BudKocka.cz logo

Na co můžete použít jablečný ocet? Jaké má účinky?

Babské rady Zdraví Markéta 24. ledna 2019
jablečný ocet

Jablka patří k nejoblíbenějšímu českému ovoci. Jsou plná vitamínů, minerálů, antioxidantů a nerozpustné vlákniny zvané pektin. Ocet vyráběný z čerstvých jablíček následným kvašením si uchovává všechny tyto důležité látky a je považován za elixír mládí, zdraví a štíhlosti.

Už od pradávna používali jablečný ocet lidé po celém světě - ve starém Egyptě, Babylonu, Řecku, Římě, ve středověku jím Kryštof Kolumbus léčil kurděje námořníků a japonští samurajové ho pili pro sílu a odolnost.

Proč a na co všechno jej můžete používat?

Zlepšuje trávení

Pití jablečného octa smíchaného s vodou přirozeně zlepšuje trávení. Asi 15 minut před jídlem přidejte lžíci octa do velké sklenice vody. Pravidelné užívání, zejména před hlavním jídlem, vaše trávení zlepší a pomůže také zmenšovat pocity hladu a tím podporovat hubnutí.

Pomáhá při pálení žáhy, střevních potížích a zácpě

Ačkoli to zní paradoxně, aby kyselina octová bránila žaludečním kyselinám vracet se zpět do jícnu, což způsobuje nepříjemné pálení žáhy, je to tak. Stačí si vzít lžičku octa a zapít vodou, za chvíli byste měla cítit úlevu. Můžete jej použít také jako mírné projímadlo pro stimulaci střevní peristaltiky v případě občasné zácpy. Pokud je vaše stolice pravidelná, projímavý účinek ocet nemá.

Bojuje proti kvasinkám a neutralizuje střevní mikroflóru

Jablečný ocet je plný prospěšných kyselin, které pomáhají zlepšovat fungování přátelských střevních bakterií. Kyselina octová a jablečná rovněž mají antibakteriální, antimikrobiální a protiplísňové účinky, které jsou prevencí proti šíření kvasinek vedoucím k nepříjemným kandidózám. Redukují též bakterie v ústech, které způsobují špatný dech. V tomto případě asi 20 sekund kloktejte lžíci octa s vodou.

Posiluje imunitní a lymfatický systém

Zdravá střevní mikroflóra má velký vliv na celkovou imunitu organismu. Proto výše uvedené vlastnosti jablečného octa podporující růst přátelských bakterií mohou celkově posílit váš imunitní systém. Kyselina jablečná má také silné antivirové účinky, proto lidé, kteří denně vypijí trochu octa s vodou, bývají méně nachlazení.
Jablečný ocet dále pomáhá čistit lymfatický systém a rozpouštět hlen. Tím mírní alergie projevující se ucpanými dutinami a infekce dutin provázené bolestmi hlavy a v krku.

jablečný ocet se vyrábí z jablek

Reguluje hladiny cukru v krvi

Kyselina octová pravděpodobně zpomaluje trávení jednoduchých sacharidů, čímž reguluje jejich hladiny a je tak prevencí výkyvů. Antiglykemický efekt jablečného octa byl prokázán v několika studiích, včetně toho, že dokáže zlepšit citlivost lidí rezistentních na inzulin a může tak mít podobné účinky jako některé léky podávané diabetikům jako akarbóza a metformin.

Snižuje krevní tlak

Vypadá to, že jablečný ocet zvyšuje produkci oxidu dusnatého, který uvolňuje cévy a má tak obecně pozitivní vliv na kardiovaskulární systém včetně snižování vysokého krevního tlaku.

Detoxikuje organismus

Jablečný ocet je častou složkou detoxikačních přípravků, pomáhá totiž pročišťovat játra a vyrovnávat pH v těle. Jako efektivní dávka pro každodenní detox se doporučuje lžíce octa s vodou denně.

Podporuje hubnutí

Jak už bylo zmíněno výše, jablečný ocet mírní pocity hladu. Dále kyselina octová brání hromadění tělesného tuku a jaterních lipidů, a pektin rovněž mírně snižuje schopnost těla vstřebávat tuky. Podle jedné studie, u lidí, kteří po dobu 12 týdnů konzumovali denně kyselinu octovou, se snížila hmotnost, množství břišního tuku, obvod pasu i hladiny triglyceridů (tuky obsažené v potravě, které si tělo jako přebytečné kalorie ukládá do zásoby).

Léčí kožní potíže

Jablečný ocet vyrovnává pH pokožky a doporučuje se jako pleťové tonikum. Nařeďte jej s vodou v poměru 1:2 a naneste na obličej tamponem večer po umytí a ráno před použitím hydratačního krému. Pokud se potřebujete zbavit bradavice, namočte tampon do octa a přes noc přilepte na postižené místo náplastí. Bradavice se odloupne - pro jistotu ještě opakujte několik dní, aby se neobjevila znovu.
Jablečný ocet rovněž pomáhá léčit akné a růžovku.

Dodá lesk vašim vlasům

Do lahvičky přelijte lžičku octa a šálek studené vody, po umytí vlasů klasickým šamponem je připravenou směsí opláchněte.

Na co dále jablečný ocet pomáhá?

Ani výše uvedené účinky nejsou zdaleka všechny! Jablečný ocet můžete dále použít při potížích s ledvinovými kameny, artritidou, dnou, vaginální mykózou, bolestí v krku a vypadáváním vlasů, na problémové jizvy, znaménka, léze a popáleniny od sluníčka, ke zmírnění symptomů menopauzy, na zdravé srdce a kvalitní nehty, k dobití energie, ale také jako odstraňovač nečistot ve vašem domově nebo dokonce léčbu blech u zvířecích mazlíčků a samozřejmě do jídla!

Pozor, aby byl ocet opravdu účinný, kupujte pouze organický, nepasterizovaný a nerafinovaný v bio kvalitě. Jen takový si uchová všechny důležité látky.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte