BudKocka.cz logo

Znáte všechny příznaky cukrovky?

Zdraví Nemoci Lucie 31. ledna 2015
cukrovka

Cukrovka neboli diabetes mellitus je nemoc, která se projevuje tím, že se v krvi nachází větší množství cukrů. Jde tudíž o poruchu metabolismu cukrů. Cukrovka se vyskytuje ve dvou formách, objevuje se bez ohledu na věk a její výskyt je čím dál častější. Příznaky jsou někdy pozvolně, někdy rychlé. Podívejte se na příznaky, podle kterých můžete poznat, že možná trpíte cukrovkou.

Cukrovka I. typu se objevuje převážně v dětství (říká se jí někdy dětský diabetes či dětská cukrovka), ale není neobvyklé, že se objeví i v dospělosti. Během ní se nedostatečně produkuje hormon inzulin a to z toho důvodu, že vlastní organismus ničí slinivku břišní, která jej vytváří. Jedná se tak o autoimunitní nemoc. Léčí se zpravidla pravidelnou aplikací injekcí s inzulinem. Příznaky se objevují celkem rychle.

Cukrovka II. typu se vyskytuje u dospělých s vyšší váhou a také u dětí s nadváhou či obezitou. V tomto případě má organismus menší citlivost k inzulinu, kterého se produkuje zbytečně hodně. Příznaky se objevují zvolna a plíživě. Po diagnostice je potřeba zhubnout, brát léky (ty se předepisují jen někdy) a taktéž je nutné dodržovat dietu spočívající v pravidelné stravě s omezením sacharidů a tuků.

Jaké jsou příznaky cukrovky?

Podívejte se na příznaky, které se objevují, pokud trpíte cukrovkou. Většinou se kombinuje rovnou několik symptomů. Definitivně vám to ale potvrdí až odběr krve a lékař. Pokud vás trápí některé z těchto příznaků, vydejte se za svým obvodním nebo dětským lékařem. Mezi první příznaky patří žízeň, časté močení, hlad, změny váhy, zápach z úst po acetonu atd.

Příznaky u cukrovky I. typu

I. typ cukrovky se objevuje nejen u dětí, ale i kdykoliv v dospělosti. Příznaky přicházejí nečekaně a zdravotní stav se zhoršuje. Mezi hlavní příznaky u tohoto typu patří:

Příznaky u cukrovky II. typu

Cukrovka 2. typu se objevuje většinou u lidí, kteří mají nadváhu nebo dokonce obezitu. Kdysi to bylo převážně u starších lidí, ale teď se objevuje diabetes druhého typu i u mladších. Mezi hlavní příznaky se řadí:

Těhotenská cukrovka a její příznaky

Kvůli tomu, že v graviditě kolísá hladina cukru v krvi kvůli hormonům, nemusí slinivka dostatečně reagovat na inzulin. Mezi hlavní příznaky patří: časté močení, neustálá žízeň, infekce, únava, pomalé hojení ran atd. Pár měsíců po porodu diabetes zpravidla ustoupí.

Co napoví krev?

Krevní test je vždy směrodatný. Krev je vždy nutné odebírat ráno nalačno. Pokud vám vyjdou při testu výsledky:
4 - 5,5 mmol/l - normální hladina
5,6 - 6,9 mmol/l - zvýšená hladina
7 mmol/l - cukrovka
Nutno dodat, že každý lékař výsledky interpretuje jinak.

Pokud se cukrovka neléčí, vznikají i další problémy, mezi které patří: kornatění cév, infarkt, mozková mrtvice, otoky, selhání ledvin, problémy se zrakem, odumírání tkáně atd.
U těhotných neléčená cukrovka představuje rizika jak pro dítě, tak i pro matku.

Poslední dobou se objevuje cukrovka druhého typu čím dál častěji. Může za to nejen strava plná cukrů, ale také stres, nedostatek pohybu, konzumace alkoholu a kouření.

Máte-li podezření na cukrovku, vyhledejte lékaře. Odkládání léčby může vyústit v další komplikace.Názory k článku


U mě se to projevilo žízní. To jsem dokázala vypít i čtyři litry za den, hladem a zápachem po acetonu. Teď už je to dobré, ale ten inzulin každý den několikrát mě štve.
Jarka, 8. září 2016

Já zase žízen vůbec nemám. Mám ale silné bolesti hlavy a špatně spím. Močení a svědění mne zlobí hodně let.
Helena, 30. ledna 2023

Napište, co si o tom myslíte