BudKocka.cz logo

Kousání nehtů je zlozvyk, kterého se můžete snadno zbavit

Krása Nehty Rady Markéta 14. prosince 2013
kousání nehtů

Kousání nehtů (odborně onychofagie) je problém, který si řada z nás s sebou nese už od dětství. Podle výzkumů jím trpí polovina dětí a přes 20 % adolescentů ve věku 18-22 let. Po třicítce se většina lidí tohoto zlozvyku zbaví. Nejenže je kousání nehtů nehezké, ale také nehygienické, oslabuje nejen je, ale i zuby a dásně a poškozuje nehtové lůžko a kůžičku. V těžších případech si někteří lidé kousají nehty až do krve. Trpíte tímto zlozvykem? V tomto článku si přečtěte, jak s ním přestat.

Proč si koušeme nehty?

Mezi hlavní důvody patří stres, vnitřní napětí a nuda. Uvědomte si, v jakých chvílích si nejčastěji nehty koušete. Často k tomu dochází, když vás čeká něco nepříjemného, jste nervózní, máte z něčeho strach, když v sobě něco dusíte nebo nemáte do čeho píchnout... Pokud si toto uvědomíte, je to dobrý začátek, jak se svého zlozvyku zbavit.

Jednou z příčin může být i nedostatek vápníku. Zkuste do svého jídelníčku zařadit více mléčných výrobků, dalšími dobrými zdroji je mák, sezamová a slunečnicová semínka, mandle a ořechy (para, lískové oříšky) a zelenina (květák, kapusta, brokolice).

Osvojte si jiné zvyky

V situacích, kdy si nehty koušete nejčastěji, začněte dělat něco jiného, hlavně, abyste zaměstnala ústa a prsty. Pomáhá žvýkat žvýkačku nebo cumlat bonbon, mačkat antistresový míček, skládat papír nebo prostě jakákoli aktivita.
Doporučují se také relaxační a kreativní techniky (hluboké dýchání, pití bylinkového čaje, ruční práce apod.)

Vzájemně si pomáhejte s ostatními

Zkuste se domluvit s přáteli, kteří se také chtějí zbavit tohoto nebo podobného zlozvyku. Když budete svůj cíl sdílet s ostatními, je jednodušší ho dosáhnout. Můžete si také vyměňovat tipy a nápady, jak přestat, navzájem se hlídat a tím být více motivováni proti selhání.

Lak proti kousání nehtů

Také se prodává přímo i lak proti kousání nehtů, který skutečně funguje. Má tak ohavnou chuť, že si jakékoli další kousání nehtů rozmyslíte. To ale platí do té doby, než se rozhodnete, tento lak odlakovat.

Pepř a chilli na nehty

Další variantou na odnaučení se kousat si nehty je ponořit prsty do mletého pepře neb chilli koření. Jedná se o chuťovku, pokud si je koušete až do krve nebo máte u nehtů záděry.

kousání nehtů

Nalakujte si nehty

I prosté nalakování nehtů průhledným lakem může slavit svůj úspěch. Komu by se líbilo okusovat nějaké chemické látky, proto i toto může dočasně pomoct.

Umělé nehty?

Někteří radí i umělé nehty (gelové či akrylové), ale ne každá nehtařka vám je na okousané nehty aplikuje, protože je nutné, aby bylo kam přilepit tip. Další nevýhodou je, že po odstranění gelových nehtů budou vaše vlastní nehty slabé, lámající se a v mnoha případech i nehezké.

Představujte si úspěch

Vizualizace je výborným motivátorem. Prohlížejte si na internetu fotografie krásně upravených nehtů nebo si je rovnou vytiskněte a obklopte se jimi a představujte si také, jak pěkně budou vypadat ty vaše, když se zbavíte svého zlozvyku. Když budete v hlavě nosit obraz úspěchu, mozek tuto myšlenku přijme a bude snadnější nepropadnout nutkání.

O své nehty pečujte

Dopřejte svým nehtům pravidelnou manikúru, zastřihujte je, lakujte, ošetřujte i kůžičku kolem a používejte krémy na ruce. Nezapomeňte na zdravou stravu, která rovněž pomáhá tomu, aby vaše nehty byly lesklé a silné. Kromě již zmiňovaného vápníku přijímejte minerály obsažené např. v jablkách, okurkách, grepech, chřestu, česneku a cibuli a esenciální mastné kyseliny v rybách a mořských plodech, semenech (lněná, dýňová, slunečnicová), olejích (sójový, řepkový, konopný), listové zelenině nebo vlašských ořeších.
Čím více budete dbát na úpravu svých nehtů, tím více vám bude líto ničit je okusováním.

Odměňte se

Stanovte si několik postupných menších cílů a pokaždé když je splníte, odměňte se. Třeba nákupem nového laku. Hlavní odměnou však bude, že vaše nehty budou hezké, upravené a zdravé.

Máte nějaké vlastní tipy proti kousání nehtů?Názory k článku


nemáte někdo nějakou radu proti kousání nehtů kromě gelovek a krome různých laků nepomáhá mi to ale gelovky jsem jeste neskousela :(
ada, 23. června 2014

Napište, co si o tom myslíte