BudKocka.cz logo

Tajemství akupunktury - s čím vším může tato prastará metoda pomoci?

Zdraví Rady Markéta 1. května 2019
metoda

Akupunktura je tisíce let používaná léčebná metoda vycházející z tradiční čínské medicíny. Je založena na tamních taoistických a konfuciánských principech a je označována za nejstarší léčbu na světě - zřejmě se používala už v době kamenné a nejstarší nalezené jehly jsou 7 000 let staré. Do Evropy se dostala v 17. století, rozkvět zde zažívá od poloviny 20. Už i u nás najdete akupunkturní léčitele ve velkých i menších městech.

Jak akupunktura funguje?

Jejím smyslem je uvolnit v těle tok energie zvané čchi, předcházet nerovnováze v jejím toku a odstraňovat ji. Čchi se uvolňuje stimulací akupunkturních bodů ležících na drahách této energie (meridiánech). Ty jsou spojeny s jednotlivými orgány těla.

Podle některých vědců se při stimulaci jehličkami uvolňují endorfiny, mění mozková činnost a zvyšuje krevní oběh. Podle skeptiků zas není účinnější než placebo.

Bolí akupunktura?

Speciální jehly jsou tenoučké a většina lidí necítí žádnou nebo jen zanedbatelnou bolest, když se zavádějí. Mnoho jich říká, že se poté cítili naopak nabití energií a odpočatí. U některých však může způsobit dočasnou bolest poté.

S jakými zdravotními problémy může akupunktura pomoci?

Bolesti zad

Pokud vám standardní léčba neulevuje od chronických bolestí především dolní části zad, vyzkoušejte ji. Na konečný verdikt je ještě brzy, ale jedna velká studie ukázala, že tato metoda fungovala lépe než konvenční způsoby léčby bolesti zad, a to i trvající déle než 3 měsíce.

Bolesti hlavy

Akupunktura může zmírnit migrény nebo tzv. tenzní bolesti hlavy (tupé, svíravé, často spojené s únavou a stresem). Také zde velké studie zjistily, že lidé, kteří vyzkoušeli akupunkturu, trpěli bolestmi hlavy méně častěji než ti, kteří podstupovali běžnou léčbu.

Fibromyalgie

Fibromyalgie je syndrom chronické bolesti svalů, které pacientům brání v běžných činnostech. Výsledky studií se zde liší, ale jedna menší provedená respektovanou klinikou Mayo naznačuje, že akupunktura snižuje i dva další problémy často spojené s touto obtíží - únavu a úzkost.

Problémy s klouby

Akupunktura se považuje za užitečný doplněk k běžným způsobům léčby osteoartrózy (nejčastějšího onemocnění kloubů) a rané výzkumy slibují, že by mohla pomoci i při léčbě artritických bolestí kolen.

Syndrom karpálního tunelu

Tato obtíž se projevuje nepříjemnými bolestmi paže a zápěstí a brněním, pálením a slabostí v prstech. Často postihuje lidi, kteří tráví hodně času u počítače nebo pracují s drobnými předměty. Podle jedné studie se lidem, kteří vyzkoušeli akupunkturu, ulevilo více a na delší dobu než skupině, která brala léky.

Bolesti zubů

Akupunktura dokáže zmírnit bolesti po trhání zubů nebo jiných zákrocích v ústní dutině. Podle výzkumů tak sice fungovalo i placebo, ale bolesti zubů se považují za další z mnoha zdravotních problémů, které na tuto metodu reagují.

Další druhy bolestí

Lidé zkoušejí akupunkturu mj. při bolestech krční páteře, svalů, tenisovém loktu či menstruačních křečích v naději vyhnout se tak lékům a jejich vedlejším účinkům. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí 28 zdravotních obtíží, se kterými může tato metoda pomoci. U pacientů s různými chronickými bolestmi může významně zlepšit kvalitu života, když se používá zároveň s léky (popř. i jejich potřebu snížit) nebo dalšími druhy terapií.

Nevolnost

Stimulace osrdečníku zavedením jehličky do zápěstí může zmírnit nevolnost a zvracení, což je zvlášť vhodné pro pacienty při chemoterapii nebo po chirurgickém zákroku v narkóze. Co se týče rakoviny, pomáhá při návalech horka spojovaných s rakovinou prsu. Pokud jste onkologická pacientka, poraďte se však nejprve s lékařem a najděte akupunkturistu, který má zkušenost s lidmi s rakovinou.

Neplodnost

Celebrity jako zpěvačky Celine Dion nebo Mariah Carey podstupovaly během snahy otěhotnět i akupunkturu. Můžete ji vyzkoušet jako podpůrný prostředek, když se početí nedaří. Některé teorie tvrdí, že pomáhá tím, že snižuje stres a zvyšuje průtok krve do vaječníků.

Kdy zvážit akupunkturu?

Další problémy, se kterými se lidé obracejí na tuto metodu, jsou např. alergie, deprese, nespavost, únava nebo dokonce snaha přestat kouřit. Je považována za bezpečnou i u dětí a zřídka způsobuje více než mírné vedlejší účinky, takže může být vhodnou alternativou k užívání léků a jiných konvenčních způsobů léčby.

Nejlepší je poradit se s vaším lékařem a samozřejmě vyhledat certifikovaného zkušeného akupunkturistu ke snížení možných (avšak velmi řídkých) rizik jako nesterilizované jehly nebo příliš hluboké napíchnutí některého bodu a krevních cév.

Kdo by akupunkturu neměl zkoušet?

U lidí s poruchami srážlivosti krve nebo těch, kteří berou léky na její ředění, je vyšší riziko krvácení. Elektrická stimulace jehel může být problémová u pacientů s kardiostimulátorem a jinými zařízeními v těle. Těhotné ženy by se měly předtím poradit s lékařem.

Hlavní však je nepřestat podstupovat běžnou léčbu a nespoléhat se na akupunkturu jako jediné řešení různých bolestí a obtíží.

Jaké jsou další variace akupunktury?

Moxibusce neboli požehování je aplikace tepla do akupunkturních bodů pomocí kužílků (moxů) se sušeným pelyňkem pravým. Její funkcí je zahřívat, odstraňovat chlad a vlhkost.
Elektroakupunktura stimuluje jehličky elektricky.
Akupresura je dobrou alternativou pro ty, kteří se bojí jehel, body na těle se stlačují prsty nebo tupými předměty.

Vyzkoušela jste někdy akupunkturu? Pomohla vám?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte