BudKocka.cz logo

Longan - exotické ovoce z Vietnamu

Ovoce Potraviny Eliška 4. března 2015
Longan ovoce

Longan je exotické ovoce, které pochází z Vietnamu a má jemnou charakteristickou chuť. Je pojmenováno po městě Long An, které se nachází blízko Ho Či Minova Města. Toto drobné ovoce se nazývá také jako dračí oko, lum yai, longiane nebo lamlaj. Je podobné jako slaďoučké liči a to jak tvarově, tak i částečně i chuťově.

Longan roste na stromech, které jsou vysoké až 7 metrů. Stromy se označují jako dimocarpus longan a plody tam rostou rovnou po trsech.

Kulatý plod velký tak 3 centimetry je schovaný pod slupkou, která je hnědožluté barvy. Dužnina ovoce je velmi sladká, ale také ke konci i trošku trpká. Uprostřed plodu je tmavá pecka, která se nekonzumuje.

Na co se dá longan použít?

Nejvýživnější je longan čerstvý a také se tak i nejčastěji konzumuje. Oblíbený je ale i sušený nebo konzervovaný. Hodí se do salátů, polévek, dezertů nebo koktejlů. Jen malá poznámka, plody se musí konzumovat ještě nedozrálé, protože jakmile jsou přezrálé, jsou velmi trpké.

Longan obsahuje velké množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, dále v něm najdeme železo, draslík, vápník, zinek nebo hořčík. Má pozitivní vliv na kardiovaskulární soustavu, snížení krevního tlaku, určité typy rakoviny, oční problémy nebo na věkem podmíněnou makulární degeneraci. Dále má vliv proti rozvoji osteoporózy a zpevňuje kosti. Upřednostní ho vegetariáni, protože obsah železa je opravdu vysoký.

ovoce longan

100 g ovoce obsahuje pouze 1,3 g bílkovin, 15 g sacharidů, 0,1 tuků a 1,1 g vlákniny, což je 251 kJ (60 kcal).

Pěstování doma

Pokud máte rádi exotiku, vypěstujte si longan doma. Stačí zasadit pecky do půdy a můžete pozorovat, jak vám postupně roste stromek. Nutná je pravidelná závlaha, teplota nad deset stupňů a občas i hnojení. Ovšem samotné ovoce v našich podmínkách nikdy nevyroste, jen můžete mít doma zajímavý keř.

Kromě toho, že se longan pěstuje v jihovýchodní Asii, najdeme ho také v některých státech USA a Austrálii. Z jednoho stromu se dá sklidit až 200 kg ovoce.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte