BudKocka.cz logo

Potraviny bohaté na železo

Zdraví Problémy Potraviny Veronika 31. října 2014
potraviny železo

Aby naše tělo správně fungovalo, je nutné mu dodávat dostatek minerálních látek a vitamínů nejlépe prostřednictvím stravy. Velmi důležité je železo, které mnoha lidem chybí. Víte, kde se všude nachází a co může vzniknout, když ho budete mít málo? Není nutné hned jíst tabletky, ale stačí pravidelně jíst potraviny bohaté na železo a hladina tohoto minerálu v krvi se zvýší.

Ženám nejčastěji v krvi chybí železo. To má pro lidský organismus velmi důležitou roli, je součástí hemoglobinu, myoglobinu, některých enzymů a je také vázáno na bílkoviny ve formě zásobního železa. V hemoglobinu je nápomocné při transportu kyslíku z plic do tkání a je tak důležité při dýchání. Železo je podstatné pro krvetvorbu.

Nejčastější příčiny nedostatku železa

Nedostatek železa vzniká většinou kvůli nevhodnému stravování. Za to mohou jednostranné diety, vynechávání určitých potravin, vegetariánství nebo menstruace. Jedná se o tyto příčiny:

Jak se projevuje nedostatek železa?

Nedostatek železa ve stravě se projevuje mnoha příznaky, mezi které hlavně patří následující:

Ve kterých potravinách se nachází železo?

Určitě vás zajímá, ve kterých potravinách najdete železo. Není vůbec potřeba kupovat tablety, ale stačí se zaměřit se na stravu. Do ní zařaďte následující potraviny.

Maso a vnitřnosti

Výborným zdrojem železa jsou játra (vepřová, kuřecí a hovězí), hovězí maso, krůtí, králičí, vepřové a obecně vnitřnosti.

Zelenina

Na železo je bohatá červená řepa, brokolice, chřest, celer, mangold, zelí, hlávkový salát, pórek, brambory, kukuřice a špenát. Významným zdrojem jsou i mořské řasy.

Ovoce

Mezi ovoce, kterému byste se neměli vyhýbat, protože obsahuje železo, patří: rozinky, sušené meruňky, čerstvé meruňky, višně, jahody třešně, ostružiny, maliny, švestky, banány borůvky, datle, fíky, černý rybíz, grep a avokádo.

Obiloviny

Také se železo nachází v pšenici, žitu, ječmeni nebo je dobrým zdrojem i pohanka, jáhly, oves a rýže. U rýže a pšenice je lepší celozrnná varianta. Nezapomínejte ani na klíčky, které ho obsahují celkem hodně.

Luštěniny

Ani luštěniny neignorujte, protože železo obsahuje čočka, hrách, sojové boby (pochopitelně i soja a tofu), fazole a cizrna.

Ryby

Nevyhýbejte se rybám, železo obsahuje ve větším množství treska, tuňák, losos, ústřice i sladkovodní ryby.

Ořechy

Vhodné jsou mandle, pistácie, kešu, lískové ořechy, kokos, para a piniové oříšky.

Semena

Také se nachází v semenech: slunečnice, sezam a mák.

Další potraviny

Když vám chybí železo, nezapomínejte ani na tyto potraviny: kakao, hřiby, droždí, olivy, vejce, čokoláda, pažitka atd.

Železo v tabletách

Pokud nechcete jíst železo v jídle a vybírat si potraviny bohaté na tuto látku, můžete zkusit i tablety nebo šumivé tablety. Často se doporučuje k tomu brát i vitamín C, aby se ferrum lépe vstřebávalo a kyselina listová a B12 pro správnou tvorbu krve.
V případě problémů je vhodné zajít za lékařem, který vám vezme krev a předepíše vhodné vitamíny.

Máte problémy s nedostatkem železa? Řešíte to nějak nebo ne?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte