BudKocka.cz logo

Jak zhubnout po porodu? Víte, co pomáhá

Hubnutí Zdraví Markéta 8. ledna 2018
hubne po porodu

Porodila jste miminko, ale stále vám zůstala nějaká ta kila navíc. Nebojte, u většiny žen je to úplně normální. Možná přemýšlíte nad dietou, ale ta není nutná. Pokud nyní ještě kojíte, nad dietami ani nepřemýšlejte. Raději vsaďte na zdravou a vyváženou stravu, ať máte vy i miminko dostatek živin.

Zkoušet oblíbené nebo dokonce extrémní diety může hubnutí a udržení zdravé váhy i zkomplikovat. Nejlepší způsob je nekonzumovat tzv. prázdné kalorie. Potraviny s těmito kaloriemi obsahují mnoho tuků a cukrů, ale ne živiny, které jsou pro naše tělo dobré. Začněte tím, že vynecháte zákusky, sušenky a další sladkosti, pizzu, párky v rohlíku a jiný fast food.

Jezte hodně „superpotravin”

Je lákavé sníst, co máte zrovna po ruce, ale teď potřebujete vyváženou stravu, zejména pokud kojíte. Je potřeba hodně bílkovin (např. z libového či kuřecího masa a luštěnin) a vápníku (rostlinná mléka, jogurty, sýry). Ryby jako losos nebo pstruh jsou další skvělé superpotraviny - obsahují spoustu DHA a omega-3 mastných kyselin, které jsou dobré i pro vaše dítě.

Vybírejte vhodné svačinky

Svačinky jsou v pořádku a nezanedbávejte je, ale pozor na vysoký obsah tuků a sacharidů. Volte čerstvé či konzervované ovoce, zeleninu a neslazené cereálie. Sladké nápoje, cukrovinky a slané pochutiny jsou plné kalorií, ale obsahují málo živin. Připravte si zdravou svačinku k ruce při kojení.

Kojte

Pokud to jde, tak své děťátko kojte. Není to dobré jen pro něj, ale i pro obvod vašeho pasu. Mnoho žen po porodu shodilo na svou původní hmotnost rychleji, protože kojily - kojení spálí až několik set kalorií denně.

Pijte hodně vody

Ujistěte se, že dodržujete pitný režim. Někdy je těžké poznat rozdíl mezi žízní a hladem. Pokud se nejprve zkusíte napít, možná vás to zasytí a nebudete mít chuť sezobnout vše, co máte po ruce. Navíc, když jste dehydratovaná, vaše tělo spaluje méně kalorií. Mějte u sebe sklenici vody i pokaždé, když kojíte.

Hýbejte se

V šestinedělí samozřejmě nemusíte do posilovny nebo dělat náročné cviky. Zpočátku stačí třeba svižné procházky s kočárkem. Pohyb zpevňuje tělo a dodává energii na celý den. Poraďte se s lékařem, jak dlouho po porodu můžete začít cvičit. Začínejte pomalu, cca půl hodiny (nemusí být v kuse) 5x týdně.

Dostatečně spěte

Snažte se spát alespoň 7 hodin denně, i když to nemusí být najednou. Nedostatek spánku zpomaluje metabolismus a to vede k přibírání. Podle jedné studie, maminky, které spaly 5 hodin a méně, hubly pomaleji než ty, které měly 7 a více hodin spánku.
Miminko naučte večerní rutině jako koupel, zpívání či předčítání - brzy tak pochopí, že poté se chodí spát.

Dávejte si malé, pravidelné porce

Když budete jíst malé zdravé porce po celý den, budete se cítit sytá a dostatečně energická. Denní jídla nevynechávejte - hlavně snídani. Pokud některé jídlo vynecháte, můžete dostat hlad či chutě, které vás donutí sníst jídla s vysokým obsahem cukrů a tuků. Navíc bez pravidelného jídla bude tělo spalovat kalorie pomaleji.

Buďte trpělivá

Shodit cca půl kila za týden je realistický a zdravý cíl. Nezapomeňte, že jste v sobě 9 měsíců nosila dítě. Nemůžete očekávat, že se hned dostanete zpátky do formy.

Požádejte o radu

Pokud je pro vás hubnutí obtížné, může vám pomoci lékař, nutriční terapeut nebo výživový poradce. Existují i dietní programy speciálně pro čerstvé a kojící maminky. Hubnutí bude zábavnější také s kamarádkou, která má stejný cíl - můžete se vzájemně podpořit, společně připravovat zdravá jídla apod.

Zůstala vám po porodu kila navíc? Jak se vám je podařilo shodit? Máte své další rady a tipy?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte