BudKocka.cz logo

Babské rady proti pálení žáhy

Zdraví Babské rady Rady Lucie 5. února 2014
žena pije sodu na pálení žáhy

Pálení žáhy je dosti nepříjemná situace, která se projevuje nahořklou pachutí v ústech a cítíte nepříjemný pocit až v krku. Odborně se pálení žáhy říká pyróza a způsobuje ji převážně kombinace potravin, přejídání nebo hladovění. Tento stav způsobuje návrat žaludeční kyseliny zpátky do jícnu. Jak se ho můžete zbavit? Vyzkoušejte babské rady.

Začne-li vás žáha již pálit, není jiná možnost než tento pocit přetrpět, pomoct si něčím z lékárny nebo pomocí babských rad. Právě babské rady jsou často účinnější, nepoužívají se u nich chemické látky a hlavně je levnější. Pojďme se podívat na několik rad, které vám mohou v této nepříjemné situaci pomoct.

Jedlá soda

Soda je častý pomocník na pálení žáhy, který zklidní nepříjemný pocit v ústech. Do menší sklenice nasypte půl kávové lžičky jedlé sody a zalijte vodou. Chvíli počkejte, až se rozvířená soda usadí na dno sklenice a poté vypijte obsah.

Čistá voda

Vypijte sklenici čisté vody, která je chvíli odstátá. Nezapomeňte, že poté byste měli spíše sedět nebo mít vyvýšenou horní část těla.

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj nefunguje pouze při nachlazení, ale má blahodárné účinky proti pálení žáhy. Stačí vypít šálek čaje a k tomu dvě sklenice vody. Po chvilce vás přestane žáha trápit.

Čaj připravíte z nastrouhaného čerstvého zázvoru (množství, které se vejde na kávovou lžičku) a šálku horké vody. Nechte chvíli vylouhovat a ještě teplý čaj vypijte.

Mléko

Také sklenice vlažného nebo vychlazeného mléka má neutralizující účinky. Pokud vám mléko nevadí, vyzkoušejte jej.

Brambora

Pomalu rozkousejte menší oloupanou syrovou bramboru. Škroby, které brambory obsahují, poskytují úlevu.

Voda s citronem

Do vlažné vody si vymačkejte šťávu z jednoho citronu a následně ji vypijte. Místo citronu lze na pálící žáhu použít i jablečný ocet.

Mrkev

Dobrý efekt má na žaludeční šťávy i nastrouhaná mrkev. Jezte ji pomaloučku a pořádně mrkev rozkousejte.

Spánek na levé straně

Máte-li problémy s žáhou v noci nebo po ránu, snažte se spát na levé straně. Žaludeční kyseliny neputují tak snadno do jícnu, což se může pozitivně projevit.

Najděte příčinu, ať vás žáha pořád netrápí

Trápí-li vás žáha velmi často, měli byste najít příčinu. Často na ni trpí těhotné ženy, kuřáci, alkoholici nebo obézní lidé. Je také možné, že vás trápí i nějaká nemoc, proto je nutné jít za odborníkem, aby se onemocnění vyloučilo.

Změňte jídelníček, pomůže to

Také stravování má významný vliv na pálení žáhy. Možná se problém vyskytuje po určitých potravinách nebo jen tak obecně. Nevhodné potraviny vyřaďte a zjistěte, zda se vám problém vrací.

Dále je vhodné jíst pravidelně v menších dávkách, jezte dostatek ovoce a zeleniny, zakysané mléčné výrobky a celozrnné pečivo. Naopak se vyhněte alkohol, sladkým pokrmům, kořeněným jídlům a sladkým nápojům. Dostatečně pijte neslazené tekutiny.

Co vám pomáhá na na pálení žáhy? Jakou máte babskou radu, která vám vždy pomůže?



Názory k článku


Na mě nejvíc pomáhá soda. Lžičku sody zaliju vodou a postupně piju. Je to lepší než nějaké prášky.
Linda, 6. července 2016

To mi taky pomáhá, ale ne vždycky...
Lukáš, 8. září 2016

Zvláštní je, že to u mě funguje stejně. Někdy soda pomůže a někdy ne. To si vezmu tabletku Rennie a ta vždycky pomůže.
Renata, 8. února 2017

Tělo signalizuje že dělám něco špatně, o tom žádná.
U mne je to tak, že třeba týden nic a pak najednou celý den
Radka, 6. ledna 2020

Přesně tak, prostě si hlídat rovnováhu mezi rostlinnou a živočišnou stravou.
Zdraví Medůza
Medůza, 2. prosince 2020

Napište, co si o tom myslíte