BudKocka.cz logo

Krásný úsměv s rovnátky a pak po nich

Zdraví Rady Hygiena Zuby Markéta 8. května 2014
rovnátka

Doporučil vám zubař zajít si na ortodoncii a začít nosit rovnátka na zuby? Rozhodně tuto radu nehoďte za hlavu. Mnoha dívkám se do rovnátek vůbec nechce, přitom to není žádná hrůza, nebudete je nosit navždy a nakonec vaše zoubky budou rovné a krásné. Určitě i ve svém okolí máte známé, kteří je v mládí odmítli a teď nosí rovnátka i hodně po třicítce. Není to žádná ostuda, ale určitě by byli raději, kdyby se o své zuby zajímali už dříve.

V současnosti se nejčastěji předepisují fixní rovnátka (hovorově zámečky), zatímco klasická snímatelná (sundávací) už jen ke konci léčby. Možná se bojíte, že nosit zámečky je složitější a náročnější, ale strach určitě není na místě. Co vše by vás mohlo zajímat, vám vysvětlíme v tomto článku.

Jak fungují fixní rovnátka?

Zámečky jsou nejlepší možností, jak skutečně řádně srovnat zuby. Skládají se z kovových nebo keramických kroužků, separačních gumiček (zvaných ligatury) a zámečků nalepených na každém zubu, některé typy i kolem stoliček. Do zámků je vložen kovový drátek nastavený tak, aby se zuby narovnaly a zlepšil skus a přichycený ligaturami.
Dnes jsou fixní rovnátka mnohem atraktivnější než před lety a zámečky pokrývají jen malou část zubů. Pokud je vám ale i to nepříjemné, můžete si pořídit tzv. neviditelná rovnátka, ta jsou však výrazně dražší, v řádu desetitisíců i více.

Jaké jsou druhy fixních rovnátek?

Nejpohodlnější jsou tzv. samoligovací rovnátka, která nevyžadují ligatury. V porovnání s klasickými kovovými rovnátky je léčba s nimi rychlejší a šetrnější. Málo třou, což podle některých výzkumů může zkrátit dobu léčby až o třetinu. Díky tomu, že nevyžadují separační gumičky si také zachovávají barvu a nešpiní se. Nevýhodou je však vyšší cena.

Keramické nebo průhledné safírové zámečky s bílým drátkem a průhlednými či bílými gumičkami jsou na první pohled méně viditelné, ale ligatury se postupem času více ušpiní jídlem, kávou, čajem nebo kouřením. Proto se dnes nahrazují spíše samoligovacími zámky bez nich. Navíc jsou rovněž dražší a nedají se použít na všechny druhy zubních vad.

Znáte sadu na bělení zubů TeethTox?

Lingvální rovnátka se lepí z vnitřní strany zubů, nejdou tedy vůbec vidět. Pro lékaře je však nejsložitější tento typ rovnátek pacientům nasazovat a také proto jsou velmi drahé – 90 – 120 000 Kč.
Na menší vady lze použít snímací průhledné fólie, které jsou momentálně hitem v USA a západní Evropě. I za tento komfort si ale připlatíte, a to v rozmezí 55 – 75 000 Kč.

Bude to bolet?

Cca 4 – 5 dní po úplně prvním nasazení a 1 – 2 dny po úpravách, můžete cítit mírnou bolest a mít nepříjemný pocit, že vaše zuby jsou jako by uvolněné a citlivé. Ze začátku můžete více slinit a hůře mluvit, ale to je normální a za chvíli se vše vrátí do normálu. Prvních pár dní jezte spíše měkkou stravu, popř. si vezměte prášek proti bolesti. Lékař vám může dát i speciální vosk, který se přimáčkne na rovnátka v místě, kde dráždí tváře a jazyk.

Už jste slyšela o DayNight na bělení zubů?

Musím změnit jídelníček?

Po pár dnech od nasazení už můžete jíst normálně, pokud necítíte při kousání bolest. Měla byste se ale vyhýbat lepkavým, tuhým a tvrdým potravinám poškozujícím rovnátka nebo přímo vaše zuby a žvýkačkám. Omezte spotřebu šumivých colových nápojů, tvrdší ovoce a zeleninu (např. mrkve nebo jablka) si nakrájejte na menší kousky a dávejte pozor při konzumaci křupavého chleba, ořechů, pecky v ovoci apod.

Jak se starat o zuby s fixními rovnátky?

Budete muset trávit více času čištěním zubů. Zanedbání může způsobit otok a krvácení z dásní, zubní kaz nebo zabarvení zubů kolem zámečků. Čistěte si zuby po každém jídle včetně okrajů dásní, měňte kartáček co 3 měsíce nebo dříve, pokud se štětiny třepí, používejte i mezizubní kartáček a pasty s obsahem fluoridu.

Jak dlouho léčba trvá a kolik stojí?

Záleží na vašem problému a věku. Dospívající nosí fixní rovnátka většinou rok až dva, dospělí i dva a půl roku, maximálně 3 roky. Naopak u menších vad stačí i několik měsíců. Dobu léčby lze významně zkrátit samoligovacími rovnátky.
Ortodontickou léčbu platí i dospělým zčásti pojišťovna, u každé je to však jiné. Závisí také na materiálu, typu rovnátek a dalších faktorech.

Obecně platí, že fixní rovnátka bohužel nejsou levná záležitost (snímací jsou mnohem levnější, jenže u větších vad ne tak efektivní). Investice do nich se však vyplatí v podobě krásného úsměvu.



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte