BudKocka.cz logo

Víte, co pomůže na bolesti hlavy?

Zdraví Problémy Markéta 24. června 2014
bolest hlavy

Bolest hlavy je jednou z nejčastějších nepříjemností, se kterými se občas nebo i pravidelně potýkáme, u žen je navíc 2x běžnější než u mužů. Velkou komplikací také je, že často nevíme, co je způsobuje a navíc druhy bolesti mohou být různé. Často posuzujeme příčiny bolesti hlavy nesprávně a naše pokusy ji léčit buď nefungují, nebo napáchají ještě větší škodu. Víte, co může trápit zrovna vás?

Tři hlavní typy bolestí

Nový klasifikační systém by měl pomoci lékařům se specifickou diagnózou a umožnit tak lepší a účinnější léčbu. Podle zdroje bolesti teď rozdělujeme primární a sekundární bolesti hlavy a kraniální neuralgii (nejčastěji bolest trojklanného nervu), centrální a primární bolesti v obličeji a další bolesti hlavy.
U primárních je bolest hlavy sama o sobě příčinou potíží. Patří sem velmi rozšířené tenzní bolesti a migrény. U sekundárních je bolest hlavy způsobena jiným onemocněním a dalšími faktory.

Tenzní bolesti

Bolesti většinou začínají vzadu v hlavě, horní části krku a ramenou, kde člověk cítí i tlak. Ten pak může být nejintenzivnější ve spáncích a nad obočím. Tato bolest bývá svíravá, tupá a pulzující, většinou oboustranná, ale nebrání v běžných činnostech. U některých lidí se objevuje jen zřídka a pomohou jim léky typu aspirin, ibuprofen nebo Tylenol a odpočinek. Pokud se objevuje častěji, může vám lékař předepsat antidepresiva, která mají analgetické vlastnosti schopné zmírňovat i bolesti a vyzkoušejte pravidelnou profesionální masáž.

Migrény

Toto slovo přímo děsí spoustu žen, záchvaty totiž trápí až 10-12 % populace, z toho celých 20 % žen a jen 7 % mužů. Projevují se nevolností, zvracením, přecitlivělostí na světlo a hluk, zvýšeným krevním tlakem, někteří poznají, že přijde, když vidí tzv. auru (záblesky světla). Bolest je intenzivní, pulzující, může trvat několik hodin i dní. Při migréně se zpomaluje proces trávení, takže bohužel ani prášky neúčinkují tak rychle jako v jiných případech. Nejčastěji se používají analgetika, triptany, ergotaminy, antiemetika proti nevolnosti, léky proti zánětům nebo antidepresiva.

Lidé trpící migrénami by se měli vyhýbat jídlům, u kterých vědí, že mohou spustit záchvat, nepracovat v noci, na směny a v hluku, mohou vyzkoušet i alternativní léčbu – akupunkturu, fyzioterapii, chiropraxi a masáže. Pozitivní účinky jsou potvrzeny u přísunu hořčíku, koenzymu Q10, riboflavinu a vitamínu B12.

Bolest hlavy v souvislosti se zánětem nosních dutin

Je pro vás jaro obdobím, kdy kýcháte, smrkáte, slzí vám oči a máte pocit, že vám vybuchne obličej, jak máte ucpané dutiny? Bolí vás na jaře hlava mnohem častěji než v zimě? V tom případě může být způsobena zánětem dutin či alergií. Proto se pokuste odstranit základní příčinu – ucpané dutiny (nosním sprejem či kapkami, zvlhčovačem vzduchu, popř. antibiotiky, pokud zánět způsobila bakteriální infekce) nebo se zaměřte na léčbu alergie.

Bolest hlavy z namáhání očí

Dnešní doba přeje bolestem hlavy i proto, že jsme zvyklí dívat se dlouhou dobu do monitoru nebo na televizi. A neprospívá ani neměnná pozice, ve které přitom často a dlouho jsme. Tady jsou rady jednoduché – nezapomínejte na pohyb. Při sledování pořadu nekoukejte na reklamy a místo toho se protáhněte. Jestli potřebujete počítač k práci, pořiďte si zdravotní židli a monitor s antireflexní vrstvou. Pokud již nemáte diagnostikován problém se zrakem, zkuste navštívit očního lékaře. Může vás pak překvapit, jak se bolesti hlavy zlepší nebo zcela zmizí, když zjistíte, že potřebujete dioptrie.

Hormony a bolest hlavy

Ženy mohou trpět bolestmi hlavy kvůli hormonální nerovnováze. Na vině jsou zejména estrogen a progesteron (nebo jejich nedostatek – hladina estrogenu krátce před začátkem menstruace klesá). Tento typ bolesti se tedy někdy nazývá i menstruační migréna. To může vysvětlovat, proč je migréna u žen častější než u mužů. Další příčinou bolesti hlavy může být také užívání hormonální antikoncepce.
Může pomoci studený obklad na krk a hlavu nebo masáž krku a ramenou, popř. po poradě s lékařem některá diuretika či nestereoidní léky proti zánětům. Z přírodní léčby se doporučuje devětsil lékařský, hořký jetel, fenykl, heřmánek, tymián nebo máta či vypití přírodní vanilky rozpuštěné v malém množství vody před spaním.

Bolesti hlavy z braní léků

I když na mnoho druhů bolestí hlavy analgetika dobře účinkují, někdy nadužívání prášků může způsobit další bolesti. Pokud nestačí aspirin, lidé zvýší dávky nebo si nechají předepsat silnější prášky, a tak se dostanou do bludného kruhu. Není jasné, proč se tak děje, ale někteří vědci se domnívají, že časté užívání analgetik mění způsob, jak některé receptory v mozku pracují.

Jestli je to možné, zkuste se i při častých bolestech a užívání léků poradit s lékařem o zmenšení dávek. Možná vám bude několik týdnů hůř, ale také je možné, že se z tohoto cyklu bolestí – prášků – bolestí konečně osvobodíte.

Co ještě byste měli vědět o bolestech hlavy?

Příčiny mohou být opravdu všelijaké – nedostatek spánku nebo tekutin, nesprávné držení těla, abstinenční příznaky, když si nedáte svůj ranní šálek kávy, kouření, pití alkoholu, změny počasí a hladiny cukru v krvi, problémy se zuby nebo postižení čelistního kloubu, infekce, úrazy, po lumbální punkci... Zamyslete se, co může být touto příčinou u vás. Můžete pak s lékařem rychleji dojít k řešení a pomoci.

Mnoho můžete udělat také sami – žít zdravým životním stylem, dodržovat pitný režim, spát alespoň 8 hodin denně, cvičit a posilovat. Pokud vás už bolest přepadla, třeba pomůže i něco jiného než hned prášek – bylinkový čaj, masáž, obklad, fénování středně teplým vzduchem nad šíjí, rameny a týlem, odpočinek nebo třeba pohl. styk.

Jaké jsou vaše zkušenosti s bolestmi hlavy a co vám pomáhá? Znáte účinné babské rady?



Názory k článku
Celkem dobré. Ale co teď, když lékárnu otevřou až v osm hodin?????
Václav, 11. října 2018

Napište, co si o tom myslíte