BudKocka.cz logo

Jak snadno vyrobit domácí deodorant?

Krása Rady Postupy Monika 4. prosince 2015
domácí deodorant

Nelíbí se vám deodoranty, které se běžně prodávají, protože obsahují hodně chemie a k tomu jsou ještě drahé? Vyrobte si deodorant doma. Budete překvapená, jak je jeho výroba jednoduché a nakolik vás vyjde. Tak se pusťte do výroby.

Antiperspiranty jsou často předmětem mnoha diskuzí, zda jsou nebo nejsou škodlivé. Obsahují totiž parabeny a hliník, který by mohl mít vliv na rakovinu prsou. Sice vliv těchto látek nebyl prokázán, ale i tak má mnoho žen i mužů strach je používat. Jako východisko se jeví používat deodoranty, ale jen do té chvíle, než si přečtete, že některé taktéž obsahují hliník. A je z nich nakonec deodorant/antiperspirant.

Samozřejmě, že si můžete koupit opravdu deodorant, který tyto látky neobsahuje, ale v bio verzi je celkem drahý a z klasických deodorantů se celkem složitě vybírá. Je nutné číst složení a podle něj si vybrat.

Existují různé recepty na domácí deodorant. My jsme vybrali dva a každý recept se trošku liší. Vyzkoušejte je, určitě nebudete litovat.

Deodorant s kokosovým olejem

Ingredience:
6 - 7 lžic kokosového oleje
1/4 hrnku jedlé sody
1/4 hrnku kukuřičného škrobu (např. Gustin)
esenciální olej (není nutný)

Postup:
1. Nejprve roztopíme kokosový olej, může ho položit k radiátoru nebo roztopit ve vodní lázni.
2. Dále promícháme sodu a škrob, k nim postupně přimícháme roztopený kokosový olej.
3. Přidáme pár kapek esenciálního oleje a pořádně zamícháme. Můžeme vybrat libovolný olej podle toho, co se nám líbí nebo se nemusí vůbec použít, vůně pak bude neutrální.
4. Následně hmotu z mísy přemístíme do malé nádoby s víčkem (např. sklenička od jogurtu, přesnídávky, kelímek od krému) a necháme ztuhnout.
Deodorant uchováváme v chladu asi jeden až dva měsíce.

Těsto zpracujeme nejlépe lžící, která je pořádně umytá a osušená. Všechno musí být dokonalé čisté, pokud bude zpracovávat těstíčko ručně, je nutné mít dokonale umyté ruce. To je nutné z toho důvodu, ať se do něj nedostanou bakterie a nezkazí se.

Deodorant s bambuckým máslem

Ingredience:
3 lžíce bambuckého másla
2 lžíce kokosového oleje
3 lžíce jedlé sody
2 lžíce kukuřičného škrobu
esenciální olej (není nutný)

Postup:
1. Nejprve roztopíme kokosový olej a bambucké máslo, můžeme ho položit k radiátoru nebo roztopit ve vodní lázni.
2. Poté přimícháme sodu a škrob, pořádně promícháme.
3. Přimícháme i pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.
4. Následně dáme do malé skleničky a necháme ztuhnout.
Poté jej uchováváme v chladu a vydrží až dva měsíce.

Pravidla pro přípravu platí stejná jako u prvního receptu.

Vyrobit si doma deodorant? Ano nebo ne?

Jak se domácí deodorant nanáší?

Deodorant, který připravíte podle dvou uvedených receptů, je tuhý, ale celkem obtížně se nanáší (alespoň ze začátku, než si na něj zvyknete). Špachtlí nebo lžičkou si vezměte ze skleničky trošku hmoty, kterou pořádně po celém podpaží rozetřete. Pokud vám tam zůstane nějaká hrudka, roztírejte ji, teplotou se rozpustí a vmasíruje se. Dávejte si pozor, ať se vám nedostane tento deodorant pod nehty, které by poté voněly.

Špachtle či lžička by se měla používat kvůli tomu, ať se neroznesou bakterie, které se neustále vyskytují kolem nás.

Podívejte se na deodoranty Borotalco a na kamenec.

Také se může stát, že vám tento podomácku vyrobený deodorant nebude vyhovovat. Může se stát, že vám bude vonět příliš silně, proto příště při přípravě dejte méně kapek esenciálního oleje. Taktéž jej nemusí dobře snášet vaše podpaží, v tom případě nenanášejte po oholení podpaží (to by se nemělo dělat ani s jinými) a pokud by toto nepomohlo, vraťte se k minulým.

Už jste se pokoušela vyrobit domácí deodorant? Pokud ne, vyzkoušíte to? Napište do diskuze své zkušenosti a názory na něj.Názory k článku


Vyrábím si domácí deodorant dva roky a jsem spokojená,jen si ho s sebou nemůžu brát v létě do kabelky
Bobina, 16. ledna 2017

Napište, co si o tom myslíte