BudKocka.cz logo

Meteosenzitivita: Změna počasí a její vliv

Zdraví Problémy Lucie 30. října 2016
smutná špatné počasí

Máte pocit, že se můžete cítit jako rosnička, protože cítíte na sobě, že se bude měnit počasí, aniž byste si zjišťovali, jak opravdu bude? Cítíte to v kloubech, kostech nebo hlavě? Citlivost na počasí není jen záležitostí starých lidí, dokonce ji pozoruje každý druhý člověk! Víte, jak se to projevuje a co s tím dělat?

Na změnu počasí reaguje snad každý změnou teploty, tlaku nebo vylučováním hormonů, ale někteří jsou na ni velmi citliví (meteosenzitivitní). Vlhkost vzduchu, změna atmosférického tlaku, výrazná změna teplot a sluneční svit může s organismem udělat divy, které nemusí být vždy příjemné. Často na změny teplot reagují revmatici, kardiaci, lidé s oběhovými nemocemi, astmatici a také ti, kteří mají sklon k depresím.

Výrazný výkyv teploty nebo přechod z jednoho ročního období do druhého se může projevit různými příznaky: někoho bolí klouby, někomu se objeví bolesti hlav či migrény, někdo nemůže spát, někdo zase cítí starou zlomeninu nebo má mdloby... Příznaky jsou různé a u každého se mohou lišit. Navíc počasí ovlivňuje i některé nemoci.

Co je meteosenzitivita?

Jedná se o citlivost na náhlou změnu počasí (najednou se mění teplota, zvýší se vlhkost, zvýší se oblačnost, je větrno, mění se tlak nebo je méně kyslíku v atmosféře), která se může projevit několik hodin i dnů předtím, než nastane změna. Projevuje se různými příznaky, mezi které patří bolest hlavy, deprese, bolesti kloubů, svalů, závratě a špatná nálada. S přibývajícími lety se tato citlivost zvyšuje. Ve výsledku s tím nedá nic dělat, jen je nutné si na to zvyknout. Sice mohou pomoci různé rady, ale ty nefungují na všechny.

Není to jen záležitost starých lidí

Možná si myslíte, že pouze staří lidé dokáží odhadnout, že se brzy bude měnit počasí. Tuto schopnost mají i mladí, ačkoliv v menší míře. Jsou totiž vitálnější a jejich organismus je odolnější, avšak neplatí to vždy. Jsou tací, kteří to odhadnout i ve dvaceti letech. Taktéž jsou na počasí citlivější více ženy než muži.

Ve vyšším věku lidé většinou snáší hůř výkyvy počasí, protože je jejich imunita slabší a také trpí mnohými nemocemi. Velice citlivě na změnu počasí reagují kardiaci, lidé, kteří mají chronická onemocnění (např. astmatici, revmatici) nebo po prodělání vážného úrazu.

špatná nálada a deprese počasí

Kdo je na ni citlivější?

Citlivější na změny počasí jsou lidé, jenž žijí ve městech, protože jsou vzdáleni od přírody, tráví mnoho času v uzavřených prostorech, při umělém osvětlení, v dopravních prostředcích a schopnost přizpůsobit se přirozenému prostředí klesá. Chybí jim totiž každodenní styk s přírodou - práce v přírodě, pohybování se v přírodě a využívání denního světla.

Projevy při citlivosti na počasí

U každého mohou být jiné projevy, jsou velmi individuální. Někteří je považují za mírné, jiní doslova trpí a těší se, až za pár dní přejdou. Stejně je to i se symptomy, které se rovněž u každého při meteosenzitivitě liší.

Jak přežít změny počasí?

Pokud se u vás zrovna vyskytne citlivost na počasí, mohou vám pomoct následující rady, které by měly průběh zmírnit (ale nedá se garantovat).

Léčba meteosenzitivity

Dále pomůže, když budete dlouhodobě dodržovat následující pravidla:

při změně počasí spokojená

Jak se projevují změny?

Teplota

Změny teploty o několik stupňů (nejčastěji o více než 10 °C) si všimnou kardiaci a lidé, které trápí nemoci oběhového systému. Pokud vás trápí nízký tlak, určitě raději budete mít nižší teploty než vyšší, a pokud vás trápí vysoký tlak, tak u vás bude situace opačná. Při prudkém ochlazení se zužují cévy, tlak se zvyšuje a tepny se neprokrvují, což je nebezpečné při infarktu a mrtvici. Chladno nemají rádi ani revmatici nebo lidé s psychickým onemocněním.

Tlak

Snížený tlak vzduchu (tlaková níže), který navíc doprovází déšť a pokles teploty, může vadit rovněž kardiakům a lidem, kteří trpí oběhovými nemocemi. Může se zvýšit krevní tlak a měnit se tep srdce. Mohou se objevit i bolesti hlavy a migrény.

Oblačnost, vítr a vlhkost

Zatažená obloha, nízké teploty a vlhkost ovlivňuje velmi negativně psychiku. Mohou se objevit deprese, nervozita, podrážděnost, nespavost a únava. Někdy se mohou objevit i bolesti kloubů, potíže při dýchání, záněty a zánětlivá onemocnění v těle.

Při změnách větru se častěji objevují deprese, problémy v rodině (např. hádky), sebevraždy, dopravní nehody a také vraždy.

Pokud se náhle vyjasní obloha, může se vám zvednout tlak a také můžete hůř spát. Dále se může objevit nervozita a podrážděnost u těch, kteří mají vysoký tlak.

Trápí vás meteosenzitivita? Jak se s ní snažíte bojovat?



Názory k článku


Diky za informace. Kdo nezažívá nechápe jak je to náročné.
Jana, 24. února 2019

Napište, co si o tom myslíte