BudKocka.cz logo

Oleje a jejich prospěšné účinky na pleť

Krása Pleť Markéta 29. října 2017
oleje

Kvůli jejich mastné struktuře se mnoho žen při každodenní péči o pokožku olejům vyhýbá. Ale stejně jako existují oleje, které mají zdraví prospěšné účinky, když je zařadíte do svého jídelníčku, mohou vhodné přírodní olejíčky pomoci vaší pleti, aby byla hydratovaná, hladká a zářící.

Pokud máte akné nebo citlivou pleť, udělejte si před použitím určitého oleje test na alergii. Nemusel by totiž být pro vás vhodný.

Arganový olej

Tento rostlinný olej získávaný z plodů argánie trnité obsahuje vysoké množství vitamínu E, omega-3 mastných kyselin a antioxidantů. Mastné kyseliny podporují zdraví buněčných membrán, mírní záněty a podporují produkci kolagenu (protein ovlivňující vzhled pokožky a kvalitu vlasů, nehtů a zubů).
Arganový olej je nejlepší pro jemné vrásky, suchou pleť a suché a poškozené vlasy.

Avokádový olej

Také v něm najdete vysoký obsah vitamínu E a omega-3 mastných kyselin. Avokádový olej působí také jako změkčovadlo a je tak nejvhodnější pro ty, kdo mají suchou, citlivou nebo podrážděnou pokožku.

Lněný olej

Obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny zdravé nejen pro pokožku, ale i srdce. Můžete užívat jak lněná semínka, tak olej jako lokálně aplikovaný hydratační krém. Má protizánětlivé účinky a studie ukazují, že při každodenním používání zlepšuje kožní onemocnění jako ekzém nebo dermatitidu už během 3 měsíců.

Jojobový olej

Získává se z rostliny simondsie čínské. Technicky se jedná o kapalný vosk, proto se neužívá vnitřně, řadí se však mezi další rostlinné oleje. Jojobový olej má chemickou strukturu podobnou olejům, které produkuje naše pokožka, proto se dobře vstřebává. Kromě cenných nenasycených mastných kyselin a vitamínů B a E obsahuje i důležité minerály jako zinek a měď. Je tak vhodný pro jakýkoli typ pleti, hlavně suchou a velmi se osvědčil také v léčbě akné.

Kokosový olej

Ženám s velmi suchou pokožkou se doporučuje kokosový olej používat jako tělový krém. Dále regeneruje suché vlasy - posiluje vlasové kořínky a na rozdíl od obyčejných kondicionérů proniká až do samotného vlasu. Můžete jej trošku vmasírovat do konečků, uhladit jím rozevláté neposlušné vlasy, nebo použít místo kondicionéru při jejich mytí. Kokosový olej se používá i pro zmírnění ekzémů.

Levandulový olej

Tento zklidňující olejíček je zvláště vhodný pro ty, kteří trpí akné, nebo mají jinak podrážděnou pokožku. Pomáhá kontrolovat tvorbu mazu, mírní podráždění a funguje jako přírodní antiseptikum a dezinfekce. Může také zlepšit efekty dalších pleťových přípravků, které používáte, protože podporuje vstřebávání účinných látek do pokožky.

Olivový olej

Extra panenský olivový olej je známý jako účinný přírodní hydratační prostředek a doporučuje se pro hodně suchou pleť. Podobně jako jojobový se dobře vstřebává a je bohatý na mastné kyseliny a vitamín E. Antioxidanty v něm podle studií mohou chránit před rakovinou kůže. Olivový olej však patří mezi těžší oleje, proto by jej neměly používat ženy trpící akné.

Šípkový olej

Získává se z jader šípků růže svraskalé. Patří mezi nejlepší oleje, které lze použít na ošetření jizev, pigmentových skvrn apod. Má podobné účinky jako tzv. retin A (používaný mj. k léčbě akné), ale v přírodní podobě a bez vedlejších účinků. Obsahuje omega-6 esenciální mastné kyseliny, vitamíny A a C, kyselinu linolovou (rovněž vhodnou na akné) a zvyšuje produkci kolagenu a elastinu.

Tea tree olej

Jedná se o esenciální olej získávaný z listů kajeputu střídavolistého, stromu rostoucího v australském Novém Jižním Walesu. Tea tree olej se nachází v mnoha přípravcích proti akné, protože pomáhá ničit bakterie v pórech a rychle se vstřebává.

Světlicový (saflorový, bodlákový) olej

Pochází ze semen světlice barvířské. Stejně jako arganový je ideální pro suchou a zanícenou pokožku, ale bývá mnohem levnější. Pomáhá také jako součást jídelníčku, zejména u lidí, kteří mají nedostatek tuků (např. vegetariáni).



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte