BudKocka.cz logo

Jak probíhá první návštěva u gynekologa?

Zdraví Rady Problémy Veronika 23. března 2013
vyšetření u gynekologa

Z gynekologa mají dívky a mladé ženy strach, obzvláště pokud se jedná o první prohlídku. Nevědí, co je tam čeká a tak mají oprávněně strach. Ke gynekologovi nás poprvé donutí jít předepsání antikoncepce, očkování nebo nějaký problém (problémy s menstruací, výtok, zánět,...). Gynekologa se ale vůbec nemusíte bát, jedná se jen o malé vyšetření a brzy zjistíte, že se jste se bála zbytečně.

Nejprve vás čeká anamnéza

Na začátku se vás lékař zeptá na rodinnou anamnézu. Odpovědi byste neměla v žádném případě podceňovat, protože od nich se odvíjí další postup (např. při předepisování antikoncepce). Zeptá se na onemocnění v rodině, alergie, na léky, které pravidelně užíváte a také na to, zda kouříte. Není důvod si vymýšlet nebo něco zatajovat, mohlo by se vám to vymstít při užívání antikoncepce nebo při těhotenství.

Co si obléknout?

Vzhledem k tomu, že pak přistupujete ke gynekologickému křeslu bez dolní části oblečení, je vhodné si obléknout sukni nebo delší halenku či tričko. Pokud nosíte silonky, tak si sundejte v kabince nebo za zástěrou. Pokud kalhoty, tak ty těsně před vyšetřením.

Nestyďte se a nebojte se

Pravděpodobně se stydíte, protože budete muset ukázat své intimní partie cizímu člověku (gynekologovi nebo gynekoložce). Nemusíte se ale vůbec bát nebo stydět, protože gynekolog vás vůbec nebude zkoumat. Každý den vidí desítky žen, proto vás bude brát jen jako objekt na vyšetřování a nebude vás porovnávat s jinými. Také vám nebude provádět něco nepříjemného a pokud by dělal něco, co se vám nelíbí, tak se ho zeptejte. Pravděpodobně se bude jednat jen o běžné vyšetření. Pokud by se jednalo o obtěžování, tak je nejlepší křičet.

Jak probíhá gynekologické vyšetření

Nejprve si sednete do gynekologického křesla a nohy dáte do podpěr. Gynekolog vás vyšetří pomocí gynekologických vyšetřovacích zrcadel (mohou být jednorázová plastová nebo kovová), ty zavede do pochvy a prohlédne děložní čípek. Z čípku odebere stěry, které pošle do laboratoře. Následně vás vyšetří pohmatem nebo ultrazvukem břicho. V případě problémů vám vyšetří pohmatem i prsa. Pokud je dívka ještě panna, tak ji může gynekolog vyšetřit análně, v praxi se to ale moc nedělá.

S kým tam jít?

Kvůli novele zákona je nutné, aby dívka do 18 let věku měla jako doprovod jednoho z rodičů. Nemusíte tam s ním jít, pokud budete mít podepsaný souhlas jednoho z rodičů. Pokud ale půjdete s rodičem, tak se nebojte, že vás bude pozorovat při vyšetření. Jedná se o formalitu a rozumný gynekolog bere jeho souhlas jako formalitu a do ordinace ho ani nepustí (nebo ne, když tam budete i vy).

Gynekologické vyšetření není povinné, nikdo vás tam nemůže nutit chodit. Nezapomeňte ale na to, že tam chodíte kvůli sobě a svému zdraví.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte