BudKocka.cz logo

Co jste možná nevěděla o menstruaci

Zdraví Menstruace Markéta 13. července 2017
žena

Menstruace ženy fascinuje od počátku věků. Nejenže je cyklus každé ženy jedinečný, ale může se i měnit a vyvíjet v průběhu let. Některé se cítí každý měsíc jinak, jiné mají menstruaci přesnou jako hodinky a cítí vždy stejné příznaky.
Vždy je to ale téměř mystický zážitek, o kterém jste možná některé věci ani nevěděla.

K menstruaci dochází když se děloha zbavuje výstelky, ve které by se jinak uhnízdilo oplodněné vajíčko. Obvykle trvá 3-5 dní, ale i méně nebo více. Žena při ní ztratí asi 150 ml krve a může pociťovat bolesti. Častý je také premenstruační syndrom před jejím příchodem.

Váš cyklus může být nakažlivý

Tzv. synchronní menstruace byla poprvé popsána v 70. letech 20. stol. Vědci zjistili, že některé ženy, které spolu žijí v jedné domácnosti, dostávají menstruaci ve stejné dny. Tento vzácný jev může souviset s našimi feromony.

Mohou se objevit zažívací problémy

Nejčastěji se během menstruace objevují křeče, ale ani bolesti žaludku, trávicí potíže nebo průjem nejsou výjimkou. Proto se během tohoto období vyhýbejte těžkým jídlům a pijte hodně vody.

Menstruace v těhotenství?

Některé ženy říkají, že měly měsíčky ještě na začátku těhotenství, ale nejedná se o menstruaci, toto krvácení není stejné jako krev, kterou tělo vylučuje, když nejste těhotná. Špinění a krvácení v raném těhotenství není nic neobvyklého a může ošálit mnoho žen, proto se při jakémkoli podezření poraďte s gynekologem.

Sex při menstruaci může být příjemný

Zdá se vám to divné? Naopak, mnoho vědců věří, že kontrakce, které máte při orgasmu, zmírňují menstruační křeče. Při vyvrcholení tělo rovněž uvolňuje endorfiny, přirozené látky tlumící bolest a zlepšující náladu. Samozřejmě nezapomeňte na zvýšenou hygienu.

menstruační vložky a tampóny

Během menstruace smíte plavat

Stejně jako sexu i vodě se mnohé ženy ve svém období vyhýbají, přitom není důvod. Díky tamponům můžete provozovat všechny aktivity, na které jste zvyklá - včetně plavání! Našich podmínek se to netýká, ale některé ženy dokonce věří, že v moři může menstruační krev přilákat žraloky, což je samozřejmě nesmysl, takže si můžete naplno užít i dovolenou.

Ochrana je důležitá vždy

Mnoho žen se mylně domnívá, že během menstruace nelze otěhotnět. Může se to však stát kdykoli během cyklu, tedy i při měsíčkách. Takže kondomy nebo jinou ochranu mějte po ruce i ve dnech, kdy krvácíte - lépe se chránit, než potom litovat.

Máme různé chutě

Většina z nás má během svých dní chutě hlavně na sladké, ale ani na slané (třeba chipsy) není výjimkou. Některé ženy mohou mít zvýšenou chuť na červené maso - to je možná reakce na zvýšenou potřebu železa, které se vylučuje z těla v krvi.

Už máte menstruační kalíšek? Víte, jaké má výhody?

Z horké vany nevykrvácíte

Lidé často říkají, že horká voda zesiluje krvácení, ale to je dáno spíše jinými faktory, které sama neovlivníte (třeba hladinou hormonů). Takže si vanu klidně napusťte - zmírní křeče a příjemně zrelaxuje.

Menstruace není špinavá!

V dávných dobách většina kultur věřila, že menstruující ženy jsou nečisté a byly na tu dobu vyloučeny ze společnosti. Menstruační krev však neznamená žádné znečištění nebo dokonce nebezpečí. Možná se během svých dní cítíte nepříjemně, ale nikdy byste se neměla cítit nečistě.

I menstruace může být příjemné období

Mnoho z nás se v čase měsíčního krvácení necítí nejlépe, zejména kvůli bolestem. Řada žen se však cítí neobyčejně výkonné a kreativní. Zkuste toho využít - až příště budete cítit deprese, zkuste se z toho vypsat nebo něco namalovat.

Vadí vám, že máte menstruaci?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte