BudKocka.cz logo

Jak snadno usnout? Co na klidný spánek?

Zdraví Volný čas Spánek Veronika 13. srpna 2015
klidný spánek

Každý den, když uléháte ke spánku do postele, se převalujete a nemůžete usnout? Není chyba se tímto převalováním připravovat o drahocenný čas, který byste mohla spát? Zjistěte, co vám může před ulehnutím ke spánku a usínáním škodit. Jedná se o celkem zajímavá fakta, která vám pomohou s lepším spánkem.

Usnout na povel nedokážeme, někdy to trvá doslova minuty, většinou do půl hodiny a někdy i přes hodinu. Ideálně byste měla usnout do 20 až 30 minut, pokud se ale po této době převalujete a počítání oveček nepomáhá, tak je nejlepší vstát a pustit se do jiné činnosti, která by však měla být nudná, aby vás uspala. Už jste slyšela o drinku na spaní?

Co dělat pro lepší spánek?

Vyvětrejte si v ložnici

Každý večer si pořádně vyvětrejte, ať tam máte čerstvý vzduch. Teplota by měla být o něco studenější než v dalších místnostech. Pokud máte ráda otevřené okno na noc, klidně si jej otevřete rovnou v ložnici nebo v další místnosti, ať k vám proudí neustále čerstvý vzduch.

Vyzkoušejte doplněk stravy Dreamly pro lepší usínání a klidný spánek

Pořiďte si kvalitní polštář a peřinu

Spánek na špatném polštáři se projeví tak, že budete po ránu celá rozlámaná. Pořiďte si kvalitní polštář a také dostatečně silnou peřinu. Na léto se hodí letní (případně deka nebo nic) a na zimu zimní pokrývka.

Něco příjemného na spaní

Někdo má rád pyžamo a noční košili, jiný zas tričko, kraťasy nebo nic. Pamatujte na to, že by oblečení mělo být vyrobeno převážně z bavlny nebo jiného příjemného materiálu a vyvarujte se umělých materiálů, ve kterých by tělo nemohlo pořádně dýchat.

Ztlumte světla před spaním

V dnešní době je obvyklé svítit těsně do doby, než jdeme spát. Toto světlo negativně ovlivňuje hormon spánku melatonin. Před spaním postupně vypínejte světlo, aby tělo vědělo, že je čas jít spát.

Stáhněte žaluzie nebo rolety

Před spaním si stáhněte žaluzie nebo rolety, ať si připravíte dokonalou tmu. Z pouličního osvětlení jsou často osvíceny pokoje v domech a mohou tímto způsobem narušovat klidný spánek.

Čemu se před spaním vyhnout?

Káva, kofein a čaj

Několik hodin před spaním si určitě nedávejte kávu, energetické nápoje a nápoje s kofeinem, stejně tak není vhodný zelený a černý čaj. Po těchto nápojích se většinou špatně spí nebo dokonce se nedá usnout, proto si je dejte odpoledne nebo několik hodin před spaním. Záleží na každém, jak mu tyto nápoje brání usnutí.

Nesportujte

Cvičení během dne nebo i večer je prospěšné, vyhněte se ale cvičení přímo před spaním. To byste spíše získala více energie a nechtělo by se vám moc spát. Tělo potřebuje jít do útlumu, cvičení ho ale nadopuje.

Nepřejídejte se

Dvě až tři hodiny před spaním si dejte jídlo, to by ale mělo být lehčí. Těžká jídla, jako je smažák, klobásy nebo vepřo-knedlo-zelo, vám mohou ztížit usínání, neboť jsou na žaludek na zpracování náročná.

Nestresujte se

Vyhněte se stresování a hádání se, budete totiž muset stále na to myslet, budete se v posteli stále převalovat a přemýšlet nad tím. S takovou počítejte, že usnete až někdy nad ránem. Raději stresování omezte, nehádejte se a počkejte na ráno.

Nepracujte do noci

Pracování dlouho do noci je velmi oblíbené, ale málo se ví, že má velmi negativní vliv na spánek. Skončete s pracováním nejméně půl hodiny před tím, než půjdete do postele. Mysl si odpočine a pak budete v klidu spát.

Máte nějakou radu, jak snadno usnout?Názory k článku


S mým pracovním tempem jsem měla často problém usnout. V noci jsem se i budila. Koupila jsme si Neospan Forte. Byl mi doporučen pro vysoký obsah kozlíku. Je to malý zázrak. Dobře se mi usíná a ráno jsem opravdu odpočatá.
Dominika, 17. září 2015

Dekuji vaše rady mi velmi pomohli až na moji kamarádku ta už toho má dost nepomáhá ji nic tak co mám dělat jak ji mohu pomoci ??
Jahůdka :P, 1. ledna 2016

Děkuju za rady s mooooooc doufám že mi pomužou moc děkuju
Simonka, 5. září 2016

Napište, co si o tom myslíte