BudKocka.cz logo

Jak vyřešit zarůstající nehty bez chirurgie?

Zdraví Nehty Rady Markéta 20. února 2015
nehty

Zarůstající nehty jsou velmi nepříjemný a bolestivý problém, který se často bohužel vyskytuje opakovaně a vyžaduje ošetření u praktického lékaře, dermatologa nebo na chirurgické ambulanci. Výborně fungují i nehtová rovnátka od pedikérky. Víte, jak se zarostlý nehet projevuje, co může být příčinou, jak se léčí recidiva a jak můžete nehty ošetřit i sama doma? Zjistěte více informací.

Většinou, pokud někomu zarostl nehet, okamžitě jde na chirurgii, kde mu ho vytrhnou. Ale často toto strhnutí nehtu bývá zbytečné. Důležité je zjistit, proč vám zarůstá a pak s tím něco dělat. Jakmile přijdete na chirurgii, nikdo vám nebude říkat, co byste s nehtem měli dělat, ale rovnou přejdou k chirurgickému výkonu - vytrhnutí. Poté nehet opět doroste a často se musí trhat znovu. Po několika trháních se může přistoupit i k plastice valu.

Zatímco, když zajdete na dermatologii nebo k pedikérce, je možné se tomuto trhání vyhnout. Na dermatologii zjistí příčinu zánětu, dají mast či jiný vhodný lék. Pedikérka vám zase může dát na nehet nehtová rovnátka, díky kterým nehet správně roste a nezaroste do kůže. Nehet předtím ošetří, zkrátí a aplikuje na něj šponu. Toto šponování nedělá každá pedikérka, proto se předem zeptejte, zda ošetřuje zarostlé nehty.

Příčiny zarůstání nehtů

U některých lidí, např. s poruchami růstu, je příčinou zarůstání nehtů tzv. trapézoidní neboli ovoidní tvar nehtu. Je často potřeba chirurgický zákrok. Většinou hlavní příčinou špatné zastřižení nehtů - nehty vždy stříhejte rovně, nikdy ne dokulata! Zarůstání nehtů dále může souviset s některými nemocemi a zdravotními obtížemi (vrozené deformity nehtů a prstů u nohou - např. abnormálně dlouhé prsty, plísňová infekce - onychomykóza, nadměrné pocení nohou - hyperhidróza, kožní a kostní nádory na prstech, otoky dolních končetin, artritida, cukrovka a obezita), často s nevhodně zvolenou obuví, nedostatečnou hygienou, některými druhy sportů nebo chybějícími vitamíny.

Projevy zarostlého nehtu

Akutní paronychie (zánět způsobený zarostením) se vyznačuje zčervenáním, bolestivostí a vytékáním sekretu z okraje nehtu. Chronická paronychie se projevuje tvorbou tzv. granulace - zarudlé druhotné tkáně.

Metody lékařského ošetření

Pokud se jedná o první výskyt paronychie, většinou postačí lokální léky s dezinfekčními a antibiotickými účinky ve formě masti nebo roztoku, při silnějším zánětu i antibiotika. V případě, že se obtíže vrací, provádí se již operace, obvykle s místním umrtvením. Mezi další techniky patří např. dlahování, tapování (odtažení nehtového valu tahem proužkem náplasti), dorzální abraze (zeslabení nehtu), vkládání plastových podložek pod okraje nehtu, aplikace nehtových rovnátek či laserové ošetření. Někdy je nutná radikální excize (vyříznutí), chirurgické odstranění nehtu (vytrhnutí) a plastika nehtového valu.

Co můžete udělat doma?

I když je lékařské ošetření potřeba, o zarůstající nehet lze pečovat i doma. Dopřejte nohám lázeň - 1x nebo 2x denně namočte prst na 5-10 minut do nádoby s teplou (ne horkou) vodou smíchanou s 1-2 lžícemi epsomské soli. Koupel zmírní bolest a otok v postiženém místě. Poté nohy důkladně osušte (kromě koupelí je udržujte v suchu pořád).

Pořiďte si mast

Někteří lékaři doporučují octanovou mast či gel (lze koupit bez lékařského předpisu). Mírní zánět a podporuje nehet v přirozeném růstu. Pokud již nehet pronikl do kůže, nebo je tomu blízko, naneste na postižené místo lokální antibiotikum, např. neomycin (Neosporin), aby se zabránilo infekci.

Nehrajte si na chirurga

Nesnažte se odstranit zarůstající nehet na noze nebo ruce v domácích podmínkách! Neodborné ošetření domácími nástroji s sebou nese vysoké riziko infekce. Nanejvýš velmi jemně odtáhněte kůži od nehtu sterilizovaným pilníkem nebo jiným tupým nástrojem, které prst nepořeže a nezraní.

Použijte vlhkou bavlnu

Mezi zarostlý nehet a kůži vložte kousíček navlhčené bavlny (namočte ji do vody nebo antiseptického roztoku). To poslouží jako vycpávka a nehet a kůži oddělí.

Překryjte nehet náplastí

Pokud zarůstání ještě není v pokročilém (bolestivém) stádiu, nalepte náplast těsně mezi nehet a kůži, napněte, aby kůže k nehtu nepřiléhala a obmotejte.

Noste vhodné boty

Ideální je měkká obuv se širokou špičkou. Pozor na boty, které tlačí. Vhodné však nejsou ani příliš velké.

Pozor na příznaky infekce

Každý den kontrolujte symptomy jako zarudnutí, zvýšená bolestivost, otok a vytékání hnisu.

Máte problémy se zarůstajícími nehty? Co vám pomáhá?



Názory k článku


mě pomohla obyčejná cibule pod náplastí jana
janča, 25. května 2016

pomohl mi plastický chirurg, hojilo se to ale dlouho a špatně.
dee, 22. března 2017

Napište, co si o tom myslíte