BudKocka.cz logo

Ketonová dieta pomáhá na rychlé hubnutí

Dieta Hubnutí Novinky Markéta 24. března 2014
Ketonová dieta

Když někde čtete nebo slyšíte o tzv. nízkosacharidových dietách, pravděpodobně jste už narazila i na pojem ketonová dieta. Tělo při ní přeměňuje na energii tuk místo glukózy, tomuto stavu se říká ketóza. Je tento způsob stravování prospěšný nebo nebezpečný? Z jakých potravin se ketonová dieta skládá? Jaké jsou její výhody a nevýhody? A jak vypadá jídelníček? Základní informace se dozvíte v tomto článku.

Co je to ketóza a jak ji poznám?

Jedná se o přirozený proces, kdy tělo začne vyrábět při nízké hladině cukru v krvi tzv. ketony z mastných kyselin v játrech a nastartuje tak energii. Nepleťte si tento stav s ketoacidózou, která se obvykle objevuje u diabetiků 1. typu s vážným nedostatkem inzulínu. Naši předkové žili v ketóze běžně a dodnes je u některých národů běžná. Zda je tělo v ketóze zjistíte nejjednodušeji diagnostickými proužky z ranní moče (lze je koupit v lékárně bez předpisu za cca 130 Kč).

Komu je ketonová dieta určena?

V současnosti je nejen velmi oblíbeným způsobem hubnutí, ale zkoumají se i její účinky na různé nemoci. Existují významné důkazy, že ketonová dieta pomáhá při epilepsii, obezitě, cukrovce 2. typu a u rizikových faktorů srdečních onemocnění.

dobré jídlo

Nově se objevují důkazy (výzkum stále probíhá), že je vhodná i při dalších neurologických onemocněních (kromě epilepsie Parkinsonova a Alzheimerova nemoc, narkolepsie, mozková traumata a amyotrofická laterální skleróza), dále při syndromu polycystických ovarií, akné a některých druhů rakoviny (zejména pravděpodobně některé typy rakoviny mozku).

Jak se při ketonové dietě stravovat?

Při ketonové dietě jsou povoleny bílkoviny a tuky, tedy veškeré maso, uzeniny, ryby a mořské plody, vejce, mléko a výrobky z něj, proteinové nápoje či instantní bílkovinná strava. Dále smíte zeleninu (kromě sladké jako mrkev, kukuřice, červená řepa, hrášek apod.), některé méně sladké ovoce (avokádo, citrony), ořechy, semínka, panenské oleje, občas kvalitní čokoládu (s alespoň 60 % kakaa).

Množství není omezeno, ale zaměřte se spíše na tuky než na proteiny.
Zakázány jsou mouka (včetně celozrnné) a jakékoli produkty z ní, obiloviny, brambory, některé luštěniny, ovoce, všechny sladkosti, ale i slané pochutiny jako brambůrky, tyčinky apod., z nápojů pak káva a alkohol.

Podívejte se na srovnání proteinových nápojů, mají zajímavé složení a příchutě

Jaký je příjem sacharidů?

U ketonové diety se nesmí za den zkonzumovat více než 50 nebo 60 g, ale třeba sportovci a lidé s dobrým metabolismem smí až 100 a více gramů čistých sacharidů denně a přesto jsou ve stavu ketózy, naopak např. staršímu člověku s cukrovkou 2. typu stačí méně než 30 g na dosažení stejné úrovně.

salát jídlo

Nevýhody ketonové diety

Ketóza není nebezpečná, pouze v přechodném období, kdy se tělo adaptuje na používání tuků a ketonů místo glukózy jako hlavního zdroje energie, se může projevit únavou, slabostí, bolestmi hlavy, silnou chutí na sladké, závratí nebo lehkou podrážděností, ale tyto příznaky lze snadno zmírnit.
Někteří lidé však mohou mít i průjem nebo zácpu, poruchy spánku, svalové křeče a ledvinové kameny nebo trpět tzv. reaktivní hypoglykémií, která se projevuje po jídle.

Podívejte se Express dietu na 5 dní.

Jak ketonovou dietu ukončit

Pokud ji držíte jen kvůli hubnutí a jste již se svou váhou spokojená, vracejte se k běžnému jídelníčku pomalu, abyste předešla jo-jo efektu. Několik dní zvyšte příjem sacharidů o 10 g, o pár dní později o dalších 10 atd. I nadále se stravujte zdravě a rozmanitě.

Další informace najdete například na této stránce.

Máte s touto dietou zkušenosti? Vyhovuje vám nebo ji považujete za riskantní?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte