BudKocka.cz logo

Co funguje na suché ruce? Zábaly a krémy

Krása Rady Postupy Eliška 23. dubna 2014
suché ruce

Suché ruce nás netrápí pouze na podzim a v zimě, ale i během roku. Pokud máte zaměstnání, při kterém máte ruce často ve vodě nebo umýváte doma denně nádobí, je nutné o ruce pořádně pečovat, ať je nemáte popraskané a vysušené. Krémy nemusejí pomáhat všem a tak za zkoušku stojí i různé babské rady. Jak si s tímto problémem poradit?

Kůži na rukou vysušuje voda, studená teplota, mýdla, gely nebo i klimatizace. Nejhorší účinky má kombinace několika věcí. Pokud se staráte o domácnost - umýváte nádobí, doma uklízíte a často chodíte ven, kde je studenější počasí nebo do místností, kde je klimatizace - je problém na světě.

Pokožku na rukou a na celém těle vysušují i různé přípravky, jako jsou tuhá mýdla, tekutá mýdla, gely na sprchování a podobně.

Vyzkoušejte speciální hydratační rukavice, které obsahují řadu cenných látek.

Jaká je příčina?

Na rukou najdeme málo mazových žláz, ale velmi často s nimi pracujeme. Z tohoto jednoduše vyplývá, že jsou častěji vysušovány. K tomu pomáhá počasí, práce, studený vzduch, změna teploty, práce v prašném prostředí nebo i přípravky na umývání. Všechny tyto věci mají vliv na pokožku na rukou.

Mezi další příčiny patří i těhotenství. V těhotenství můžete mít nejen suché ruce, ale i dlaně, což se děje kvůli nedostatečnému přijmu tekutin nebo, jak se traduje, jedná se o znamení, že čekáte kluka.

Často za to může voda

Za vysušování rukou často může voda. Nemusí se ale jen jednat o umývání nádobí, oken či podlahy, ale také o prosté umývání rukou nebo těla. Když se k tomu připočtou různé přípravky - jako jar, mýdlo či další přípravky, problém u citlivých rukou je hned světě. Z tohoto důvodu je nutné výrazně omezit styk vody a rukou.

Při umývání nádobí nebo při péči o domácnost používejte rukavice, vyměňte přípravky za šetrnější (můžete vyzkoušet i eko verzi, která bývá šetrnější), pomůže i koupě myčky nádobí nebo dokonce změna zaměstnání. Ruce mějte ve vodě jen nezbytně nutnou dobu.

Co pomáhá na suché ruce?

Jednoduše se dá říct, že je musíte chránit a promašťovat.

Chraňte ruce před vodou - mějte je ve vodě jen co nejkratší chvíli, nestřídejte teplou, studenou a horkou vodu, protože to velmi škodí pokožce. Pomohou rukavice, myčka nebo zaúkolovat někoho jiné (alespoň na střídačku).

Chraňte je před zimou a mrazem - noste rukavice nebo mějte ruce alespoň schované v kapse, jakmile je zima, mráz nebo velmi studený vítr.

Chraňte je v práci - záleží na tom, jakou máte v práci. Pracujete-li v zimě a prachu, rukavice jsou nezbytností. Pokud je tam mít nemůžete, zkuste se domluvit se zaměstnavatelem. Dobrou variantou jsou i rukavice bez prstů, které chrání jen dlaň a pokožku na hřbetu ruky.

Speciální hydratační rukavice

Vnitřní strana rukavic je potažená gelem s obsahem olejů (jojobový, olivový, růžový a olej z hroznových jader), díky čemuž pokožku hydratuje a vyživuje. Viditelné výsledky zpozorujete už po týdnu. Levně je zakoupíte v tomto e-shopu.

Také ruce pravidelně krémujte a používejte vhodné přípravky.

Krémy na vysušené ruce

V obchodech najdete velmi mnoho krémů, které slibují pomoc na velmi suché ruce, ale ne všechny skutečně fungují na suché rozpraskané ruce. Důležité je zkoušet a hlavně pravidelně ruce mazat.

Dobré zkušenosti jsou i s obyčejnou Indulonou, Niveou, krémem od Excipialu nebo Baley. Možná byste měla zkusit zajít i do lékárny a tam se zeptat, mívají tam lepší a zajímavější krémy než drogerie. Dobře mohou fungovat i přírodní a bio krémy a přípravky na rozdíl od klasických krémů - například Alverde nebo konopný krém od Cannaderm.

A co babské rady?

Také se nebojte spolehnout na babské rady, které jsou často funkčnější než přípravek za několik stovek korun. Na suché ruce dobře funguje kokosový, avokádový nebo olivový olej. V menším množství jej na ruce na naneste a pořádně s jemnou masáží mažte až do vsáknutí.

Můžete rovněž použít před spaním větší množství, trošku promazávejte, oblékněte si na noc bavlněné rukavice a běžte spát. Stejným způsobem funguje i měsíčková mast, dětský olejíček, Indulona a vazelína. Můžete jej pořádně na ruce nanést, udělat zábal a opět nechat působit přes noc. Tato babská rada se zábalem často pomáhá, protože ruce jsou přes hydratovány, což se ráno projeví v hebké pokožce.

Máte-li ruce vysušené až do krve, máte na nich puchýřky nebo ekzém a zábaly nefungují, vyhledejte lékaře nebo využijte profesionální péče v salónu.

Jakou byste poradila radu vy na suché ruce?Názory k článku


Mám dlouhodobě problémy se suchou pokožkou, kůži na rukou mám často popraskanou, v zimě opravdu až podrážděnou a dělají se mi dokonce prasklinky, které dost nepříjemně bolí. Jediné, co mi zatím zabralo je tenhle krém od Weledy. Ruce po něm vydrží dlouho hebké a krém je opravdu příjemný a moc mňam.
Šárka, 11. listopadu 2015

Dobry den. jsem pekařka,a z mouky mam ošklivě vysušené ruce až k loktu takové jako šupiny prosím poradte co s tim dekuji
Káťa, 28. prosince 2022

Jít za kožní dr. zní jako dobrý nápad, Káťo.
Ivva, 31. prosince 2022

Napište, co si o tom myslíte