nebo společně se sennou rýmou a alergickým kožním onemocněním (ekzémem). Jediný způsob, jak zjistit, zda trpíte oční alergií, je navštívit lékaře.

Proč alergie způsobuje zarudnutí očí?

Když jsou oči vystaveny alergenu, buňky v očích zvané žírné (mastocyty nebo heparinocyty), začnou uvolňovat histamin a další chemické látky způsobující zánět. Důsledkem je pak svědění, červené a vodnaté oči.

Oči si nemněte!

Je to velmi lákavé, ale pokud si svědící oči mnete, můžete problém ještě zhoršit - žírné buňky mohou uvolňovat více chemických látek. Místo toho sundejte kontaktní čočky (pokud je nosíte), vyhněte se očnímu make-upu, dejte si na oči chladný obklad a často si myjte ruce.

Jak oční alergii skrýt?

Tmavé kruhy pod očima zakryjte hypoalergenním korektorem. Nesnažte se je zamaskovat výrazným líčením - to naopak na vaše zarudlé vodnaté oči upoutá větší pozornost. Namísto toho zdůrazněte jinou část obličeje, např. ústa pěknou rtěnkou apod.

Co patří mezi nejčastější alergeny?

Pyl

Pyly z trávy, stromů, plevele a dalších rostlin jsou nejobvyklejšími spouštěči. Způsobují sezónní alergickou konjuktivitidu. Když je pylové období na svém vrcholu, zavírejte okna (v létě je nahraďte klimatizací) a ven noste sluneční brýle.

Zvířecí chlupy a roztoči

Patří k nejobvyklejším alergenům, se kterými se můžete setkat v domácnosti. Na rozdíl od pylu tak mohou trápit vaše oči po celý rok. Jestli máte psa nebo kočku, nepouštějte je do ložnice. Po kontaktu se zvířaty si ihned umyjte ruce a pokud jste byla na návštěvě u někoho, kdo má doma zvíře, po příchodu domů se převlékněte.

Dále zkuste investovat do speciálních hypoalergenních peřin a povlečení proti roztočům. Perte je nejméně na 60° C a udržujte vlhkost ve své domácnosti mezi 30-50%. Podlahu čistěte mokrým mopem - zametání alergeny rozvíří.

Plísně

Pokud vám problémy s očima způsobují plísně, pravidelně uklízejte místa, kde se skrývají jako kuchyň, koupelna a sklep. Pořiďte si odvlhčovač vzduchu a vysavač s HEPA filtrem, který pomůže zachytit spóry plísní dřív, než zaútočí na vaše oči.

Jak se oční alergie léčí?

Oční kapky mívají stejný účinek jako léky používané na jiné typy alergie (např. alergickou rýmu) - antihistaminika, dekongestiva a stabilizátory žírných buněk. Antihistaminika blokují účinky histaminu, který způsobuje svědění. Stabilizátory jeho vylučování přímo zabraňují. Dekongestiva zmenšují krevní cévy v očích, a tím zmírňují jejich zarudnutí.

Výše uvedené látky lze užívat i ústně, ale v tomto případě mohou mít vedlejší účinky jako suché oči, ospalost, závratě nebo podrážděnost. Někteří lidé s určitými potížemi by neměli brát některé druhy perorálních léků proti alergii, proto se předtím poraďte s lékařem.

Může vám pomoci alergenová imunoterapie?

Alergenová imunoterapie je v současnosti jedinou metodou zaměřenou na léčbu samotné příčiny alergie. Spočívá v podávání zvyšujícího se množství alergenů pro obnovu normálního fungování imunitního systému a snížení příznaků alergie. Léčba však může trvat i několik let a není vhodná pro každého.

Trápí vás oční alergie? Co vám na ni pomáhá nebo nepomáhá?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte