BudKocka.cz logo

Super potraviny na zdravé vlasy

Krása Vlasy Rady Markéta 18. října 2015
krásné vlasy

Toužíte po hezčích a zdravějších vlasech? Začněte u svého jídelníčku! Stejně jako další části těla, buňky a procesy, které podporují silné a kvalitní vlasy, závisí na vyvážené stravě. U vlasů však trvá déle, než se projeví jak dobré, tak i špatné účinky stravování.

Například jen týden nesprávného jídelníčku může způsobit pupínky nebo suchou nažloutlou pleť, zatímco u vlasů se důsledky nutričního nedostatku či nárazové diety mohou objevit až za několik měsíců. Zaměřte se na potraviny, které posilují vlasové folikuly (tkáň, z které vlas vyrůstá a která ho obaluje), ať máte zdravé vlasy.

Samozřejmě existuje více faktorů, které mají na kvalitu vlasů vliv - kouření, stres, hormonální nerovnováha a podobně. Neexistují zázračná jídla, která by všechny tyto problémy mohla vyřešit, ale vyvážená, pestrá a na bílkoviny bohatá strava bude mít na vlasy mnohem větší vliv, než si možná myslíte.

Losos a cenné omega-3 mastné kyseliny

Kromě toho, že je bohatá na bílkoviny a vitamín D (obojí je klíčem k silným vláskům), obsahuje tato studenovodní ryba především důležité omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které organismus potřebuje k vlasovému růstu, ale neumí je vytvářet sám. Tyto kyseliny najdete také v buněčných membránách vlasové pokožky a přírodních olejích, které ji a vlasy udržují hydratované.

Další možnosti: Pokud losos nepatří k vašim oblíbeným jídlům, můžete esenciální mastné kyseliny získat rovněž z dalších druhů ryb jako sleď, sardinky, pstruh nebo makrela či avokáda, dýňových semínek a vlašských ořechů.

Vlašské ořechy a biotin

Jedná se o jediný druh ořechů obsahujících významné množství omega-3 mastných kyselin. Dále jsou vlašské ořechy bohaté na biotin (vitamín H) a vitamín E, které pomáhají chránit buňky před poškozením DNA. Nedostatek biotinu způsobuje vypadávání vlasů.
Vlašské ořechy také obsahují měď, minerál, který pomáhá udržovat přirozenou barvu vlasů bohatou a lesklou.

Další možnosti: Použijte olej z vlašských ořechů do salátových zálivek nebo na něm smažte pokrmy.

Ústřice a zinek

Tyto mořské plody jsou bohaté na zinek, jehož nedostatek vede k vypadávání vlasů (a dokonce i řas) a také suché šupinaté pokožce. 100 g ústřic obsahuje až 493 % denní hodnoty. Dále mají dostatek bílkovin - vaše vlásky tvoří z 97 % proteiny. Bez nich nemůže tělo nahradit vlasy, které každodenně vypadnou a stanou se křehkými, slabými a suchými.

Další možnosti: Dobrým zdrojem zinku jsou dále ořechy, hovězí maso nebo vejce.

Sladké brambory a beta karoten

Tento druh brambor je skvělým zdrojem antioxidantu beta karotenu, který organismus promění na vitamín A. V podstatě žádná buňka v těle nemůže fungovat bez dostatku tohoto vitamínu. Jeho nedostatek může způsobit svědění a nepříjemné lupy.

Další možnosti: Dobrými zdroji beta karotenu jsou také mrkev, meloun, mango, dýně a meruňky.

pestrá strava

Vejce a železo

Vejce jsou výborným zdrojem bílkovin a čtyř klíčových minerálů - zinku, železa, selenu a síry. Železo je obzvlášť důležité, protože pomáhá buňkám přenášet kyslík do vlasových folikulů a jeho nedostatek (anémie) je hlavní příčinou vypadávání a ztráty vlasů, zejména u žen.

Další možnosti: Přísun železa můžete dále zvýšit konzumací i ostatních živočišných produktů - kuřecího, vepřového a hovězího masa a ryb.

Špenát a železo

Železo, beta karoten, kyselina listová a vitamín C ve špenátu pomáhají udržovat vlasové folikuly zdravé.
Další možnosti: Zkuste i ostatní druhy tmavé listové zeleniny jako brokolice, kapusta nebo mangold.

Vyzkoušejte žvýkací balíček od HairBurst s vitamíny a produkty právě pro krásnější vlasy.

Čočka a bílkoviny

Tato drobná, ale mocná luštěnina se jen hemží proteiny, železem, zinkem a biotinem a je tak skvělou volbou pro vegetariánky a veganky.
Další možnosti: Do polévek a salátů přidávejte kromě čočky rovněž sójové boby a fazole.

Řecký jogurt a vitamín B5

Řecký jogurt je bohatý na bílkoviny, vitamín B5 (kyselinu pantotenovou - tuto složku můžete často vidět ve složení přípravků na vlasy) a vitamín D. Současné studie ukazují spojitost mezi déčkem a zdravím vlasových folikulů, ale zatím není jasné, jak to funguje.
Další možnosti: Dobrou volbou je i tvaroh, nízkotučné sýry a odstředěné mléko.

Dopřejte vlasům něco unikátního - posilující vlasové sérum Blendea.

Borůvky a antioxidanty

Módní vlny exotického ovoce přichází a odchází, ale i obyčejné borůvky obsahují dostatek vitamínu C, který podporuje oběh v pokožce hlavy a malých krevních cévách, jež vyživují vlasové folikuly. Rovněž nedostatek céčka může vaše vlásky poškodit.
Další možnosti: Kiwi, sladké brambory, rajčata a jahody.

Dodejte své hřívě vlasové vitamínky Hair Vitality.

Drůbeží maso a proteiny

Toto jemné maso je bohaté na proteiny, zinek, železo a vitamíny skupiny B, které udržují vlasy silné a zdravé a podporují jejich růst.
Další možnosti: Z masných výrobků je dobrým zdrojem bílkovin také libové hovězí maso.

Vyzkoušejte veganské vitamíny na vlasy ve formě medvídků.

Při vyvážené stravě nemusíte mít o své vlasy strach, stačí se jen pestře stravovat.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte