BudKocka.cz logo

Vaše chuť na sladké bude minulostí. Jak na to?

Hubnutí Rady Markéta 15. června 2019
sladký štrúdl

Příčiny touhy po sladkém se mohou lišit, ale hlavními spouštěči bývají hormonální nerovnováha inzulinu a serotoninu, nezdravé diety, tzv. adrenální únava způsobená nedostatečnou činností nadledvin, poruchy příjmu potravy, snížená funkce štítné žlázy nebo premenstruační syndrom.

Pokud máte podezření, že vaše chutě na sladké plynou ze zdravotního problému, měla byste se poradit s lékařem. Jinak však existují tipy, které jsou účinné, ať už je příčina jakákoliv. V tomto článku vám poradíme.

Zajímavé tipy, které pomohou při chuti na sladké

Zkuste zvýšit příjem bílkovin, chromu nebo vitamínu B

Naše tělo často vykazuje chuť na sladké, přičemž to, co mu doopravdy chybí, jsou bílkoviny. Další možností je brát B-komplex. Pomáhá vyživovat žlázy v nadledvinách, které mají mnoho funkcí. Jednou z nejdůležitějších je, že asistují organismu při reakci na stres. Stres zvyšuje chuť na sladké zejména proto, že nadledviny se při něm stávají unavené.

Zvažte také užívání chromu. Tento minerál se používá k podpoře rovnováhy hladiny cukru v krvi. Studie ukazují, že mnoha lidem tak pomohl s jejich chutěmi. Doporučená denní dávka je 600-1000 mikrogramů v rozdělených dávkách společně s jídlem. Obecně je chrom dobře snášen, ale pozor, pokud máte v anamnéze hypoglykemii, nebo užíváte inzulin.

Zlepšete svůj jídelníček

Konzumujte více bílkovin, zdravých tuků a vlákniny, které vám pomohou cítit se dříve a déle sytá. Pokud máte chutě na sladké nebo hlad, je váš jídelníček špatný.
Jezte méně, ale častěji. To udrží hladiny cukru stabilní a sníží potřebu organismu rychle dodat další. Vyhněte se vynechávání denních jídel, hlavně snídaně.
Na svačinu si dávejte ovoce, zeleninu, hummus nebo chléb z naklíčeného obilí.

Čtěte si etikety

Můžete být překvapená, když zjistíte, kolik cukru je v potravinách, které máte ráda. Když o tom budete vědět, pomůže vám to vyhnout se těmto pokrmům a zmírnit závislost na sladkém.

Pozor na hypoglykémii a nízké hladiny cukru

Aby tyto stavy nenastaly, zkuste následující rady:
Snídaně by neměla být sladká.
Nejezte obecně žádné sladkosti (ovoce, výrobky z rafinované mouky, se sladidly apod.). Jíst sladkosti ráno nebo brzy dopoledne stimuluje pak chuť na sladké po celý den. I později během dne se vyhýbejte potravinám obsahující rafinované cukry.

Pokud jsou vaše chutě největší v dopoledních hodinách kolem 10. a opět odpoledne kolem 14. až 15. hodiny, vypijte šálek zeleninové šťávy.
Vyvarujte se umělých sladidel (sacharin, aspartam apod.) - ty podle výzkumů způsobují ještě větší chuť na sladké.

Nahraďte cukr a sladkosti ovocem

Cukr v ovoci tělo tráví jinak než jednoduchý cukr ve sladkostech nebo rafinovaných potravinách. Dále ovoce obsahuje vlákninu, vitamíny, minerály, fytonutrienty a enzymy, které všechny pomáhají neutralizovat špatné metabolické účinky fruktózy a glukózy. Vláknina navíc vstřebávání cukrů zpomaluje, takže pak nedochází k výkyvům v jejich hladině.

Žvýkejte žvýkačky bez cukru

Známá a jednoduchá rada. Až příště budete mít chuť na sladké, sáhněte po žvýkačce místo po zmrzlině. I tady výzkumy ukazují, že žvýkání snižuje chuť na sladkosti a jejich spotřebu.

Další snadný tip je kloktat ústní vodu nebo vyčistit si zuby.
Stejně jako žvýkačka poslouží něco hořkého, horkého nebo kyselého, např. sklenice vody s citronem, troška jablečného octa zředěného vodou či lžička hořčice.

Poněkud extrémnější metodou je užít přípravek z rostliny Gymnema sylvestre. Ta na 2-3 hodiny znecitliví jazyk na sladkou chuť - sladké po tu dobu nebude chutnat sladce a proč ho tedy v tom případě jíst?

Odstraňte pokušení

Projděte ledničku, mrazák a spíž a zbavte se všech zmrzlin, zákusků, koláčů, sušenek, čokolád či jiných mlsek. Když jdete nakoupit potraviny, vyhněte se regálům se sladkostmi. Naopak svou kuchyň vybavte širokou škálou zdravých jídel obsahujících všechny důležité živiny.

Rozptylte se něčím jiným

Pokud zaměříte pozornost na nějakou aktivitu, nebudete myslet na své chutě. Zajděte si na procházku, zavolejte přátelům, přečtěte si dobrou knihu, zatančete si na oblíbenou písničku, nebo si třeba zdřímněte.

Zaměřte se na kvalitu místo kvantity

Dejte si kousek alespoň 70% čokolády namísto celé obyčejné tyčinky nebo kopeček dražší gurmánské zmrzliny místo celé mísy obyčejného polárkového dortu. Takové lahůdky vás uspokojí více a v dlouhodobém horizontu tak zkonzumujete méně cukru.

Máte nějaké své další rady a tipy, jak překonat chuť na sladké?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte