Jak uchovat medvědí česnek, aby vydržel
Recepty Zdraví Potraviny Lucie 15. dubna 2015Medvědí česnek je bylinka, kterou si můžeme užít pouze dva měsíce v roce a to na jaře. Další měsíce ji můžeme využít ze zásob nebo si počkat opět na jaro. Česnek medvědí je ceněn pro obsah výživných látek, který je opravdu velkolepý. Víte, jak ho můžete uchovat a zpracovat, ať vydrží dlouho?
Tato nenápadná rostlinka obsahuje plno výživných látek a má hodně účinků na zdraví, také chutná téměř jako klasický česnek. Používá se převážně tam, kde česnek, pažitka nebo jiné bylinky. V kuchyni se rozhodně neztratí. Jedinou nevýhodou je, že medvědí česnek můžeme sbírat pouze od konce března do konce května (záleží na oblasti).
Jak medvědí česnek vydrží déle čerstvý?
Nejlepší je, pokud máte medvědí česnek čerstvý, ale ne každý má možnost každý den v sezóně chodit do lesa nebo na trhy pro čerstvý svazek. Nabízí se tady možnost si jej natrhat či koupit a doma co nejdéle uchovat. Ale má to jeden háček, tak jako ostatní bylinky, tak i medvědí česnek brzo zvadne. Můžete ale udělat několik triků, aby vydržel dlouho a mohli jste zpracovat až další dny. Uchování čerstvého medvědího česneku tak již nemusí být problém.
Ve sklenici s vodou
Stejně jako květiny ve váze, tak i medvědí česnek třeba ve sklenici s vodou vydrží dlouho. Ještě tři až čtyři dny po natrhání bude téměř jako čerstvý. Pak začne postupně žloutnout a vadnout.
Dejte ho do lednice
Každý list omyjte vodou, položte na talíř a dejte do lednice. Nezapomeňte nechat u listů i stonky. Medvědí česnek takto vydrží i tři či čtyři dny v dobrém a použitelném stavu. Během této doby listy můžete trošku pocákat vodou.
Zabalený v utěrce
Menší svazek listů medvědího česneku také můžete zabalit do vlhké utěrky nebo plátna. Čerstvý tak vydrží několik dní.
Jak uchovat medvědí česnek na dlouhou dobu?
Tuto rostlinku můžete velmi zajímavě uchovat, abyste ji měli k dispozici dlouhou dobu. Recepty najdete různě v kuchařkách, na internetu nebo tady. Medvědí česnek tak můžete konzumovat bez ohledu na jaro, nutné je ale zpracovat jej včas a dobře.
Pesto z medvědího česneku
Mezi nejoblíbenější způsoby, jak uskladnit medvědí česnek, patří výroba pesta. Existuje mnoho různých receptů, díky kterým si můžete vyrobit pochoutku, která vydrží celkem dlouho.
Suroviny: 150 g medvědího česneku, 5 g soli, 100 ml olivového oleje
Postup: Listy omyjte a rozmixujte mixérem, přidejte sůl a olej. Možno přidat nasekané vlašské ořechy. Promíchejte, nalijte do sklenice a zavíčkujte. Uchovávejte v lednici.
Máslo s česnekem
Suroviny: kostka másla, svazek česneku, špetka soli
Postup: Kostku másla nechejte změknout při pokojové teplotě, listy omyjte a nasekejte. Následně rozmixujte máslo se solí a přimíchejte nasekané listy nebo je rovnou rozmixujte. Máslo dejte do misek a do lednice, aby ztuhlo.
Máslo kupte co nejčerstvější, aby česnekové máslo dlouho vydrželo.
Připravte si s ním chutné panini.
Naložený v oleji
Suroviny: kvalitní olivový olej, menší svazek česneku
Postup: Do oleje naložte buď celé listy, nebo nasekané listy. Uchovávejte v lednici.
Mražený medvěd
Listy omyjte a osušte, následně je nakrájejte, dejte do sáčku a zamrazte. Nevýhodou mraženého je, že ztratí veškeré živiny a bude se jednat jen o zelenou ozdobu.
Sušený jako koření
Pokud chcete používat medvědí česnek během celého roku, můžete si omyté a osušené listy nasekat a usušit. Medvědí česnek si můžete koupit rovnou i sušený, jeho chuť ale už není vůbec tak intenzivní a nemá ani léčivé účinky.
Tinktura (česnekové kapky)
Suroviny: svazek medvědího česneku, alkohol (vodka)
Postup: listy nakrájejte, dejte do uzavíratelné sklenice a zalijte alkoholem. Dva týdny nechte zrát v místnosti s pokojovou teplotou, každý protřepejte a 15. den sceďte. Tinkturu užívejte po kapkách (10 - 15 denně).
Máte další tipy na zpracování medvěda?
Názory k článku
Grim, 29. března 2017
ABELOVSKÁ, 5. dubna 2017
janatka, 6. dubna 2017
Napište, co si o tom myslíte