BudKocka.cz logo

Pozor, trvanlivost kosmetiky není nekonečná

Krása Kosmetika Soňa 8. března 2018
kosmetika

Tak jako sledujeme trvanlivost u potravin, tak bychom také měly sledovat trvanlivost u kosmetických přípravků. Možná vám to přijde zbytečné, ale výrobci na obal nepíší datum spotřeby nebo životnost jen tak pro nic za nic. Zjistěte, kdy byste měla vyhodit svou kosmetiku do koše nebo jak poznáte prošlý přípravek.

Pravděpodobně také máte plno různých líčidel, krémů a přípravků, kdy ani pořádně nevíte, kdy jste si je kupovala a kdy končí jejich trvanlivost. Možná vás překvapí, že třeba polovina vaší sbírky by měla letět do koše kvůli prošlé trvanlivosti. Trvanlivost neotevřených obalů se většinou nachází na obalu, po otevření je ale často mnohem menší.

Proč vyhazovat prošlou kosmetiku, když ještě slouží?

Ačkoliv vám nepřijde make-up, stíny nebo řasenka nijak prošlá nebo špatná, kosmetika po datu spotřeby může pleti škodit. Pleť může vykazovat různé anomálie jako vysušená či mastná pleť, tvorba pupínků, kopřivka, vyrážka nebo pálící oči právě kvůli tomu, že přípravky byste mělo vyhodit, protože jsou prošlé.

Prošlé výrobky mohou obsahovat nebezpečné mikroby, mohou žluknout, změnit barvu, konzistenci nebo mohou zapáchat. Vždy záleží na tom, o jaký výrobek se jedná. Jiné je to u dekorativní, pleťové, biokosmetiky či domácí kosmetiky. Trvanlivost je většinou u nich napsána, pokud ne, raději si to zjistěte.

Pokud se vám vaše kosmetika nezdá, raději ji vyhoďte, ať se vyhnete problémům, které prošlé přípravky mohou způsobit..

Jak dlouho vydrží kosmetika?

Abyste přesně věděla, jak dlouho kosmetika vydrží, vždy se podívejte na obal, kde je napsána trvanlivost nebo do kdy máte přípravek spotřebovat a to buď měsíc a rok nebo konkrétní datum spotřeby. Často tam najdete i symbol otevřené nádoby s víčkem a počtem měsíců, což znamená do kdy od otevření je vhodné výrobek používat.

symbol doba použitelnosti

Řasenka

Řasenky po otevření vydrží asi jen 3 - 4 měsíce. Často se do ní kvůli styku s řasami a vzduchem dostávají bakterie, které pak mohou být nebezpečné. Stará řasenka může podráždit oči, způsobit zánět spojivek nebo ječné zrno.

Sérum na řasy GigaLash vydrží otevřené rovněž tři měsíce.

Make-up

Dalším problémovým líčidlem je make-up a to kvůli tomu, že ho každá žena jinak nanáší. Nejhorší je jej postupně nanášet prsty na tvář, kdy se do make-upu dostávají zbytky kůže a bakterie. Make-up naneste na tvář jednorázovou houbičkou a to jen jednou nebo štětcem, který budete po každé aplikaci čistit a prát. Vydrží až rok.

Oční stíny

Stíny vydrží rok až tři roky. Nejkratší výdrž mají krémové a to rok, zato pudrové mohou vydržet i tři roky.

Tužka na oči a obočí

Pravidelné ořezávání odstraňuje i bakterie, čímž se prodlužuje její životnost na tři roky. Ořezávátko používejte jen na kosmetiku a ne zároveň na tužky na psaní.

Tvářenky a pudry

Pudrová zkrášovadla vydrží až tři roky, krémová tak jeden rok.

Balzámy

Balzámy, pomády a jelení lůj spotřebujte maximálně do jednoho roku. Některé mohou vydržet i mnohem kratší dobu.

Rtěnky

Trvanlivost rtěnek je celkem vysoká, vydrží dva až tři roky. Objeví-li se na ní hrudky, vysychá nebo zapáchá, tak patří do koše.

trvanlivost kosmetických přípravků

Laky na nehty

Lak na nehty spotřebujte do jednoho roku. Špatný lak mění barvu, na dně se objevuje usazenina, na nehtech špatně zasychá a špatně se nanáší.

Vůně

Parfémy, parfémované a toaletní vody jsou háklivé na přímé světlo, teplo a vlhkost. Vydrží až tři roky. Zkažený parfém poznáte nejen podle jiné vůně, ale i podle změny barvy. Svědčí jim temno a stejná teplota.

Pleťová mléka a krémy

Většinou je jejich životnost 7 nebo 12 měsíců.

Výrobky na sprchování

Pěny, gely či šampóny vydrží dva až tři roky. Vhodné je lahvičky vždy dokonale zavírat a nenechávat je pootevřené, ať se do nich nedostanou bakterie.

Opalovací přípravky

Určitě váš potěší, že máte na další sezónu opalovací přípravky z minulého roku, ale pravděpodobně nebudou dobře plnit svou funkci, i když ještě nemají expiraci za sebou. Pokud jste je měla dlouhou dobu na slunci a v horku, pravděpodobně se zničily jejich účinky, proto je raději vyhoďte.

Co dělat pro delší životnost přípravků?

Jak skladovat kosmetické přípravky?

Špatné skladování ovlivňuje trvanlivost výrobků. Nejhorší pro kosmetické přípravky je, když je máte v koupelně, kde bývá často vlhko, různá teplota a k tomu ještě nejsou pořádně zavřené. Šminky by měly být v uzavřené skříňce bez světla při teplotě 15 - 20 °C na suchém místě. Jednou za čas byste si měla projít všechny přípravky a zkontrolovat je, zda nevyexpirovaly a mají stejné vlastnosti jako při nákupu.

Pokud si nejste jistá, jestli je nebo není daný přípravek prošlý, raději ho vyhoďte, ať na sebe nenanášíte něco zkaženého. Nejvhodnější je kupovat nové přípravky, když vám docházejí staré, ať doma nemáte kupu přípravků zbytečně prošlých.



Názory k článku


Používám jednorázové pleťové masky a nemusím řešit tento problém :-)
Kami, 16. dubna 2018

Napište, co si o tom myslíte