Batáty (sladké brambory) si určitě oblíbíte
Zdraví Potraviny Recepty Monika 30. dubna 2017Pokud ještě neznáte batáty neboli sladké brambory, je nejvyšší čas se s nimi seznámit. Jsou trošku větší a oranžovější než klasické brambory, výživově hodnotnější a dají se s nimi dělat divy. Proč jsou tak cenné a proč by se měly objevovat i u vás na talíři?
Co jsou batáty?
Povijnice batátová (latinsky Ipomoea batatas) je rostlina, jejíž hlízy se nazývají batáty nebo sladké brambory. Mají charakteristický polodlouhý tvar a vyznačují se sladkou chutí, která je znatelná až po uvaření nebo upečení. Povijnice pochází ze Střední Ameriky a první Evropané je ochutnali již na výpravě Kolumba v roce 1492. O dvě století později byla dopravena do Evropy, dokonce o století dříve než klasické brambory.
Existuje několik odrůd batátů, které se od sebe liší mj. barvou, mohou být fialové, oranžové, bílé nebo růžové. Pod barevnou slupkou se skrývá dužnina opět v různých barevných odstínech.
Batátům se sladké brambory neříká jen tak, mají opravdu sladkou chuť, která se dá trošku přirovnat k chuti dýně. Pozor, syrové batáty jsou hořké, po zpracování sladké.
Zajímavostí je, že batáty jsou zdravější než klasické brambory a patří k oblíbeným potravinám při hubnutí, protože nejsou tak kalorické a dříve zasytí. Obsahují větší množství vitamínů a stopových prvků ve srovnání s klasickými bramborami.
Používáme je stejně jako klasické brambory nebo s nimi můžeme v kuchyni jinak kouzlit. Stačí se podívat na recepty, které uvádíme níže nebo si recepty vyhledat na internetu nebo v kuchařce.
Jejich účinky na zdraví
- Regulují hladinu cholesterolu v krvi.
- Mají pozitivní účinek na kůži, nehty a vlasy.
- Podporují trávení a vyprazdňování.
- Pozitivně působí na nervový systém.
- Pomáhají při stresu.
- Obsahují antioxidanty.
- Zlepšují obranyschopnost organismu.
- Mají protizánětlivý účinek.
- Jsou ideální při hubnutí.
Konzumace většího množství batátů se může projevit tím, že se kůže a nehty zabarví trošku do oranžového odstínu kvůli velkému obsahu vitamínu A. Batáty by měli omezeně konzumovat ti, kteří měli nebo mají ledvinové kameny.
Jaké vitamíny a minerály obsahují?
Sladké brambory jsou velmi zdravé; obsahují velké množství vitamínu A, dále v nich najdeme vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B9), vitamín C a E. Z minerálních látek se v nich nachází vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, sodík a zinek.
Jaké je jejich nutriční hodnota?
Energetická hodnota 100 g syrových batátů je 360 kJ (86 kcal), bílkoviny: 1,6 g, sacharidy: 20,1 g (cukry 4,2 g), tuk: 0,1 g, vláknina: 3 g.
Mohou se batáty při hubnutí?
Sladké brambory se hodí konzumovat i při dietě. Obsahují méně kalorií než klasické brambory, mají nízký glykemický index (i když záleží na přípravě), nachází se v nich hodně vlákniny a draslíku. Obsahují také velké množství vitamínů a stopových prvků. Díky těmto vlastnostem jsou batáty ideální při hubnutí. Na jednu porci se dává cca 200 g batátů, což je množství váženo před přípravou.
Batáty a jejich glykemický index
Glykemický index se odvíjí od toho, jak se připravují. Vařené sladké brambory mají glykemický index pouze 46, pečené 94. V obou případech se počítá, že se připravují i se slupkou, díky které obsahují více cenných látek. Pokud byste je připravovali bez slupky, glykemický index by byl vyšší.
Jak je připravit?
Mohou se připravovat se slupkou, kterou je nutné pořádně (třeba kartáčkem) umýt, nebo je oloupat. Pokud je necháte se slupkou, budou výživnější než bez ní, obsahují pak více vitamínů, minerálů i vlákniny.
Možnosti tepelné úpravy jsou rovněž rozmanité - mohou se vařit, dusit, péct, grilovat nebo smažit. Záleží vždy na receptu, ale ve všech případech chutnají sladce. Nejezte je ale příliš horké, chvíli počkejte, jsou pak lepší.
Recepty s batáty
Pečené batáty
Suroviny:
500 g batátů
4 lžíce olivového oleje nebo roztopeného másla
2 stroužky česneku
mořská sůl
Postup:
1. Sladké brambory pořádně omyjeme a nařízneme je téměř ke konci po celé jejich délce.
2. Smícháme roztopené máslo nebo olej se solí a prolisovaným česnekem.
3. Směsí bohatě potřeme batáty, aby se dostala i do záhybů.
4. Pečeme ve vyhřáté troubě a 180°C kolem 40 minut.
Batátové hranolky
Suroviny:
500 g batátů
4 lžíce olivového oleje
mořská sůl
Postup:
1. Batáty buď oloupeme, omyjeme a nakrájíme na hranolky, nebo je pořádně omyjeme a nakrájíme na hranolky.
2. Hranolky dáme do mísy, pokapeme je olejem a osolíme. Poté je pořádně promícháme, aby se pěkně obalily olejem.
3. Následně je nasypeme na plech vyložený pečicím papírem a vložíme do trouby vyhřáté na 180 stupňů.
4. Pečeme je 30 - 40 minut, dokud nebudou hranolky měkké a opečené.
5. Podáváme s dipem, zeleninou nebo s masem.
Vařené batáty
Suroviny:
500 g batátů
máslo
mořská sůl
Postup:
1. Batáty můžeme uvařit různými způsoby, mohou být oloupané nebo neloupané. Následně se mohou nakrájet na kostky nebo uvařit celé (pokud budou celé, propíchneme je trošku několikrát vidličkou), záleží jen na vás.
2. Propláchneme je, vložíme do hrnce a zalijeme studenou vodou. Poté osolenou vodu přivedeme k varu a vaříme, dokud nezměknou.
3. Následně z nich můžeme vyrobit kaši, šťouchané batáty nebo je podávat s máslem jako přílohu.