BudKocka.cz logo

Menstruační kalíšek jako alternativa vložek a tamponů

Menstruace Zdraví Markéta 28. srpna 2020
menstruační kalíšek

Vznik moderních vložek a tamponů, jak je známe dnes, byl pro ženy velkou revolucí. Vždyť první vložky na jedno použití vznikly až na přelomu 19. a 20. stol., ale dlouho si je mohly dovolit jen dámy z vyšších vrstev.

Ještě naše prababičky byly během svých dnů odkázány na nastříhané pruhy látky připevněné k tělu páskem a dokonce v relativně nedávné době komunismu se používaly velké, nepohodlné a prosakující vložky, které navíc nebyly k dostání vždy.

V posledních pár letech se ale čím dál více dívek a žen rozhodlo vyzkoušet místo nich menstruační kalíšky a mnohé si je oblíbily. Přečtěte si, jak fungují a jaké mají výhody a nevýhody.

Jak funguje menstruační kalíšek?

Tato silikonová nádobka zvonovitého tvaru, která se prodává např. pod názvy LadyCup, Mooncup, Lunette, Yuuki a další, se během menstruace zavádí podobně jako tampon. Před použitím první den menstruace a kdykoli jej někam odložíte, jej nechte na 5 minut vyvařit. Během menstruace stačí vyplachovat kalíšek čistou vodou.

Zavedení můžete ulehčit, když ho namočíte nebo potřete lubrikačním gelem (není nutné). Před zavedením jej srolujte a zasuňte víceméně celý do pochvy. Měl by pevně držet, ale zároveň se nemusíte bát vyjmutí.

Pomoci si můžete držátkem (pokud už máte praxi, dá se držátko odstřihnout, takže nebudete během nošení cítit ani to) nebo stlačením svalů pánevního dna. Před vyjmutím stiskněte jeho spodní část nebo ho trochu posuňte stranou.

Kalíšek vyměňujte zhruba každých 4-8 hodin. Zpočátku, než si zvyknete, raději dříve než později ho můžete jako začátečnice doplnit i slipovou vložkou.

Výhody menstruačního kalíšku

Kalíšek je hygienický a bezpečný. Na rozdíl od vložek a tamponů se při jeho výrobě nepoužívají chemická bělidla a parfémy. Je antiseptický a antibakteriální, takže u něj nehrozí tzv. syndrom toxického šoku, který je rizikem používání tamponů a může být i smrtelný. Silikon, ze kterého se kalíšky vyrábí, je navíc antialergenní.

Je šetrný k přírodě, protože jej můžete klidně používat 10-15 let, zatímco vložky a tampony jsou nejenže jednorázové, ale špatně se rozkládají a spalují.

Ušetří peníze, můžete ho se sehnat v ceně 500-700 Kč. Možná se to zdá hodně, ale rychle si spočítáte, že za vložky nebo tampony jste už v životě utratila mnohem víc a jak už bylo zmíněno v předchozím bodě, kalíšek vydrží několik let.

Je široký výběr. Podle svých potřeb si můžete zvolit různou velikost (pro ženy mladší 25 let a ty, které ještě nerodily a pro starší ženy nebo ženy po porodu), jsou také různě měkké a jestli si potrpíte na design, můžete volit i barvy a vzory.

Nevýhody menstruačního kalíšku

Pro začátečnice to může být trochu odlišné zavádění a vyjmutí než u tamponu, proto se doporučuje jej ze začátku kombinovat třeba se slipovou nebo klasickou vložkou a dřív zkontrolovat, jestli už není plný.

Největší nevýhodu však mnoho žen spatřuje v jeho omývání. Zaprvé ne vždy k tomu máme klid a vhodné podmínky a za druhé, některým dívkám může být při pohledu na zakrvácený kalíšek špatně.

Pokud je vám nepříjemná představa vyplachování na veřejném místě, můžete si k němu pořídit kelímek na sterilizaci, který stačí napustit vodou a kalíšek omyjete v něm.

Používáte menstruační kalíšek, máte v plánu ho zkusit nebo vás to vůbec neláká? Napište své postřehy a zkušenosti do diskuze.

Foto: econea.cz





Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte