BudKocka.cz logo

Atopický ekzém dokáže potrápit

Zdraví Nemoci Markéta 24. září 2015
ekzem

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida či neurodermitida je druh ekzému, který může být dědičný nebo podmíněný geneticky. Kůže pacienta bývá velmi citlivá na mnoho druhů dráždidel, charakteristická suchými, šupinatými skvrnami, které velmi svědí, škrábání však může vést k dalším komplikacím včetně bakteriálních infekcí.

Jako léčba se používají hydratační změkčující přípravky, např. vazelína, lokálně aplikované kortikosteroidy nebo ústní antihistaminika, v případě komplikací občas i antibiotika.

Jak je atopický ekzém rozšířený?

Jedná se o velmi časté onemocnění po celém světě a jeho výskyt stále roste. Muže a ženy postihuje stejně a tvoří 10 - 20 % případů návštěv u dermatologů. Nejčastější je u kojenců a malých dětí, možnost onemocnění se snižuje s věkem. U 65 % pacientů se příznaky objeví v 1. roce života a až u 90 % před dosažením 5 let věku.

U dospělých se objevuje zřídka a v těchto případech souvisí spíše s nepříznivými podmínkami okolí jako život ve městě nebo v oblastech s nízkou vlhkostí vzduchu.

Co atopický ekzém způsobuje?

Příčina není dosud známá, ale zdá se, že nemoc způsobuje kombinace genetických nebo dědičných faktorů a faktorů životního prostředí. Bývá spojena i s dalšími atopickými onemocněními jako sezónní alergie, senná rýma nebo astma (děti s atopickým ekzémem mají později často i tyto potíže).

Lidé s atopickým ekzémem mají zřejmě i slabší imunitní systém - bývají náchylní k plísním na nohou, stafylokokovým infekcím a oparům na rtech. Jejich stav může zhoršit i stres.
Není zatím zjištěno, že by atopický ekzém souvisel s citlivostí na nějaké potraviny.

Symptomy atopického ekzému

Hlavním příznakem je obvykle zarudlá vyrážka, která nepříjemně svědí a suchá, často rozpraskaná nebo až mokvající kůže. Vyrážka se objevuje hlavně na loktech, na rukou, zápěstí, krku, pod koleny, na nártech, ale i na obličeji. Ruce bývají nejčastěji zasaženy. Poté, co zánět odezní, se odumřelé buňky šupinatě odlupují.

Co může atopický ekzém zhoršit?

Příznaky ekzému může zhoršit mnoho faktorů a okolností, např. změny teploty, nízká vlhkost, chladné počasí, tkaniny z oblečení, jiná kožní onemocnění, emocionální stavy, stres a některé infekce.

Mezi obvyklé alergeny patří vlna a syntetická vlákna, mýdla a čisticí přípravky, některé parfémy a kosmetika, látky jako chlor, minerální olej nebo rozpouštědla, prach a písek, roztoči, cigaretový kouř, zvířecí srst, květiny a pyl.

Podívejte se na babské rady na opar.

Jak se atopický ekzém léčí?

Samozřejmostí je nejprve navštívit dermatologa, který odebere vzorek kůže a odešle jej k histologickému vyšetření a dále alergologa, který zjišťuje, jaké alergeny ovlivňují pacientův stav. Léčba by měla být komplexní.

Na předpis můžete dostat kortikoidy v podobě mastí, krémů, roztoků nebo pleťových mlék. Mají silné protizánětlivé vlastnosti a v akutní fázi jsou nezbytné, ale dlouhodobé užívání může být škodlivé. Aplikují se pouze na postižené oblasti, ne na celé tělo.

Důležitá je neustálá hydratace kůže. Mezi osvědčené masti a mléka patří třeba Excipal, Ung, Linola nebo Lipobase, na velmi suchou pokožku se může použít mast i vazelína.
Pro posílení imunity jsou vhodné doplňky stravy a vitamíny.
Lidé, kterým žádná léčba účinně nezabírá, mohou být lékařem posláni na tzv. fototerapii (léčbu světlem). Obvykle se praktikuje čtvrt roku 1-3x týdně.

Víte, co pomáhá na suché ruce? Podívejte na rady.

Další tipy a rady

Pacienti by měli dávat přednost sprše před koupáním (v případě koupání používat promašťovací oleje) a vyhýbat se agresivním pěnám a sprchovým gelům.
Pobyt u moře může zlepšit stav na několik týdnů až měsíců. Některé pojišťovny na léčebný pobyt přispívají.
Důležité je také dodržovat správnou životosprávu, strava je totiž velmi důležitá a dieta by měla být bez alergenům a dráždivých potravin.



Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte