BudKocka.cz logo

Dá se zhubnout plaváním? Na zpevnění je ideální

Hubnutí Cvičení Eliška 7. září 2019
plavání zhubnout

Ideální sport na hubnutí je plavání, které mnoho lidí zbytečně přehlíží. Právě díky plavání můžete zhubnout přebytečné kilogramy a zpevnit tělo. Víte, jak na shození tukových zásob pomůže tato fyzická aktivita?

Na rozdíl od jiných sportů nepotřebujete kupovat žádné pomůcky, stačí vám jen plavky. Nejvhodnější jsou jednodílné, protože dvoudílné při plavání překážejí a nemusejí perfektně sedět. Nemusíte se ohlížet na módní trendy, jednodílné plavky v tmavé barvě budou vždy vypadat pěkně a hlavně o nějaké trendy v tomto případě vůbec nejde.

Proč právě plavání?

Plavání má velice mnoho kladů, podívejme se na některé z nich:

Jak s plaváním začít?

Jestliže plavat umíte, máte to jednodušší. Důležité je ale začít postupně (také v případě, pokud jste delší dobu neměla žádnou fyzickou aktivitu) a pak dobu plavání navýšit na hodinu.

Jestliže neumíte vůbec plavat, bude to pro vás velmi složité. I když voda nadnáší, musíte se to prostě naučit, což může být hlavně v dospělosti obtížné. Najděte si dobrého učitele, ať správně ovládáte techniku a základní plavecké styly. Možná v začátcích neuplavete několik desítek bazénů, ale určitě bude jich stačit mnohem méně. Časem to bude lepší, až se dostanete na plavání, které vám budou závidět i ostatní.

plavání a  vše okolo hubnutí

Bude to stát hodně?

Častým problémem u sportování je jeho finanční náročnost. Každá aktivita něco stojí a zrovna plavání se řadí k těm levnějším. Potřebujete nejlépe jednodílné plavky a také zaplatit vstupné do bazénu. Vstupné se většinou počítá za hodinu a vychází kolem stovky. Případně si můžete pořídit permanentku, kde se vyjde vstup o něco levněji. Opět každý bazén nebo plavecká hala to má jinak.

Pokud vás trápí bradavice, nezapomeňte na přezůvky ve sprše.

Jak často plavat, aby to bylo poznat?

Plavání jednou za týden je jen tak pro dobrý pocit a relax. Na hubnutí a zpevnění postavy nemá vliv, samozřejmě, že uděláte i pro své zdraví něco dobrého, ale na postavě to nepoznáte.

Jestliže chcete zpevnit tělo, to znamená mít ho pevnější a také štíhlejší, plavejte dvakrát až třikrát týdně po dobu jedné hodiny. První výsledky na sobě poznáte zhruba po měsíci při pravidelném plavání nejméně dvakrát týdně.

Vyberte si krásné plavky pro plnoštíhlé (jednodílné pro plnoštíhlé, pro silnější postavy), nebo zvolte tankiny, monokiny nebo dámské plavky push up.

Jak dlouho plavat?

Doporučuje se plavat 45 - 60 minut. Před samotným plaváním protáhněte tělo a stejně tak i po jeho skončení. Za tu dobu zvládnete uplavat 40 až 60 bazénů o 25 metrech. Při tom ale plavejte stejným tempem a nedělejte zbytečné pauzy.

Samozřejmě, že ze začátku si udělejte pauzy, jak budete potřebovat, nemusíte plavat ani téměř celou hodinu. Tato doba je pro začátečníka náročná, proto začínejte postupně (klidně 10 nebo 20 minut), ať se vám něco nestane nebo ať si plavání neznechutíte.

dá se zhubnout plaváním

Rovněž se zaměřte na správnou techniku, ať si neuškodíte. Pokud si nejste jistá, raději si připlaťte za radu odborníka, ať plavete správně. I když si každý myslí, že plavat umí dobře, nemusí to být vždy pravda. Při nesprávném plavání můžete zbytečně potrápit páteř.

Kdy uvidíte první výsledky?

První výsledky na sobě uvidíte zhruba po měsíci, budou sice malé, ale všimnete si jich. Znatelnější výsledky na vás okolí zpozoruje zhruba po třech měsících, to už si budete kupovat rovněž oblečení o číslo menší. Nezapomeňte, že na ně mohou jen pravidelný pohyb a odhodlání.

Kolik spálíte kalorií?

Během hodiny plavání spálíte 2 000 - 2 500 kJ, záleží na tom, jak budete plavat a kolik vážíte.

Co jíst před a po plaváním?

Před plavání jezte zhruba hodinu a půl. Dejte si menší jídlo a vyhněte se těžkým pokrmům (smažená a tučná jídla se opravdu nehodí).
Po plavání vám zaručeně vyhládne, proto si vezměte jídlo, jakmile se vrátíte domů. Opět je vhodnější lehké jídlo, tučná a sladká jídla vhodná nejsou.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte