BudKocka.cz logo

Změna času z letního na zimní

Články Novinky Lucie 23. října 2015
změna času

Opět si po sedmi měsících posuneme hodinky o hodinu zpět a to již velmi brzy. Víte, kdy přesně bude změna času 2018 a co to pro všechny znamená? Pro někoho se jedná o příjemnou skutečnost, neboť si přispí a pro někoho o otravnou událost, protože musí být v práci o hodinu déle nebo mu to rozhodí celý biorytmus.


Změna času v roce 2018 byla nejprve 25. března, kdy se změnil ze zimního na letní a nyní 28. října se změní na zimní z letního. Prvně byla ukradená jedna hodina z noci a teď je opět navrácena.

Kdy je změna času na zimní?

Již v neděli 28.10.2018 končí letní čas a začne zimní čas. Tato změna času proběhne tradičně v noci, kdy si ve 3:00 posuneme hodiny o 1 hodinu zpět na 2:00. Ve výsledku to znamená, že si o hodinu přispíme nebo naopak budeme déle pracovat. Noc bude o hodinu delší. Tato změna se netýká pouze Česka, ale také některých evropských zemí.Změna času je pro citlivé jedince problematická

Ačkoliv to většině populace tak nepřipadá, tak změna času může u citlivých jedinců vyvolat různé negativní dopady, protože má vliv na vnitřní biorytmus. Objeví se u nich únava, dezorientace, ospalost, bolesti hlavy atd. Na tuto změnu si mohou zvykat až týden.

Právě změna letního času na zimní a naopak je již delší dobu vědci kritizována, protože nepřináší žádné klady a ušetření a pro lidský organismus je to prý zbytečně zatěžující záležitost. Vadí skřivanům i sovám. Vznikají i různé petice nejen odpůrců, ale také zastánců pro jeho zachování.Proč se vůbec mění?

Původním záměrem bylo ušetřit na svíčkách, změnu času zavedl již v roce 1784 Benjamin Franklin. V naší zemi byla zavedena v roce 1915 a 1916 za války kvůli úspoře energií, pak se změnily ručičky až v letech 1940 - 1949 opět kvůli úspoře energií. Nakonec se zavedla až v roce 1979 a ta trvá až dosud.

Pozitivní na letním čase je skutečnost, že je v létě večer déle světlo, čehož se využívá při grilování, chození ven nebo při jiných akcích.

Projeví se změna času na výplatě?

Pokud máte měsíční tarif (jste odměňování pevnou částkou za měsíc), hodina navíc nebo hodina méně se u vás neprojeví. Pokud ale máte hodinový tarif (odměna je dána podle odpracovaných hodin), dostanete o hodinu více nebo při změně ze zimního času na letní méně. Příplatky za přesčas se nedostávají, protože se podle nařízení vlády nejedná o přesčas, příplatky za práci v noci a o víkendu dostanete.

Jak již bylo řečeno, někteří tuto změnu nemají rádi a jiní ji naopak vítají. Ať už se řadíte do první nebo druhé skupiny, zatím si hodinky musíme v neděli posunout všichni.

Máte rádi změnu času?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte