BudKocka.cz logo

Jak mít zdravé a krásné nehty?

Krása Nehty Rady Markéta 16. května 2014
krásné nehty

Trápí vás lámavé, roztřepené nebo slabé nehty? I když chodíte pravidelně na manikúru, mnoho pro ně můžete udělat i doma. Přečtěte si pár tipů na správnou péči o nehty, včetně pravdy o zpevňujících lacích, co byste měla vědět, než strčíte ruce pod LED lampu a proč si dvakrát rozmyslet, než budete pomocí nehtů dobývat zaseknutý zip.

Přestaňte si kousat nehty

Kousání nehtů nebo příliš drsné odstraňování nečistot pod nimi může způsobovat praskliny. Také tření vršku nehtů, které někdy děláme ve stresu, může vést k nepříjemným rýhám na rohové nehtové ploténce.

Při umývání nádobí si vezměte rukavice

Gumové rukavice poskytují ochranu proti škodlivými chemikáliemi. Mnoho žen zjistilo, že problémy s nehty zmizely, když prostě začaly mýt nádobí v rukavicích, zvlášť pokud mají sklony k praskání a vysušování nehtů a alergii na chemické prostředky.
A v zimě zas nezapomeňte na teplé pletené rukavice – chlad výrazně vysušuje a poškozuje nehty, takže se v mrazech vždy ujistěte, že můžete dát ruce do tepla.

Pozor na škodlivé chemikálie

Kromě prostředků na mytí nádobí mohou být nebezpečné i některé přípravky určené přímo na nehty, hlavně laky obsahující formaldehyd, formaldehydové pryskyřice a toluen. Těm se vyhýbejte, protože jen stěží s nimi dosáhnete zdravých krásných nehtů.

Na nehty si udělejte čas každý týden

Pravidelná manikúra, která zahrnuje pilování nehtů, péče o nehtovou kůžičku a její každodenní hydrataci (používejte hydratační krémy na ruce, stejně jako je používáte a obličej) je klíčová pro dlouhohodobé udržení zdravých a krásných nehtů. Nezapomínejte ani na pravidelnou masáž kůžičky – nehty se vlastně utváří těsně pod ní a při masáži sem proudí krev, což podporuje jejich zdravější růst.

Před použitím LED nebo UV záření se namažte krémem

Lampy na nehty si můžete koupit i domů, ale vždy buďte opatrná. Předtím, než se do toho pustíte, si namažte ruce opalovacím krémem, abyste ochránila kůži i nehty.

pilování nehtů

Dopřejte si vitamíny a bílkoviny

Na nehty jsou nejlepší potravinové doplňky s biotinem (patří do skupiny vitamínů B, ale říká se mu i vitamín H). Existují rovněž laky s obsahem biotinu. Lokálně lze použít také želatinové kapsle s vitamínem E – propíchněte je špendlíkem a obsah aplikujte přímo na nehty.
Dbejte dále, aby váš jídelníček byl bohatý na proteiny, například ryby. Dobře vyvážená strava a dodržování pitného režimu jsou jednoduchý způsob, jak udržovat nehty zdravé, silné a hydratované.

Nikdy nehty nepoužívejte jako nástroj

Při otvírání krabic nebo dopisů, tahání zaseknutého zipu apod. vždy hrozí, že se vám nehet ohne, zlomí a oslabí. Mnoho z nás nemyslí na to, jak své ruce používá, proto věnujte větší pozornost tomu, jak se ke svým nehtům chováte.

ruce a krém

Nezapomínejte na vrchní a podkladový lak

Některé se prodávají již jako dva v jednom. Zvláště podkladový lak dokáže nehty vyživovat, posilovat a uzdravovat je, když jsou suché. Navíc je ochranou před barvou, která se (hlavně u rudých a jiných tmavých laků) špatně odstraňuje a způsobuje skvrny. Podkladové laky také pomáhají zakrýt nerovnosti na nehtech, které jsou pod barevnými stále patrné. Barevné laky nenoste déle než týden.

Dopřejte si každodenní dávku růžového kolagenu nebo nápoje SuperBeauty Blendea.

Pomáhají zpevňující laky?

Tyto speciální laky obsahují keratin, bílkovinu tvořící i naše nehty. Pro silnější nehty a dlouhodobé výsledky je používejte cca každé tři dny.

Znáte doplněk stravy drink Kolagen SkinCare? Podívejte se, co to vlastně je.

Péče o gelové nehty

Pokud dáváte přednost umělým nehtům, také dodržujte některé zásady – nenechávejte je dlouho namočené a po namočení vždy jemně vysušte, abyste zabránila tvorbě plísní (to je důležité především u akrylových), nikdy je nezkracujte kleštičkami a nůžkami, pouze co nejjemnějším pilníkem a jen jedním směrem, buďte opatrná při práci a sportu a pravidelně ošetřujte vrchním bezbarvým lakem. Jinak o ně pečujte jako bylo uvedeno výše, včetně pravidelné hydratace, ochrany před chemickými prostředky a zimou, zdravé výživy a pitného režimu.

Jak se staráte o své nehty vy? Jsou zdravé nebo míváte problémy?Názory k článku


A jak si mám na nehtech udržet stejný tvar? (ukazováček mám hezky do oblouku a prsteníček mám do hranatý). Myslím aby měli všechny prsty ( palec ukazováček....) stejný tvar. PORAĎTE PROSÍM
Kristýna, 15. prosince 2015

Napište, co si o tom myslíte